Vsetín šokoval vedoucí Pardubice výhrou v prodloužení

Aleš Koňařík, Antonín Vansa • 30.09.2003

P a r d u b i c e – Třicet vteřin před koncem prodloužení překonal Adama Svobodu svým letos prvním zásahem Martin Ambruz a postaral se tak o překvapení kola. Suverénní Pardubice, vedoucí tým tabulky, podlehly i s Jiřím Dopitou v sestavě na vlastním ledě jedenáctému Vsetínu v nastaveném čase 2:3. Na Valašsko tak putují dva hodně nečekané body. Vsetín mohl myslet i na vyšší mety, domácí totiž vybojovali alespoň bod díky gólu Petra Průchy v 59. minutě.

- 8.kolo út 30.9.18:00
HC ČSOB Pojišťovna Pardubice
2:3p(1:0, 0:2, 1:0 - 0:1)
Branky: 13.Razingar (M.Sýkora) - 1:0, 35.Sochor (Valko) - 1:1, 37.Hudec (Selingr) - 1:2, 59.Průcha (F.Mrázek, Dopita) - 2:2, 65.Ambruz - 2:3. Rozhodčí: Homola - Kareš, Bláha. Vyloučení: 4:6, navíc Biegl na 10 minut. Bez Využití. V oslabení: 0:1.
nejlepší hráči: Svoboda - Biegl, Ambruz.
HC ČSOB Pojišťovna Pardubice: Svoboda - M.Sýkora, Mudroch, Čáslava, Pácal, A.Novotný, Duben, Podhradský, Zábranský - Razingar, T.Blažek, Lubina - P.Sýkora, T.Divíšek, Janecký - Dopita, F.Mrázek, Pištěk - Kolář, Koukal, Průcha.
VHK ROBE Vsetín: Biegl - Jaškin, Němec, Luža, Luža, J.Polák, Vyrůbalík, Kuboš - Hudec, Vak, Ambruz - Dubec, Štraub, Demel - Vampola, R.Hruška, Selingr, navíc od 21.min. Sochor, Valko.
Domácí nastoupili do utkání bez dlouhodobě zraněného Michala Mikesky, po jednozápasové pauze se naopak v jejich sestavě objevil urostlý centr Jiří Dopita. Snaha o úvodní oťukávání vzala za své hned v 1.minutě, kdy dobře střílel od modré čáry bek Polák. Adam Svoboda však byl pozorný, stejně jako při akci útočníka Hrušky v čase 1:14. Zjevně zaskočené Pardubice se k úvodní střele prokousávaly až do 4.minuty. Michal Sýkora se vložil do přihrávky Blažka, svou střelu ale namířil vedle Bieglovu branky. Aktivní Valaši nadále pokračovali v nátlakové hře, a v 7. minutě odstoupil ze hry po střele Demela obránce Zábranský, jehož touš zasáhl do prsou. Pardubice se z letargie probraly až v 8. minutě, kdy se před brankou zničehonic zjevil Tomaž Razingar. Podobně jako Michal Sýkora ale namířil svou ránu mimo tři tyče. Daleko větší starosti nadělalo Bieglovi trio Kolář-Koukal-Průcha, vsetínský gólman ale rány mladých útočníku zneškodnil. Při vyloučení Martina Ambruze už ale Biegl čisté konto neudržel. Tlak první pardubické formace přetavil ve vedoucí branku Tomaž Razingar, když do prázdné branky doklepl střelu Michala Sýkory - 1:0. Úvodní úspěch posílil už tak nabubřelé sebevědomí Východočechů a Biegl se měl co ohánět při střeleckých pokusech Lubiny a Razingara. Šanci vrátit Vsetín zpět do hry měl při přesilové hře Hruška, při samostatném nájezdu ale mířil bekhendem vedle. V 19. minutě tak mohl naopak zvýšit vedení Pardubic Janecký, v dobré pozici ale zvolil přihrávku na dobře pokrytého Divíška.

Prostřední část pardubičtí zahájili tak, jak úvodní končili. Ve 21. minutě musel Biegl akrobaticky likvidovat střelu Divíška. O dvě minuty později zase vsetínský fantom napravoval zaváhání zadních řad žlutozelených včasným pádem pod Mrázkovy nohy. V pětadvacáté minutě dostali hosté příležitost sehrát svou druhou přesilovku v zápase. Do brejku sice nejprve vyrazil Blažek, aby jen vyprášil Bieglovy betony, bouřící tribuny mohl z protiútoku zmrazit Štraub. Po kombinaci celé formace jeho ránu zastavil bezchybný Svobodův rozklek. S tím, jak se utkání v Duhové aréně přehouplo do své druhé poloviny, dočkal se Vsetín sladké odměny za svou trpělivou hru. Nájezdy Hudce a dvakrát i Ambruze ještě pardubický gólman chytil, ale ve 35. minutě již kapituloval. Valaši totiž od druhé třetiny poslali do hry i dvojici Valko-Sochor a právě Valko se významnou měrou postaral o vyrovnání. Šikovnou kličkou se zbavil Pácala, oklamal i Adama Svobodu a když švihem trefil jen tyč, dokonal za něj dílo Jan Sochor - 1:1. A aby toho na domácí nebylo náhodou málo, ujel jim dokonce při vlastním oslabení Michal Hudec a blafákem si vychutnal pardubickou jedničku mezi třemi tyčemi - 1:2.

Kdo očekával v úvodu třetí třetiny drtivý tlak domácích, nepochodil. Ve 43. minutě se sice po chybě vsetínských zadáků dostal k sólovému nájezdu Petr Sýkora, ztroskotal však na Bieglových betonech a pro domácí borce to byla nadlouho poslední větší šance. Naproti tomu Vsetín pozorně hlídal modrou čáru a nerozhodily jej ani četné pokusy Východočechů vynutit si na soudci Homolovi početní výhodu. Šanci hrát přesilovku naopak dostali po faulu Blažka vsetínští a v 51. minutě pálil z dobré pozice Vak jen těsně nad. Za další čtyři minuty mohl definitivně rozhodnout Kuboš, jeho bombu od modré sice Svoboda neviděl, ale s vypětím všech sil vyrazil. V čase 56:30 se Pardubice přeci jen dočkaly kýžené přesilové hry, kdy rozhodčí potrestal obránce Němce dvouminutovým trestem za držení. Trenér Říha si vyžádal oddechový čas a tři vteřiny po vypršení Němcova trestu dotlačil kotouč za Biegla pozorný Průcha - 2:2. Vyrovnávací branka znatelně rozlítila brankáře Radovana Biegla, jehož divoké protesty ocenil sudí Homola desetiminutovým osobním trestem.

Hned v 15. vteřině nastaveného času se stal opět hlavní postavou dění na ledě Biegl, kterého k radosti domácího kotle podrazil za brankou Tomáš Divíšek. Valaši v kritickou chvíli zkrotili emoce a při vyloučení Michala Sýkory dostali sami možnost zahrát si přesilovku 4 na 3. V čase 63:31 měl na hokejce rozhodnutí Demel, Luža mu puk namazal před odkrytou klec, ale Svoboda tygřím skokem slabou střelu zneutralizoval. Rozhodnutí tak přišlo až 29 sekund před závěrečnou sirénou. Martin Ambruz se přesně trefil mezi betony pardubického čaroděje, potěšil početnou skupinku vsetínských fandů a vystřelil svému mužstvu prémiový bod navíc.

Miloš Říha (trenér Pardubic): Do zápasu jsme vstoupili docela slušně, ale bohužel v první třetině jsme nedali víc než jeden gól. Od druhé třetiny jsme začali hrát pasivně, zbytečně jsme se rozčilovali nad aktivitou Vsetína a nedostávali jsme se už do útočného pásma. Z toho vyplynuly chyby, po kterých jsme dostali dva góly. V závěru zápasu jsme enormní snahou vyrovnali, ale v prodloužení jsme opět po zbytečné chybě inkasovali.
Zdislav Tabara (trenér Vsetína): Uhráli jsme tady vynikající výsledek, se kterým jsme ani nepočítali. Od začátku jsme chtěli napadat Pardubice v jejich pásmu, hrát aktivně a to se nám dařilo. Nasazení a bojovnost, které nás dnes vynesly do zápasu, by měly být ukázkou toho, jak se má přistupovat k utkání. Potvrdilo se, že můžeme hrát s každým, i s takovým celkem, jaký mají Pardubice.