Vsetín urval vítězství v Novém Jičíně až po nájezdech

David Žůrek, Filip Bazala • 02.11.2011

Vsetín v utkání plném zvratů nakonec dokázal uhrát alespoň dva body. V první třetině šli Vsetínští do vedení 2:0 ale hráči Nového Jičína dokázali utkání otočit ve svůj prospěch. Po ubráněném oslabení dokázali hráči VHK srovnat v 54. minutě na 3:3 a dotáhnout zápas do prodloužení. V prodloužení branka nepadla a nakonec zápas jediným proměněným nájezdem strhl na stranu Vsetína Daniel Vaněk.

2. liga - 16.kolo st 2.11.18:00
HK Nový Jičín
3:4sn(2:2, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 17. Horák (Pelikán, Štěpják), 19. Štěpják (Richter, Zedník), 30. Richter (Horák, Pelikán) - 7. Kajaba (Hruška P.), 15. Spitzer (Hruška O.), 55. Vaněk (Bajtek), rozh. nájezd Vaněk. Rozhodčí: R. Volf - J. Švarc, P. Velinský. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 29:24. Průběh utkání: 0:2,3:2,3:4.
HK Nový Jičín: Kubáň - Hradil, Andrýsek, Horák, Pelikán, Gulda, Slavík - Gebauer, Macháček, Brynecký - Richter, Zedník, Chomič (12. Štěpják) - Skaloš, Tomášek, Uhlár.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Spitzer, Tesařík, Heš, Mečiar, Hrčka, Hoďa, Zúbek, Hruška P., Vítek, Korčák, Vaněk, Kajaba, Sprušil, Hruška O., Holík, Dědek, Semenov, Žabčík, Bajtek.

Vsetínští tíženi čtyřmi prohrami v řadě a špatnou koncovkou vyjeli vstříc lepším dnům na led Nového Jičína. Do utkání nastoupila i nová posila v řadách vsetínské obrany a to zkušený Jiří Heš, který na Vsetíně působil z kraje devadesátých let.

Do zápasu Vsetín přímo vlétl a hned první formace si vytvořila velkou šanci, kdy Zúbek sám před Kubáněm nastřelil pouze výstroj jičínského gólmana. Ve druhé minutě přišlo první vyloučení a to na straně domácích, kdy na dvě minuty šel za katr Zedník - vysoká hůl. Vsetín se letos v přesilovkách trápí a to potvrdil i na začátku třetiny, kdy početní výhodu nedokázal zužitkovat ba ani vyslat nebezpečnou střelu na hostující branku. Před koncem vypršení trestu přišlo vyloučení i na straně Vsetína, Kajaba byl poslán na dvě minuty na trestnou lavici za napadení. Naštěstí pro Vsetín domácí přesilovku nevyužili o nic líp a hrálo se opět v pěti. V šesté minutě vyslal tvrdou ránu směrem ke vsetínské brance Chomič, ale Plšek byl pozorný. O pár vteřin později přišla první branka utkání. René Kajaba dostal přihrávku od Petra Hrušky a z pravého rohu si to po brankové čáře namířil ke Kubáňovi, kterém prostrčil puk mezi betony - 0:1.

Vsetín se ještě více nakopl a o pár minut později mohl Kajaba znovu skórovat, když dostal namazáno před jičínskou branku od Hodi, ale tentokrát Kubáň tým podržel. Další branku měl na holi Bajtek, ale sám před brankou Nového Jičína trefil jen tyč. V patnácté minutě už se Vsetín radoval podruhé. Situaci tři na jednoho zakončil střelou z mezikruží Zbyněk Spitzer, který přesně našel mezeru mezi betony domácího gólmana. Nový Jičín se rychle oklepal a o dvě minuty později dokázal snížit na 1:2. V signalizované výhodě Vsetín jako kdyby přestal hrát a před brankou zůstal na druhé tyči volný Michal Horák, kterému před poloprázdnou branku namazal Pelikán a Plšek byl bez šance. Domácí najednou byli všude a Plšek nevěděl kam dřív skočit. Na konci sedmnácté minuty Nový Jičín vyrovnal, když opět nepokrytý hráč sám před Plškem nikým neotravován pohodlně zakončoval mezi betony hostujícího gólmana. Byl to Martin Štěpják, kdo po přihrávce od Richtera srovnával stav zápasu. Do kabin se tak šlo za nerozhodného stavu 2:2.

Druhá třetina patřila domácímu týmu. Ve třetí minutě měl obrovskou šanci Štěpják, který se dostal do samostatného úniku, ale Plšek včas sevřel betony a nedovolil prozatím Jičínu jít do vedení. Vsetín zaskočen zlepšenou hrou domácích najednou nevěděl kudy kam a pouštěl domácí do jedné šance za druhou. Ojedinělou akci hostů založil Vítek, který na levém kruhu přenechal touš Ondrovi Hruškovi, ale jeho příklep se ujal pouze ve výstroji Kubáně. Později se Vsetínu naskytla výhoda přesilové hry a jak už bylo zmiňováno, zelenožlutým se v této činnosti nedaří. Kupodivu přišla branka, ale do branky Vsetína. Před Plškem zůstal nikým nepokrytý (už po třetí) hráč Nového Jičína Richter, jenž si elegantně Plška položil a zasunul do prázdné branky - 3:2. Domácí i nadále měli více ze hry a Vsetín se nemohl dostat z těžké deky, která na něj padla na konci první třetiny. Srovnat mohl Bajtek při akci dva na jednoho, kdy mu před poloprázdnou branku naservíroval touš Vaněk, ale třinecký mladík nezamířil přesně. Zelenožlutí začali bojovat a na chvíli si vytvořili tlak, Nový Jičín má doma dobře zvládnutý obranný systém a hosty do ničeho vážnějšího už nepustil.

Ve třetí třetině byl jasně viditelný plán na obou stranách a to hrát se zabezpečenou obranou a pokusit se srovnat/navýšit stav po chybě soupeře. Vsetín byl přeci jen trochu aktivnějším týmem, ale Jičín nadále skvělý ve hře dozadu. V 52. minutě mohl Nový Jičín výrazně vyšlápnout za vítězství, když zahrával přesilovku pět na tři po dobu jedné minuty a dvaadvaceti vteřin. Hosté téměř bez úhony tuto nevýhodu dokázali přečkat a po dalším střídání se jim dokonce podařilo srovnat. Bajtek šel do útočného pásma tvrdě za kotoučem a bojoval ze všech sil. Za brankou hostů vybojoval puk, podíval se před Kubáně, přihrál a Daniel Vaněk, jenž stál přesně tam, kde měl trefil nekrytý prostor branky a srovnal - 3:3. V závěrečných chvílích si už každý tým hlídal hlavně obranu a po šedesáti odehraných minutách přišlo na řadu prodloužení.

Pětiminutové prodloužení hry čtyři na čtyři nepřineslo žádné velké šance. Vsetín se snažil dostat do výhodné šance, ale Nový Jičín v obraně nechyboval. Po pěti minutách bez branky přišly na řadu samostatné nájezdy. První sérii začali domácí. Proti Plškovi se rozjel Uhlár, který na hostujícího gólmana nevyzrál blafákem á la Forsberg. Za Vsetín se proti Kubáňovi rozjel Zúbek, jenž zkoušel domácího brankáře nejprve pohybem rameny rozhýbat a nakonec tvrdě vystřelit, jenže mimo. Druhou sérii rozjel Andrýsek, který podobně jako Zúbek nebyl úspěšný. Za Vsetín druhou sérii zahrával Bajtek, ale na třineckého forvarda si dobře počíhal Kubáň, který včasným vyjetím vypíchl hostujícímu hráči touš z hole. Třetí série měla přinést rozuzlení zápasu, kdo vstřelí branku, tak nejspíš vyhraje. Za domácí se rozjel Skaloš, zkusil střelu do protipohybu a trefil tyč, Plšek se jen otáčel. K poslednímu nájezdu se rozjel kapitán VHK Daniel Vaněk, jenž ukázkovým blafákem na bekhend zpečetil výsledek utkání na 3:4sn a Vsetín se mohl radovat.

Valaši tak konečně prolomili sérii porážek a v neděli se pokusí opět bodovat. Tentokrát na svém ledě proti Porubě.

Petr Kneblík (HC Nový Jičín): „Utkání bylo vlastně derby Valašsko x Valašsko. Zápas dle mě dopadl nerozhodně, prodloužení a nájezdy už jsou o štěstí. Vsetín v úvodu utkání byl lepším mužstvem a dostal se do vedení 2:0. V dalších minutách jsme byli lepším mužstvem my. Ve druhé třetině jsme měli navrch a dostali se do vedení, krom asi třech minut, kdy jsme nechali hrát Vsetín, který přitlačil. V poslední dvacetiminutovce přišla chyba našeho hráče, na kterou jsem ho ještě upozorňoval, ale i přes to ji udělal a hosté srovnali. Nedaří se nám dávat branky z vyložených šancí. To musíme zlepšit.“

Viktor Hlobil (VHK Vsetín): „Do utkání jsme vstoupili dobře a dostali se do vedení 2:0. Místo toho, abychom v klidu dohráli třetinu, tak jsme soupeře nakopli sami. Začali jsme propadat a soupeř to stáhl na 2:2. V další třetině nám dokonce odskočil na 3:2, kdy naše hra v této části byla katastrofální a s hokejem to nemělo nic společného. Před poslední třetinou jsme v kabině zvýšili hlas, možná až moc, ale pomohlo to. Třetí třetinu kluci odbojovali, zamakali a podařilo se nám srovnat. Důležité bylo přežití přesilovky pět na tři, což nás docela nakoplo. Závěr už byl dobrý, nájezdy super, i když je to o štěstí.“