Vstupenky online

Pro záchranu extraligy musíme na ledě nechat vše, burcuje obránce Kollár

Tomáš Kopecký • 04.01.2017

Vsetínské starší dorostence čeká v závěru soutěže tuhý boj o udržení extraligové příslušnosti. Valaši jsou momentálně na předposledním místě tabulky a k setrvání v nejvyšší lize potřebují poskočit o příčku výše. Už v pátek přitom nastoupí k velmi důležitému utkání na ledě Litvínova, na který ztrácí 4 body. „Do zápasů musíme chodit s čistou hlavou a dělat všechno proto, abychom nespadli a zachránili extraligu i pro další ročníky," hlásí v rozhovoru obránce Ondřej Kollár, který patří k nejzkušenějším hráčům v mužstvu.

Ondřeji, máte před sebou extrémně důležitý víkend, už v pátek se představíte na ledě tabulkového konkurenta z Litvínova. S čím do tohoto utkání půjdete, hraje se v podstatě o šest bodů… 

Do tohoto zápasu půjdeme s co největším úsilím a nasazením, abychom získali tři body a stáhli tak náskok Litvínova na jeden bod. Musíme udělat všechno tak, jak nám říkají trenéři a plnit herní činnosti na sto procent. Když budeme hrát podobně, jako jsme to už předvedli v několika utkáních, tak si myslím, že máme velkou šanci na ledě soupeřů vyhrát a dohnat ztrátu. 

V nadstavbové části jste ještě ze zdravotních důvodů nenastoupil. Můžete ujasnit, kdy ke zranění došlo? 

Ke zranění došlo v zápase s Havířovem, kdy jsme hráli přesilovku a já byl poslán před bránu clonit gólmanovi. Tam se ze mě stal takový otloukánek a při jednom nešťastném pohybu jsem si natáhnul tříslo. Ve třetí třetině jsem ještě zkusil jedno střídání, ale nešlo to a já tak musel odstoupit. 

Ve víkendových zápasech na západě Čech už budete trenérům k dispozici? 

Budu dělat všechno proto, abych byl v pořádku a mohl zase nastoupit. Zatím to vypadá, že v pátek budu moci hrát.

Velký počet zápasů jste ztratili až ve třetí třetině, proč Vám právě tato fáze utkání často nevycházela podle představ? 

Spousta dobře rozehraných zápasů nám právě utekla ve třetí třetině. Nevím přesně čím to je, ale možná že jsme už neměli tolik sil jako na začátku, nebo jsme prostě začali zmatkovat a dělat chyby. Takových zápasů je vždycky škoda. 

Hned v úvodu sezóny Vás postihla série 12 proher v řadě. Jak to v takových chvílích v mužstvu vypadá, je ovlivněno sebevědomí všech hráčů? 

Ačkoliv jsme prohráli tolik zápasů, tak si nemyslím, že náš herní projev by byl nějaký špatný. Hodně jsme se trápili v koncovce a nemohli jsme dát gól. Naopak když měl soupeř šanci tak se skoro nemýlil. Smůla v koncovce se nás drží už od začátku sezony a několikrát jsme to i probírali. Ale důležité je mít sebevědomí a před každým utkáním se soustředit, protože teď nás čekají ty největší boje. 

Mezi světlé body sezóny patří 2 výhry nad Třincem, proč se Vám zrovna proti tomuto celku, který každoročně usiluje o titul, tak dařilo? 

Možná to bylo tím, že proti Třinci jsme hráli ve větší pohodě a nedělali tím pádem tolik chyb. Dobrým pohybem jsme jim stíhali celý zápas, dobře jsme bránili a dělali správná rozhodnutí. Celý tým šlapal naplno a bylo to poznat. Měli jsme trochu i štěstí, což nám výrazně pomohlo. 

Jakou kvalitu má východní část extraligy v porovnání s týmy ze západu? Věříte si i na tabulkově výše postavené celky? 

Tak letos byla naše skupina opravdu těžká. Věříme si i na týmy, které jsou bodově před námi. Je rozdíl, jestli hrajete proti Jihlavě, nebo Písku. Ale zase tyto zápasy, ve kterých jsme předvedli dobré výkony proti těžkým soupeřům, nás lépe připravily na to, co nás ještě čeká. 

Nakoply Vás dvě výhry na ledě Písku a Havlíčkova Brodu? Jenom díky nim jste se vrátili zpět do boje o záchranu a ztrácíte jen 4 body. 

Je to tak. I když jsem nehrál, tak jsem sledoval onlajny a fandil klukům. Jsem rád, že jsme tyto zápasy zvládli a získali 6 bodů. 

Po dvojboji v Litvínově a na Kladně Vás čekají další souboje o cenné body, tentokrát však budete hrát čtyřikrát za sebou doma. Je něco, co byste chtěl vsetínským fanouškům vzkázat?

Byli bychom moc rádi, kdyby na nás chodilo co nejvíce fanoušků a podpořili nás v těchto důležitých bojích. Teď budeme potřebovat hodně velkou podporu. Fanoušci jsou takovými šestými hráči. 

Hráčem staršího dorostu jste byl již i v předchozích dvou sezónách, jaký je rozdíl mezi loňským a letošním kádrem? Chybí Vám individuality typu Davida Kováře nebo Jiřího Weintritta? 

 Rozdíl je hlavně v tom, že v naší skupině už nemáme Porubu a Opavu, ale Kometu a Jihlavu. To jsou úplně jiné týmy, co se týče herních dovedností. Nevýhodou v našem týmu je, že máme málo hráčů ročníku 1999. Na druhou stranu máme hodně šikovných hráčů jako třeba Michal Matiaško a Roman Půček, kteří hrají opravdu výborně. Ale není to jen o individualitách, ale o tom, jak hraje celý tým. Na ty body se nadře každý. 

V některých utkáních jste nastoupili pouze se čtyřmi či pěti obránci, je v tomto ročníku obecně nedostatek mladých hokejistů? 

Myslím si, že ano. Pokud hrajete zápas na pět obránců, tak ke konci ty síly už pochopitelně docházejí. Ale doufejme, že se to s dalšími ročníky zlepší. 

Vsetín působí v extralize dorostenců již 20 let a klub si vždy zakládal právě na kvalitní mládeži. Nebojíte se náhlého pádu, který by mohl ohrozit celý vývoj vsetínského hokeje? 

Samozřejmě si toto uvědomujeme, ale nebylo by dobré na to pořád myslet. Do zápasů musíme chodit s čistou hlavou a dělat všechno proto, abychom nespadli a zachránili extraligu i pro další ročníky. Pod pád extraligy se z našeho týmu nechce nikdo podepsat a děláme všechno proto, aby se tak nestalo.

Během sezóny došlo ke změně trenérů, přineslo toto vystřídání nějaký nový impuls? 

 Hodně se změnila taktika, hlavně co se týče bránění a napadání. Trenéři, které jsme měli předtím, i které máme teď, jsou zkušení a ví o čem mluví. Já si od každého trenéra snažím vzít co nejvíc. Ale především musíme dělat to, co nám říkají, abychom hráli dobrý hokej.

V závěru sezóny budete pod velkým tlakem a každé utkání pro Vás bude existenční? Cítíte, že jste na to dobře připraveni? 

Po fyzické i herní stránce jsme připraveni dobře. Jak říkám, do každého zápasu musíme jít naplno a na ledě odevzdat všechno. Jedině dobrým pohybem budeme přehrávat soupeře. Pokud budeme dělat to, co nám říkají trenéři, tak budeme úspěšní.