Milníky play-off: Historický zápas s postupovou tečkou

Radek Bařina • 29.03.2021

Nejdelší zápas své bohaté historie zažil v neděli vsetínský Lapač. Více než devadesát minut se Vsetín s Vrchlabím přetahoval o vítězství v šestém utkání série. S přibývajícími minutami sice VHK získal jasnou převahu, dobývání vrchlabské brány ale bylo dlouho neúspěšné. Až souhra vsetínských odchovanců zakončená fantomem série Danielem Klímkem rozhodla nejen o těsné výhře 3:2, ale i o postupu Valachů do semifinále. Jaké byly nejdůležitější okamžiky zápasu i celé série? Dozvíte se z našich Milníků.

Klíčový okamžik: Klímkova trefa v prodloužení

Už se zdálo, že vrchlabská branka je pro Vsetínské zakletá. Nakonec však Valaši vítěznou trefu přeci jen vydřeli. A to doslova. Vše začalo skvělou prací Jana Bergera. Spoluhráči odešli střídat, on sám ale dokázal svou bojovností znemožnit hostující rozehrávku. Štafetu po něm převzal Radim Kucharczyk, který si nic nedělal z toho, že bojuje s velkou přesilou. Nejenže nerovný souboj vyhrál, ale ještě dokázal najít Šimona Jenáčka. Ten napoprvé neprostřelil hostujícího hráče, odražený puk ale znovu získal na svou hůl. Poté zahlédl Daniela Klímka, který se uvolnil do střelecké pozice, poslal mu přesný křižný pas a domácí euforie mohla vypuknout. Klímek totiž ze své oblíbené pozice neomylně trefil odkrytou část branky a rozhodl k vsetínském vítězství.

Hvězda: Radim Kucharczyk

Kandidátů na hvězdu zápasu se tentokrát našlo hned několik, my jsme se ale nakonec rozhodli pro Radima Kucharczyka. Práce, kterou odvedl na ledě před vítěznou trefou byla totiž ohromující. Za hostující brankou bojoval o puk s dvojicí, chvíli dokonce trojicí protihráčů. Jirků ani Kynčl si s jedenačtyřicetiletým veteránem nedokázali poradit. Ten je skoro 20 sekund vozil na zádech podél mantinelu, aby se poté vymanil z jejich sevření a poslal pas na Šimona Jenáčka, který společně s Klímkem dílo vrchlabské zkázy dokonal. Kucharczyk si velmi dobře vedl i mimo tento okamžik. Znovu byl skvělý na buly (63 %), připravoval dobré příležitosti svým mladým spoluhráčům z útoku… O jeho důležitosti svědčí fakt, že byl druhým nejvytíženějším útočníkem Vsetína. V maratónské zápase odehrál více než 25 minut.

Smolař: Jakub Soukup

Těžko mohl být po zápase někdo zklamanější než gólman Vrchlabí. Ten v šestém střetnutí podal výtečný výkon a hlavně jeho zásluhou bylo Vrchlabí tak dlouho ve hře. Soukup dohromady zastavil 59 střeleckých pokusů domácích, parádní zákroky předvedl proti tutovkám Gorčíka, Březiny či Půčka, přesto to nakonec nestačilo. S vítěznou brankou přitom těžko mohl něco dělat. Reagoval už na první sraženou střelu Jenáčka a než se stihl vrátit do správné pozice, puk už putoval na hůl Klímka. Ještě dlouhé desítky vteřin po zápase zůstával Soukup zklamaně ležet na ledě. Přes parádní výkon na tento zápas nebude vzpomínat rád.

Zaujalo: Rozhodla pětka odchovanců

Ne všem hráčům se letos na Lapači dařilo dle představ, s příspěvkem odchovanců však může panovat spokojenost. A pro play-off to platí dvojnásob. Dokladem budiž vítězná branka. Na ledě totiž řádila hned pětice hráčů odchovaných valašským klubem. Za brankou hostů úspěšně bojoval nejstarší z nich Radim Kucharczyk. Zezadu vše jistil zástupce střední generace Michal Hryciow. A o zbytek se postarali ti nejmladší - někdejší parťáci z juniorky. Půček pracoval na brankovišti, Šimon Jenáček nahrával a Klímek nezadržitelně skóroval. Asi by se muselo jít do hodně vzdálené historie, kdy naposledy se stalo, aby vítězný gól Vsetína ve vyřazovacích bojů obstarala pětice složená výhradně ze vsetínských odchovanců.

Číslo dne: 91

Legendární Lapač zažil mnohé. Přesto se se na něm v neděli přepisovala historie. Tak dlouhý zápas vsetínský zimní stadión ještě nikdy nezažil. Nestačily tři třetiny. Nestačila třetina prodloužení… Až v páté třetině duelu přeci jen přišlo rozhodnutí. Po takřka 91 odehraných minutách. Konkrétně v čase 90:15 padla branka, která ukončila zdánlivě nekonečný duel. Vsítil ji Vsetín a vzhledem k obrazu hry jednoznačně po zásluze Nejdelší prvoligový duel a zároveň nejdelší zápas v historii Lapače skončil domácí radostí a postupem do semifinále.

Ze statistik: Číslům vládl VHK… od druhé třetiny

Speciální zápas přinesl pochopitelně i zajímavé statistiky. Celkovým číslům dominoval poměrně jednoznačně Vsetín. Na střely na bránu vyhrál drtivým poměrem 62:30. na vhazování 57:38. Snad jen na střely mimo vyhráli Vrchlabští (13:15). Hodně zajímavě pak vypadají tato celková čísla ve srovnání s první třetinou. Ta totiž na střely skončila 10:10, na vhazování ji pak vyhrálo Vrchlabí 13:7. Od prostředního dějství se však statistiky začaly obracet a nakonec vyzněly jednoznačně pro Valachy. A ještě jedna statistika. Zajímá vás, kdo si v nekonečném duelu zahrál nejvíc? Za hosty to byl velezkušený Tomáš Linhart, který na ledě strávil 32 minut a 52 sekund. A za Vsetín? Také zkušenosti. Ice time Lubomíra Štacha se zastavil na čísle 32:18.

5 milníků série

1. Mládí vpřed

Po předkole play-off jsme vypichovali klíčovou roli zkušených hráčů, především dvojice Štach, Kucharczyk. Oba tahouni navázali na výborné výkony i ve čtvrtfinále, přidali se k nim však i hráči, od nichž se to až tolik nečekalo, Asi největší hvězdou série se stal Daniel Klímek. V základní části nastoupil do 13 utkání a vstřelil jediný gól. Do série s Vrchlabím vstoupil od druhého zápasu a už v tom třetím začal důvěru trenérům jaksepatří splácet. V zápase číslo tři dal dva góly a skórovat dokázal i ve zbylých utkáních série. Vše završila jeho zlatá trefa v prodloužení šestého zápasu. Souhra se zkušeným Kucharczykem však jde výrazně k duhu i Romanu Půčkovi. Jeho příspěvek možná není na první pohled tak viditelný, ale je neméně důležitý. Půček v šesti zápasech nasbíral šest bodů (2+4), navíc odvedl spoustu důležité práce na obou stranách hřiště. Zmínit musíme i třetího parťáka z úspěšné vsetínské juniorky. Šimon Jenáček šel v průběhu sezóny výkonnostně nahoru a to potvrzuje i v play-off. I tento mladý ofenzivní obránce patřil k nejpříjemnějším překvapením série. No zapomenout nesmíme ani na gólmana Jakuba Málka. Ten v sérii vychytal hned tři výhry a odchytal výborné zápasy.

2. Valaši udrželi chladnou hlavu

Vrchlabí do série vstoupilo hodně zostra. První utkání místy připomínalo spíše řecko-římský zápas než hokej. S podobnou taktikou vstoupili Vrchlabští i do druhého zápasu, se zlou se však potázali. Vsetín dokázal udržet nervy na uzdě, nepouštěl se do zbytečného oplácení a dokázal, že se umí vyrovnat i s nepříjemnou hrou soupeře. Stejně tak se Valaši nenechali strhnout ani k mediální přestřelce a soupeřovy výpady nechali bez reakce. Možná i proto Vrchlabští od dalších zápasů přeci jen změnili přístup. I nadále se snažili o důrazný a nepříjemný styl, mnohem více se ale věnovali i samotné hře. Prospělo to nejen jim, ale i atraktivitě série. Zápasy od té chvíle nabraly na zajímavosti. Celek z podkrkonoší ukázal, že má v týmu řadu kvalitních hráčů a s VHK dokázal odehrát vyrovnanou sérii. Nakonec se však projevilo, že Vsetínští byli přeci jen o kousek lepším mužstvem.

3. Vsetín měl víc sil

Jak jsme již zmínili, Vrchlabští byli v sérii se Vsetínem vyrovnaným protivníkem. Přesto si však dovolíme tvrdit, že Valaši byli ve většině zápasů lepším mužstvem. Zároveň takřka ve všech zápasech platilo, že čím víc se blížil závěr zápasu, tím víc měli Valaši ze hry. První třetiny byly ve všech střetnutích vyrovnané, nebo v nich dokonce byli Vrchlabští lepší. Ve druhých třetinách se ale obvykle začala situace otáčet a třetí třetiny patřily herně, snad vyjma jednoho duelu, Vsetínu. Jednoznačně to bylo viditelné v posledním střetnutí, kdy se ve třetí třetině i prodlouženích hrálo v podstatě jen na jednu bránu. Z této skutečnosti se zdá, že Valaši, přestože absolvovali předkolo, na tom byli fyzicky lépe než jejich soupeř. A v závěrech zápasů se to viditelně projevovalo.

4. Vyrovnanost kádru

Vsetín po celou sezónu sází na týmové pojetí a vyrovnané vytížení všech hráčů a formací. V play-off se mu to zatím vyplácí. I když se totiž ofenzivní tahouni ze základní části trápí, zaskakují za ně jiní. Zejména v první části série se prosazovala druhá formace v čele se zakončujícím Adamem Zemanem, jehož branky rozhodly druhý duel série. Postupně od ní převzala štafetu třetí lajna s Kucharczykem a jeho mladými křídly a se svou troškou do mlýna přispěchal i útok, který většinou nastupoval jako čtvrtý. Hořanský, Babka i Vítek odváděli skvělou práci v oslabení, Jakub Babka navíc vstřelil veledůležitý vyrovnávací gól ve třetím čtvrtfinále. A tak bychom mohli pokračovat. V záloze má navíc Vsetín ještě několik útočníků, kteří rozhodně nemusí být do počtu – ať už jde o Bednáře, Gajarského nebo třeba mladé pušky z Plzně. Vyrovnanost kádru byla ve čtvrtfinále velkou vsetínskou devízou.

5. Sérii zlomil čtvrtý zápas

Pokud bychom pátrali to tom, které utkání bylo pro výsledek série klíčové, asi bychom zvolili to čtvrté. Třetí vzájemný duel Vsetín jednoznačně ovládl, ujal se vedení v sérii a všichni čekali, zda se Vrchlabí dokáže zvednout. Dokázalo a o den později bylo Vsetínu naprosto vyrovnaným soupeřem. S blížícím se koncem sice získal Vsetín na převaze, stav byl však stále nerozhodný a Vrchlabí mohlo kdykoliv udeřit. Nakonec ale udeřil Vsetín, konkrétně Radim Kucharczyk. Na jeho branku na 2:1 už Vrchlabí nedokázalo odpovědět. Vsetín tak v sérii odskočil na dvouzápasový rozdíl a měl k dispozici hned tři mečboly. Psychicky náročnou situaci sice Vrchlabí na poprvé ustálo a hodně Vsetínské trápilo i v neděli. Nakonec ale na obrat v sérii nedosáhlo a sezóna pro něj končí. To Vsetín se může těšit na semifinálového soupeře. Jeho jméno se dozvíme v úterý večer.