Vstupenky online

Valašská metropole dějištěm posledního derby základní části

Jan Tajzler • 26.01.2017

Základní část 2. ligy sk. Východ odstartuje v sobotu svou poslední pátou pětinu. Pro hokejové Valašsko bude sobotní kolo obzvlášť speciální, na programu je totiž poslední derby základní části mezi Vsetínem a Valašským Meziříčím. V rámci celorepublikového projektu bylo právě valašské derby vybráno jako jedno ze tří utkání 2. ligy, ve kterém hráči nastoupí ve speciální edici dresů s podobiznou Ivana Hlinky. Dresy půjdou do internetové aukce, jejíž výtěžek bude věnován Nadačnímu fondu Ivana Hlinky. Poslední valašské derby sezony bude mít úvodní buly na Lapači v sobotu v 17:30.

Legenda pomáhá aneb Valaši součástí celorepublikového projektu

V letošní sezoně si připomínáme výročí 50 let od chvíle, kdy Ivan Hlinka poprvé vstoupil na extraligový led a svým pověstným stylem se rozjel za velkolepou kariérou. Na jeho počest vznikl projekt Legenda pomáhá, jehož cílem je spojit obrovskou sílu celého hokejového hnutí v České republice a to v podobě, jaká nemá v naší historii obdoby.

K tomuto jedinečnému projektu se připojí také Valaši. Právě valašské derby bylo vybráno jako jedno ze tří utkání 2.ligy k tomuto účelu, v dresech s Ivanem Hlinkou na hrudi tak nastoupí Vsetín i se svým soupeřem z Valašského Meziříčí. Hrané dresy následně půjdou do aukce, jejíž výtěžek bude předán Nadačnímu fondu Ivana Hlinky. Ten pomáhá bývalým hráčům, kteří se sami nebo jejich rodiny nacházejí v sociálně obtížné životní situaci, například zakoupením invalidních pomůcek.

Ivan Hlinka v minulosti stával na střídačce Litvínova jako soupeř Vsetína, aby později vsetínské hráče dovedl k životním úspěchům na mezinárodní scéně. Své o tom vím i aktéři blížícího se derby. Roman Čechmánek na adresu Ivana Hlinky řekl: „"Měl obrovský respekt nejen u svých hráčů, ale i u soupeřů a světových hokejových činovníků. Byla to jedna z největších hokejových person devadesátých let." Pod Ivanem Hlinkou nastupoval také Jiří Dopita: „Jeho charisma u něj dělalo strašně moc. Měl ho dané. Byl persona už jako hráč a přenesl si to i do trenérské dráhy. Díky svému vystupování a jednání s hráči je na sebe dokázal natáhnout. V tom bylo jeho kouzlo.“ Výše zmiňovaní slavili pod Ivanem Hlinkou, coby trenérem národního týmu, největší úspěch v historii českého hokeje a to zlatou medaili z olympijského turnaje v Naganu. Nyní budou vsetínské legendy stát proti sobě na svých střídačkách jako trenéři valašských rivalů, aby uctili památku československé respektive české hokejové legendy.

Více o projektu se dočtete na webu legendapomaha.cz

Bobři bojují o nejvýhodnější pozici pro play-off

Na soutoku Bečev bezesporu prožívají nejlepší sezonu za poslední léta. Bobři by letos určitě neměli chybět ve vytouženém play-off. Pravda, letošní východní skupina má pouze 9 účastníků a dostat se mezi nejlepší osmičku není zas tak složitým úkolem, to si určitě uvědomují i ve Valašském Meziříčí, vždyť předsezonní prognózy byly mnohem odvážnější než je aktuální osmá pozice. Bobři ovšem mají ještě celou pětinu soutěže, ve které se mohou pokusit o posun tabulkou vzhůru. Nejbližším sousedem je sedmý Nový Jičín s tříbodovým náskokem, šestá Kopřivnice pak sleduje Bobry se čtyřbodovým odstupem. Vyšších pozic by Bobři dosáhli jen díky skvělé vítězné sérii.

Poslední výsledky Bobrů ovšem nenasvědčují zrovna nejlepšímu rozpoložení týmu. Modrobílí Valaši vybojovali od nového roku pouze pět bodů z šesti utkání, dokázali obrat o bod favorizovanou Porubu (4:5p) a v utkání se sporným závěrem přehrát i Nový Jičín (2:1), ale to bylo v novém kalendářním roce vše. Vůbec nejhorší utkání sezony nejspíš odehráli Bobři na ledě Šumperka, kde ve středu museli skousnout potupnou desítku, Draci poslali Bobry domů s náloží 10:2.

Mužstvo Bobrů táhne v letošní sezoně velmi výrazně Petr Dvořák, tahoun a sportovní manažer v jedné osobě jde svým spoluhráčům příkladem, když v dosavadním průběhu sezony nastřílel patnáct branek a na dalších dvaadvacet asistoval. Za Dvořákem následuje bodová propast, druhým mužem kanadského bodování modrobílých je vsetínský odchovanec Martin Kývala (9+11). Přesnou mušku mívá po Dvořákovi také Josef Fojtík (14+5). Významnou zkušenost útočným řadám Bobrů dodává Václav Studený (7+9).

Největší bolístkou v kádru Bobrů je bezesporu obrana. Statistikám zde vévodí loňský tahoun vsetínské defenzívy Michal Nedbálek (3+11), vedle něj najdeme v obraně Bobrů spoustu dalších vsetínských odchovanců, jmenujme Zbyňka Žabčíka, Stanislava Báchora či Lukáše Vrbu, jenž je momentálně ve Valašském Meziříčí na hostování právě ze Vsetína, které ale k 31.1.2017 vyprší, o dalším možném účinkování na bobří hrázi budou teprve představitelé obou klubů jednat.

V brankovišti Bobrů najdou vsetínští příznivci svého miláčka Lukáše Plška, ten si i na příliš velký počet inkasovaných branek mužstva drží velmi solidní úspěšnost zákroků nad 90%, průměrně Plšek inkasoval 3.38 branky na zápas. Jeho mladší kolega Jan Čáp zasáhl do desíti utkání, průměrně inkasuje 4,8 branky na zápas a úspěšnost zákroků činí nelichotivých 85%.

Bobři míří na Lapač v roli outsidera, naposledy ve Vsetíně zvítězili 22.ledna roku 2012, jejich poslední vítězství tak letos „slaví“ pětileté výročí. Pomůže trenér Roman Čechmánek, jenž se po svém jmenování do funkce poprvé vydá se svým týmem na Lapač v roli soupeře?

Vsetín zlepšil hru v obraně, proti Bobrům jde o povinnost

Hra vsetínských hokejistů se na přelomu roku potýkala s určitými nedostatky, tým sice dál pravidelně vítězil s určitými nedostatky. Nejprve Vsetínští řešili špatné vstupy do utkání, otáčet průběh zápasu museli doma proti Šumperku, stejně tak i na ledě poslední Techniky Brno, trend pokračoval i v domácím šlágru s Porubou, do toho všeho příliš inkasovaných branek. V Hodoníně se Vsetínu sice podařilo dostat do vedení, ale utkání nechal zbytečně zdramatizovat a obdržel pět branek, v tuto chvíli byl průměr inkasovaných branek ve vsetínské síti rovné čtyři na zápas.

Poslední dvě střetnutí však nasvědčují, že nešvary ze vsetínské hry se daří odstranit, Valaši před týdnem rozstříleli Kopřivnici 5:1 na jejím ledě, aby ve středečním utkání potěšili i domácí tribuny a sestřelili Slezany z Opavy 6:2. Zelenožlutí rozhodli o konečném výsledku ve 3. třetině, Vsetínským stačili dvě minuty, aby z vedení 2:1 udělali náskok 5:1. Opavě nepomohla ani propracovaná defenzivní taktika. Vsetín se tak podepsal pod přerušení vítězné opavské série, která čítala šest utkání v řadě, svěřenci trenéra Dopity mají aktuálně svou vítěznou sérii, která čítá už 13 zápasů, na Lapači je pak suverénní Vsetín prozatím neporažen.

Při pohledu do statistik vsetínského mužstva najdeme ve vedení Jana Kolaříka, momentálně je Kolařík vlastníkem 42 bodů za 17 branek a 25 asistencí. Mužem číslo dva je v kanadském bodování Radim Kucharczyk (15+24). K tahounům se po zranění znovu připojil také Dominik Pokorný, jenž se s Kolaříkem dělí o pozici nejlepšího střelce mužstva (17+13). Impozantní bilanci buduje Vladimír Luka, po příchodu do Vsetína odehrál ostřílený borec devět utkání a stihl si připsat už 17 bodů za 11 tref a 6 asistencí.

Mezi obránci kraluje kapitán Pavel Mojžíš se svou bilancí 5+27 se řadí do top5 produktivních hráčů celého týmu. V brankovišti se nadále střídá dvojice Michal Šurý - Petr Hromada, lepší čísla vykazuje prvně jmenovaný, ale důvěru vyjadřují trenéři oběma maskovaným mužům.

Aktuální historická bilance valašských derby činí 20:14 ve prospěch Vsetína. Poslední derby letošní sezony startuje na vsetínském Lapači v 17:30, pokud se do valašské metropole nedostanete, můžete utkání sledovat rovněž prostřednictvím online reportáže. 

Předpokládané sestavy:

Vsetín bude ve valašském derby s jistotou postrádat obránce Radima Ostrčila, stejně tak i Michal Žáka, jenž laboruje s blíže nespecifikovatelnými zdravotními problémy.

Valašské Meziříčí: Plšek (Čáp) – Varga Ma., Mikel, Vrba, Báchor, Žabčík, Baroš, Pernický – Fojtík, Kvýala, Hladiš – Dalajka, Pořický, Varga D. – Brunec, Dvořák, Marga Mi. – Hlaváč, Studený, Andris.

Vsetín: Hromada (Šurý) – Mojžíš, Jeník, Janáček, Hryciow, Čech, Kobylík – Hořanský, Kucharczyk, Luka – Kolařík, Vávra, Zúbek – Kajaba, Šilhavý, Čuřík – Finsterle, Pokorný, D. Vítek.