Vsetín míří do porubského mrazáku. Vyzve tam polskou dvacítku

Dominik Tobola • 27.08.2014

Zelenožlutí po dvou letech vyzvou zahraniční tým. Naposledy se tak stalo 31. srpna 2012. To Valaši vyhráli na ledě Považské Bystrice. Teď je čeká bitva proti týmu ze země našich severovýchodních sousedů. Poslední měření sil s polským hokejem je taktéž dva roky staré. Čtyřiadvacátého srpna 2012 podlehl tým tehdy vedený trenéry Hlobilem a Forchem extraligové Toruni. Nyní čeká tým z města ležící na řece Bečvě národní tým do dvaceti let, který si stejně jako jejich fotbaloví kolegové přezdívají Białe Orły - tedy bílí orli.

Když se řekne sport v Polsku, většina lidí si vybaví fotbal. Jména jako Lewandowski, Blasczykowski, Pisczek, to jsou všechno příjmení patřící na výsluní současné světové kopané. Dále týmy jako Legia Varšava. Armádní klub nedávno řešící skandál ve třetím předkole Ligy mistrů proti Celticu. Lech Poznaň a Wisla Krakow, týmy známy svou velkou fanouškovskou základnou. Méně lidí už ví, že tým s názvem Legia Varšava působí ve druhé tamní hokejové soutěži. Že mimo fotbalové Cracovie Krakow existuje také stejný klub v hokeji, který vlastní ten samý majitel žijící ve Švýcarsku a má s ním ty nejvyšší cíle. Hokej v Polsku se snaží učit nejen od nás, což dokládá velké množství českých hráčů působících v soutěžích našeho severovýchodního souseda.

Białe Orły jdou nahoru u na mezinárodním poli. Polská hokejová reprezentace mužů letos dokázala na MS první divize skupiny postoupit o level výše. V příštím roce tak bude červeno-bílá skvadra hned pod elitní skupinou, v té naposledy objevila před čtrnácti lety. V roce 2002 ve Švédsku se ryze katolická země však ihned po postupu poroučela zpět o divizi níže. A jak to vypadá s juniorskou reprezentací?

Polsko U20: Sosnovecké soustředění má pomoci k návratu do první divize skupiny A

Nejlepší polští hráči do 20 let mají tedy nyní na programu soustředění v polském Sosnovci. Sehrají i několik přípravných utkání i v Ostravě, kde se už stihli utkat s tamní ambiciózní Porubou. Vsetínskému druholigovému soupeři podlehli 0:5. Dnes (27.8.) mají na programu souboj proti stejně starým Slovákům a hned ve čtvrtek se postaví vsetínskému celku. Celý tento program má být jeden ze stavebních kamenů, který má bílým orlům pomoci k návratu do A skupiny první divize, odkud letos jen těsně vypadli.

Bohužel se tak tomu stalo navíc v domácím prostředí. Led Sanoku přihlížel především těsné prohře na nájezdy se Slovinskem, která rozhodla o tom, že Poláci musejí opět o stupínek níže. Rok předtím však polští hráči nyní v bojích se utápějícím Doněcku dokázali pro svou zem vybojovat postup. O ten se budou tak ucházet i letos v maďarském Dunaujvároši.

Takto se radovali v roce 2013 v ukrajinském Doněcku hráči Polska z postupu do vyšší skupiny první divize

Polský tým je složen především z hokejistů hrajících polské soutěže. Největší zastoupení má mládežnická líheň Sosnovce, také Sanok dodal velké množství hráčů. Například Radoslaw Sawicki, který ovšem nyní, stejně jako jeho dva spoluhráči Maciej Bielec a Tomasz Skokan, nastupuje za juniorský tým Popradu. Poslední jmenovaný je navíc narozen v roce 1998, a tak polský hokej může doufat v dalšího Czerkawského, ač nyní na obranném postu. Další mladá naděje se jmenuje Karol Wasinski, který už od patnácti let hájí barvy mužského týmu Legie Varšavy ve druhé polské lize.

Dalším zajímavým hráčem pro českého fanouška je jméno Kamila Sikory, který má jak české tak polské občanství. Svá dorostenecká a juniorská léta tráví v českých soutěžích. Nejprve působil v Orlové, pak v Karviné. Poslední rok hájil barvy extraligového Třince. Bartosz Fraszko si pak svými výkony v loňské sezoně zajistil smlouvu v krakovské Cracovii, kde se potká se vsetínským odchovancem Patrikem Vránou. Poslední hráč výběru trenéra Jarosława Morawieckeho, který okusil nejvyšší polskou ligu, útočník Patryk Malicki. Ten působí v Unii Osvětim.

Vsetín: Zatím neporažený tým v přípravě už pomalu uzavírá soupisku

Valaši už mají za sebou čtyři utkání v přípravě, ve kterých zatím ani jednou nepodlehli. Včera k tomu měla Jenáčkova družina velmi blízko. Po první třetině prohrávala 0:3, ovšem zelenožlutý tým se v Kravařích vzepřel nepřízni osudu a utkání otočil. Zvítězil na nájezdy. Leč, zatím nepřicházejí žádné větší změny. Kromě odešlých bratrů Vrbových, Šafaříka a Kajaby, se trenéři rozloučili také s Adamem Jirákem a Romanem Nesrstou/p>

S ohledem na to, že například v týmu Poruby je stále okolo třiceti hráčů, kteří bojují o smlouvu, není důvod dělat předčasné závěry. K situaci kolem útočníka Davida Hrazdíry promluvil jednatel Daniel Tobola: "O Davida stojíme a domlouváme se nyní s jeho mateřským klubem o jeho působení v našich barvách."

Sestavy obou týmů v minulém utkání:

Polsko U20: Kieler – Gazda, Falkenhagen, Jaškiewicz, Kisielewski, Sawicki, Horzelski, Krawczyk, Skokan, Nowotarski – Dolny, Fraszko, Bielec, Matusik, Sikora, Jaworski, Wasiňski, Malicki, Krzemieň, Gošiňski.
Vsetín: Hromada (Stojar) – Hurtík, Nedbálek, Haloda, Tichý Jur., Žák, Hryciow, Báchor, Štědrý – Ambruz, Hrazdíra, Zúbek – Kubáč, Podešva, Vítek – Štrbík, Daněk, Kývala – Stanislav, Kuchařík, Uchin.