Vstupenky online
Kompenzační formulář pro permanentkáře + vstupenky na virtuální zápas | Počet prodaných virtuálních vstupenek: 559 (k 8. 4.)

Milníky play-off: Návrat na Lapač s dvouzápasovým mankem

Radek Bařina • 04.04.2021

Ani na druhý pokus se vsetínským hokejistům nepovedlo dobýt jihlavskou arénu. Sobotní zápas semifinálové série v mnohém připomínal ten úvodní. S tím rozdílem, že tentokrát to byla Dukla, kdo byl o chloupek aktivnější, pohyblivější a připravil si víc brankových příležitostí. A protože domácí zároveň nezopakovali přehmaty Valachů ze závěru prvního duelu, dokráčeli k výhře. Oba celky teď čeká dvoudenní pauza, po níž se série přesune na Lapač. Nejdůležitější okamžiky sobotního střetnutí a výhled do příštího zápasu si nastíníme v dnešních Milnících.

Klíčový okamžik: Trefa Dukly na 2:1

Úvodní třetina sice patřila Dukle, Vsetín však v jejím závěru srovnal a ve druhé dvacetiminutovce se tak začínalo de facto od znova. V prostředním dějství byla dlouhé minuty k vidění vyrovnaná hra nahoru-dolů bez větších šancí na jedné či druhé straně. Až přišla třicátá druhá minuta a přesilovková trefa, která zlomila zápas. Dělovka Dundáčka se po odrazu od zadního mantinelu vrátila před bránu a zkoprnělá čtveřice Vsetínských jen sledovala, jak pohotový Jiří Fronk posílá puk do brány. Jihlavu vedoucí trefa uklidnila a od té chvíle už zápas kontrolovala. Příležitosti ke zvýšení sice využít nedokázala, sama však bezchybnou obranou nepouštěla VHK ROBE do větších šancí a nakonec slavila důležitou výhru.

Hvězda: Jiří Fronk

Jihlavští podali kompaktní výkon od gólmana až do posledního útočníka. Vybrat hvězdu zápasu tak není lehké. Nakonec jsme se rozhodli pro Jiřího Fronka. Byl to právě on, kdo byl v klíčové chvíli na správném místě a svou bleskovou střelou vsítil vedoucí gól. Fronk byl ale viditelný a nebezpečný po celý zápas. Třikrát poslal svou střelu mezi tři tyče, jednou z toho byl gól, dvakrát přinutil Málka k těžkému zákroku. Jeden z ofenzivních tahounů Dukly se v play-off dosud příliš neprosazoval, tentokrát však dal obraně VHK pořádně zabrat.

Smolař: Jan Berger

Honza Berger patřil již tradičně k nejbojovnějším hráčům vsetínského celku. Absolvoval nespočet osobních soubojů, odvedl spoustu těžké práce na hranici brankoviště, štěstí mu ale tentokrát nebylo nakloněno. První hodně smolný okamžik si vybral hned během druhého střídání. Po souboji o puk zaparkoval před svým brankářem tak nešťastně, že Málek chvíli vůbec nic neviděl a než stihl přes Bergera vykouknout, doplachtila slabá jihlavská střela do jeho sítě. Ještě v první třetině si mohl vsetínský útočník spravit chuť. Měl hned dvě velké šance. Poprvé pálil pohotově z dorážky a Žukov měl obrovské štěstí, že mu pak nepropadl mezi betony. Ve druhé šanci pak Berger místo střely volil přihrávku, která však nedopadla dle představ. Celkově to vypadalo, že to Bergerovi tentokrát zkrátka „nelepí“. Na jeho hokejku v sobotu sedla smůla.

Zaujalo: Dva tresty za příliš mnoho hráčů na ledě

Vsetínští zatím hrají v sérii velmi disciplinovaně. Nedopouštějí se zbytečných faulů, Dukla hrála jen minimum přesilovek. O to víc proto zamrzí, že dvě ze tří oslabení, které Valaši v sobotu sehráli, byly způsobeny špatným střídáním. Ve druhé i třetí třetině Vsetínští vtrhli na led v šesti bruslařích a sklidili za to dvouminutový trest. Na jednu stranu to svědčí o zápalu, s nímž Valaši hrají, na druhou je však jasné, že takto laciné přesilovky jsou vodou na mlýn soupeřů. A nic na tom nemění ani fakt, že Jihlava vsetínskou hru v šesti nedokázala gólově potrestat.

Číslo dne: 3

Zatímco Vsetínu tři góly k vítězství v prvním zápase nestačily, Jihlavě v tom druhém ano. Vše otevřel trefou ve třetí minutě Brož, který využil zakrytého výhledu vsetínského gólmana. Vsetín, který nastoupil se třemi novými bruslaři v poli odehrál utkání disciplinovaně a nabídl Dukle Jihlava pouhé tři přesilovky, jednu z nich ale domácí využili ke vstřelení vítězného gólu. Ke třetímu utkání série na ledě Lapače tak Valaši nastoupí s jasným cílem odvrátit třetí porážku v řadě. Pokud by se jim to nepovedlo, sen o finálovém postupu by se jim výrazně vzdálil.

Ze statistik: Vsetín střílí na bránu, Jihlava často míří mimo

Celkový počet střel ve druhém semifinále byl 46 ku 55. Valaši byli střelecky aktivnější a častěji také posílali puk dobrým směrem – na bránu jim letělo hned 31 střeleckých pokusů, zatímco domácí mířili správným směrem 25x. Efektivita vsetínské střelby je ale nízká a trochu to vypovídá i o faktu, že většina z valašských pokusů nebyla příliš nebezpečná. Další část hostujících střel pak skončila na tělech hráčů Dukly – ti tentokrát zablokovali 16 střel (oproti tomu Vsetínští 8). Poslední ze statistik věnující se střelbě se týká pokusů, které nemířily mezi tři tyče. V nich poměrně jednoznačně dominuje Jihlava, která cíl minula ve třinácti případech, kdežto Vsetínští mířili nepřesně jen 8x.


Následuje: Vsetín míří na Lapač s dvouzápasovým mankem

Pokud bychom zprůměrovali podívanou, kterou přinesly úvodní zápasy série, dalo by se říct, že série je vyrovnaná. O to víc může Valachy mrzet, že tomu neodpovídá i její stav. V rozhodujících momentech zápasů dokázali Jihlavští prodat své zkušenosti, naopak Vsetínští se nevyvarovali chybám, na které doplatili. Nic však není ztraceno. Valachy čeká domácí prostředí a v něm jsou silní. Poprvé se na vlastním ledě představí v úterý od 17:30. Fandit můžete buď u streamu na hokejkaTV nebo prostřednictvím textového onlajn přenosu.

Očekávání: Valaši potřebují uspět

Valaši míří na domácí led v nelehké situaci. Oba úvodní semifinálové duely prohráli, navíc je trápí absence klíčových hráčů. Ze sestavy postupně vypadli, v play-off velmi dobře hrající Babka, klíčový obránce Štach i Adam Hořanský, kterého zákeřně fauloval Jiránek. Vsetín sice má kam sáhnout, absenci tahounů lze ale jen těžce nahradit. Ovšem i Dukla sčítá ztráty. Kromě distancovaného Jiránka jí může chybět i Kolář, kterého zranil letící puk, nebo kapitán Skořepa, který nedohrál druhý zápas. Otázka znovu visí i nad brankářským postem VHK. Málek sice nedokázal vychytat výhru, podal ale velmi spolehlivý výkon a s inkasovanými brankami toho moc dělat nemohl.

Na výrazně užší ledové ploše Lapače se nicméně dá očekávat trochu jiná hokejová podívaná, než předchozích dvou duelech. Vsetín si bude muset dát pozor na hostující protiútoky, Dukla už letos na Lapači jednou předvedla, jak smrtící z nich umí být. Znovu bude důležité, kdo bude vyhrávat osobní souboje a který z týmů dokáže soupeře přebruslit. No a Vsetín by si zase po čase jistě rád vyzkoušel, jaké to je nezačínat zápas zbytečně inkasovanou brankou. Utkání, které může hodně napovědět o finálových ambicích Valachů, startuje v úterý v 17:30.

Foto: Markéta Křížová