Starší dorostenci přestříleli Havířov a vrátili se do čela tabulky

Radek Bařina • 20.11.2010

Důležité tři body vybojovali starší dorostenci v souboji s Havířovem. V utkání bohatém na branky poslal Valachy do vedení v 8. minutě Slováček a od té chvíle už Vsetínští svůj náskok, proti nepříjemnému a urputně bojujícímu Havířovu, ani na okamžik nepustili. Dvěma brankami a asistencí se na konečné výhře Valachů podílel Martin Ptáčník. Domácí tak tři kola před koncem základní části nejenže výrazně zvýšili své šance na umístění v TOP 4, díky zaváhání Třince se navíc znovu vrátili do čela extrémně vyrovnané tabulky východní skupiny extraligy.

ESD - 25.kolo so 20.11.14:00
6:3(2:0, 4:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 9. Slováček (Pelc, Daněk), 14. Ptáčník (Daněk, Slováček), 21. Daněk (Ptáčník), 29. Ptáčník (Pelc, Slováček), 33. Žák (Janeba), 38. Štrbík (Janeba) - 44. Juhász (Diviš), 26. Bureš (Juhász), 36. Divoký. Rozhodčí: Fiedler - Adamec, Štěpán. Vyloučení: 8:7. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 5:2, 5:3, 6:3.
VHK ROBE Vsetín: Kohn - Pelc, Žák, Báchor, Kovář, Hradil, Štědrý, Gajdoš - Slováček, Daněk, Ptáčník - Štrbík, Janeba, Tobola - Brida, Kývala, Stodůlka - Neuwirth, Kohout.
AZ Havířov: Tomšů, (Carbol), - Szewieczek, Bureš, Školoud, Flamík, Deutsch, Kostelník, Čintala, Gráca, Suchý, Kasperlík, Pasker, Křibík, Patrman, Divoký, Juhász, Vyčesaný, Diviš.

První šanci utkání extraligy staršího dorostu mezi Vsetínem a Havířovem přinesla 2. minuta hry. Kývala si v akci jeden na jednoho elegantně obhodil obránce hostů, tváří v tvář gólmanovi ale zamířil bekhendem pouze do brankářské výstroje. O chvíli později Valaši faulovali a hra v početní výhodě nastartovala hosty. Ve 4. minutě se Pasker proháčkoval až před Kohna, zelenožluté ale zachránil beton domácího brankáře. Již po skončení přesilovky se do slibné pozice doslat i Školoud, puk ale hostujícímu hráči dezertoval z hokejky dřív, než by pro něj bylo záhodno.

Rozlet agilního Havířova zastavila paradoxně až jeho druhá přesilovka, začínající v minutě 7. V ní si sice modří vytvořili velký tlak, do vyložené šance se ale neprobili a v jejím konci navíc museli hasit vlastní chybu pouze za cenu faulu. K využití přesilovky stačila Vsetínu pouhá půlminuta. Pelcovu ránu z pravého kruhu vyrazil Tomšů vysoko nad sebe. Slováček se výborně zorientoval a padajícímu kotouči se postavil do cesty tak šikovně, že se od něj černý nesmysl odrazil přímo do odkryté branky (1:0).

Vstřelená branka Valachy nastartovala a od té chvíle převzali otěže zápasu do vlastních rukou. V 10. minutě Janeba v šikovné akci neprocedil puk do sítě, a neprosadil se ani Slováček, jehož pokus mezi betony Tůmšů kryl. Elitní útočník domácích byl ale při své příležitosti faulován a následnou početní výhodu Valaši znovu využili. Po několika divokých odrazech doputoval kotouč až k Ptáčníkovi, pozorně hlídkujícímu u pravé tyče hostující branky a kanonýr domácích pohotově uklidil touš do sítě (2:0). V 16. minutě měli Valaši další velkou příležitost, v závaru, který vznikl po Ptáčníkově ráně, ale tentokrát nikdo z dorážejících hráčů nedokázal doručit zásilku na místo určení. Až v závěru třetiny se hostům povedlo znovu zvednout hlavy a vyrovnat obraz hry, větší příležitost si ale nevypracovali. Naopak, pár vteřin před sirénou mohl zvýšit Janeba, z voleje ale netrefil odkrytý kout branky. I tak odcházeli do šaten mnohem spokojeněji domácí.

Vsetínští se ale v kabině neplácali pouze spokojeně po zádech. To ukázal nástup do prostřední dvacetiminutovky, do níž domácí doslova vlétli. Již po 13 sekundách se do brejku vřítil Ptáčník, jeho bekhendovou střelu ale Tomšů dokázal vyškrábnout. V čase 20:40 už se ale Valaši radovali. První formace VHK dokonale rozebrala bránící hosty, Daněk si s pukem vybruslil před bránu a střelou po ledě na vnitřní tyč našel skulinku v postoji havířovského gólmana (3:0).

I po vstřelené brance pokračovali domácí v náporu, stačilo ale několik nepřesností a hosté byli zpátky ve hře. Ve 24. minutě domácí propadli v útočném pásmu, Juházs si obhodil obránce a přesnou křížnou střelou propálil Kohna. V zápětí domácí dvakrát během minuty faulovali a Havířovu stačilo k využití dvojnásobné přesilovky pouhých 6 vteřin. Ihned po vhazování totiž vypálil od modré Bureš a jeho utěšená dělovka se od tyče odrazila do sítě bezmocného Kohna (3:2).

Ještě v téže minutě mohl srovnat Suchý, jeho zdařilému průniku ale chybělo jediné, přesné zakončení. Jenže právě Suchý se ve 28. minutě dopustil faulu, když hasil chybu svých spoluhráčů a Vsetín i svou třetí přesilovku v zápase využil. Po nahození na Tomšů se k vyraženému puku dostal zcela zapomenutý Ptáčník, který měl dostatek času nadvakrát doklepnout puk do branky (4:2). Hned v zápětí čekala domácí další početní výhoda, na 33 sekund dokonce zdvojnásobená, tentokrát ji ale v branku nepřetavili, přestože na zakončujícího Daňka zývala úplně prázdná klec.

Co se nepodařilo v přesilové hře, povedlo se těsně po jejím skončení. Dvě sekundy poté, co se brusle druhého vyloučeného hráče AZ dotkly ledu, dočkali se Valaši páté branky. Janeba našel ukázkovou křížnou přihrávkou zcela volného Žáka, vsetínský obránce se neukvapil, zamířil a přesnou střelou nad rameno rozvlnil síť (5:2). Vsetín pak suverénně přečkal oslabení, hned po něm, ve 36. minutě, ale jeho hráči nabídli svou chybou Havířovu snížení. Brida rozehrál zpoza branky přímo na hůl Divokého, který si kličkou položil Kohna a bez problémů zasunul touš do sítě (5:3). Plamének havířovské naděje ale Valaši sfoukli už za dvě minuty. V čase 37:07 našel Janeba přihrávkou Štrbíka volného před brankou a ten se přesnou střelou pod víko nemýlil (6:3). Do kabin tak odcházel Havířovští s nepříjemným, tříbrankovým mankem.

V úvodu třetí třetině sice měli hosté šanci na snížení v podobě přesilové hry, jedinou skutečnou příležitost si ale vypracoval domácí Janeba. Tvrdou střelu ale poslal nad. Tomšů se pak vytáhl proti povedené teči Kohouta, na druhé straně hostující Pasker ve vydařeném výpadu nestihl v rychlosti zasunout touš za již překonaného Kohna. Po tomto divokém nástupu do závěrečné třetiny se hra zklidnila. Domácí si rozvážně hlídali tříbrankový náskok, hosté sice neskládali zbraně a dál sympaticky bojovali, přes pozorné Valachy se ale do výraznějších šancí nedostávali.

Až v 50. minutě se Patrmanovi podařilo obejít Pelce, jeho střela z úhlu ale mezi tři tyče nezamířila. Takřka z protiútoku usměrňoval Ptáčník šikovně nabídku Slováčka, Tomšů ale předvedl pohotový zákrok betonem. V 56. minutě znovu nabíjel Slováček Ptáčníkovi na hattrick, střela domácího útočníka z bezprostřední blízkosti ale nemířila přesně. Poslední minuty už si Vsetín s přehledem pohlídal a po výhře 6:3 se posunul na první příčku tabulky východní skupily ELSD. Havířov, přes snaživý výkon, propadl, díky výhře Komety, až na samé dno tabulky.