Jiří Heš: Vsetín? To jsou dobré vzpomínky

Filip Bazala • 03.11.2011

S hokejem začínal v sedmi letech. Už před svými dvacetinami okusil extraligovou soutěž a také vypomáhal Vsetínu k postupu do první ligy. V zápase proti Novému Jičínu tak ve středu skoro po dvaceti letech opět oblékl vsetínský dres. Řeč je o zkušeném bekovi, absolventovi práv Jiřím Hešovi. „Jsem rád, že mohu Vsetínu pomoci. Jsme schopni produkovat kvalitní hokej,“ věří navrátilec Heš.

Hes/
Jiří Heš
» Hokejový obránce
» Narodil se 18. března 1972
» S hokejem začínal ve Zlíně v sedmi letech.
» Od sedmé třídy oblékal dres Sparty, ve kterém vydržel až do dospělosti.
» V osmnácti přestoupil do Zlína a poprvé tam okusil mužskou extraligu. Odtud putoval přes Vsetín zpět do Prahy, tentokrát na Slavii, se kterou vybojoval postup do extraligy.
» Vystudoval práva.
» Je ženatý a má dva syny Lukáše a Jakuba, kteří taky hrají hokej. Veškerý volný čas věnuje rodině.
» Profil Jiřího Heše na eurohockey.com
Jirko, po letech opět v dresu Vsetína a hned vítězství, jak vzpomínáte na své začátky na Lapači?
Vzpomínám dobře. Potkávám tam spousty kamarádů z dob, kdy jsem působil na Vsetíně. Většinou tedy už nehrají, což je trochu zvláštní (směje se). Ne, tak věk prostě nezastavíš. Vsetín, to jsou dobré vzpomínky, skvělá atmosféra v hledišti, dobrá parta na hřišti, spousta srandy a hokejových zážitků. Já vzpomínám určitě dobře.

Loni jste hrál v Žilině. Jak to vypadá letos?
Abych pravdu řekl, tak jsem chtěl zůstat někde blízko domova. Doteď jsem čekal, jak se věci vyvinou. Se Vsetínem jsme se nakonec dohodli, protože to je oboustranně zajímavé a jsem hlavně rád, že můžu hrát, pomoci. Byl jsem rád, že je to právě Vsetín, kdo mě oslovil. K městu to mám celkem blízko a dřív jsem tady hrál, takže dobrý.

Kde jste letos trénoval?
Poslední tři týdny jsem trénoval se Vsetínem. Předtím v Trenčíně s partou hokejistů, kteří hrají v zahraničí, v NHL. Jinak individuální příprava, kterou už praktikuji poslední tři roky, takže jsem na to zvyklý. Na druhou stranu mi zápasy chybí a je těžké do sebe ten zápasový rytmus dostat. Sice jsme dnes vyhráli, ale máme co zlepšovat a to i já.

Jakou formu bude mít Vaše působení na Vsetíně?
Domluvili jsme se, že tomu necháme otevřený konec. Já se samozřejmě nebráním tomu tady být déle prospěšný nebo neprospěšný, ale jsem dostatečně soudný na to, abych tady někomu zbytečně nezabíral místo.

Je Vám devětatřicet let, jak to se sebou vidíte?
Kdyby mě hokej nebavil nebo bych byl ve stavu, kdy ho hrát nemůžu, tak bych nehrál. Vzhledem k tomu, že hokej je můj život a pořád mě to baví, tak nevidím důvod proč si nezahrát. Žádný hokejista, který netrpí zásadnějšími potížemi se zdravím, nemá důvod končit, pokud mu to absolutně nejde. Nejde o to, jestli hraji na Vsetíně nebo někde jinde, ale k tomu sportu mám vztah a když nehraji tak mi chybí. Dále samozřejmě moji dva kluci (Lukáš a Jakub), kteří hokej hrají a je pro ně zajímavá zkušenost mě ještě vidět hrát.

Ještě k dnešnímu zápasu. Vyhráli jste, ale byly to vydřené body, viďte?
Zápas jsme začali velmi dobře, prvních deset minut nám vyšlo, ale dalších deset minut už to bylo horší. Druhá třetina byla takové přelévání, ale myslím, že je tady velice kvalitní kádr. Když jsem přišel na Vsetín a začal trénovat, tak jsem v podstatě měl možnost to mužstvo poznat. Chtěl jsem mít jistotu, že svým příchodem tomu mužstvu budu mít co nabídnout a zároveň mu neuškodit. Jestli můžu hodnotit, tak jak to bylo vidět dneska, my jsme schopni produkovat kvalitní hokej, ale je to v našich hlavách, abychom si dokázali udržet koncentraci a soustředěnost na hru.

Jak se těšíte na zápasy před domácím publikem na Lapači?
Těším se hodně. Na Lapači byla vždycky vynikající atmosféra a já se na to moc těším.

Foto: Michal Beránek (isport.cz), hcorli.cz