Vsetín poskočil na šesté místo!

Radek Bařina, Viktor Krus • 11.02.2009

V s e t í n – Ve středečním duelu o šesté místo se střetl Vsetín s Technikou Brno. Skóre bylo otevřeno až v 15.minutě, kdy se trefil domácí Josef Mikeš a gólově si osladil 30. narozeniny. Domácí radost ale dlouho nevydržela, protože o 55 vteřin později vysokoškoláci vyrovnali. První třetina tedy skončila za nerozhodného stavu 1:1. Druhé klání patřilo jedinému hráči, Pavel Marek svými dvěmi trefami zvýšil na 3:1 pro domácí. Ve třetí třetině Valaši navýšili už na 4:1 a u gólu byl opět Pavel Marek, právě tento hráč, který se vrátil z marodky, kdy měl naštípnutou kost v ruce, vstřelil dvě branky a jednou přihrál.

- NČ st 11.2.18:00
HC Technika Brno
4:1(1:1, 2:0, 1:0)
Branky a přihrávky: 15. Mikeš (Matula), 23. Marek (Gergela, Pšeja), 36. Marek (Pšeja, Šenkeřík), 50. Vaněk (Gergela, Marek) - 15. Špok (Liška). Rozhodčí: Šiška. Vyloučení: 7:9 navíc Liška (TEC) 10min. Využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1260. Střely na branku: 32:25. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.
VHK ROBE Vsetín: Rožník - Pšeja, Šenkeřík, Matula, Černý (21.Blažek), Haschka, Zavrtálek - Tesařík, Gergela, Vaněk - Hrňa, Štraub, Mikeš - Knebl, Podešva, Klabačka - Marek
HC Technika Brno: Nešťák - Petlák, Habrovec, Kučírek, Kalafut, Úlehla, Babic, Mráz, Liška, Jelínek, Špok, Šebek, Korotvička, Odehnal, Hrtús, Luštinec, Benýšek, Šindelář, Tobiáš.
S Markem Rožníkem poprvé od začátku v brance vstoupili hokejisté VHK Vsetín do utkání s Technikou Brno opatrně a první minuty proto přinesly spíše opatrný hokej s minimem šancí na jedné či druhé straně. Výjimkou byla přesilová hra Valachů ve druhé minutě, v níž na gólmana Nešťáka nebezpečně dotíral Černý a na straně druhé hasil Rožník svou vlastní chybu v rozehrávce pohotovým zákrokem vleže. Jinak však byla na ledě k vidění spíše oťukávaná a na obou týmech bylo patrné, že za žádnou cenu nechtějí udělat chybu. V 9. minutě zaváhal za vlastní bránou Podešva, střela Špoka z mezikruží ale zamířila těsně mimo. Hned o minutu později pálil z kruhu Tesařík, Nešťák ale jeho přízemní střelu vykopl bruslí a z gólu se Valaši neradovali ani o minutu později, kdy po Hrňově příhře zpoza brány nedokázali domácí hráči dotlačit kotouč přes hostující beky do odkryté brány.

V čase 14:00 se ale domácí přeci jen dočkali. Předcházel tomu Kalafutův faul na Vaňka za nějž hostující hráč vyfasoval trest na 2+2minuty. V závěru první dvouminutovky vypálil od modré Matula, puk se od zadního mantinelu odrazil k Mikešovi, který v souboji přetlačil hostujícího obránce a pod přemisťujícím se Nešťákem propasíroval touš do brány (1:0). Z vedení se ale Vsetínští radovali pouhých 55 sekund. V pokračující přesilovce Valachů totiž Technika ujela do přečíslení dva na jednoho, Liška se Špokem si vyměnili puk a druhý jmenovaný zakončoval bez problémů do odkryté klece(1:1). Vyrovnávací branka hosty povzbudila a ti si v závěru třetiny vytvořili územní převahu. Pozorně hrající defenzíva Valachů je však do větších šancí nepouštěla a o vzruch se tak postaral pouze Marek Rožník, jemuž se nepovedl zákrok proti střele Kalafuta a odražený puk tak proletěl těsně kolem jeho pravé tyče. Po první třetině tak odcházely celky do šaten za stavu 1:1.

Druhou třetinu odstartoval faul Lišky a v následné početní výhodě se domácí znovu ujali vedení. Navrátilec do sestavy Pavel Marek, který se již v závěru úvodní třetiny zařadil do 1. domácí formace, se protlačil s pukem z křídla až před Nešťáka a nadvakrát protlačil puk do sítě (2:1). Hned v zápětí mohlo být Na Lapači ještě veseleji, kulisárnu ujíždějícího Štrauba ale Nešťák v poslední chvíli přečetl a zneškodnil betonem. 25. minuta přinesla první přesilovku hostů, ti se v ní ovšem přes aktivně bránící domácí čtveřici do šance nedostali.

Přesto se Brňanům hra v početní výhodě zalíbila natolik, že si v minutě 30. vyprosili další a když o dalších 104 sekund později putoval na trestnou lavici na 4 minuty za vysokou hůl Klabačka, naskytla se jim velká šance ke srovnání. Hned po 10 sekundách této výhody ujel do brejku Šebek, Rožník však jeho pokus výborným zákrokem zneškodnil. Zbylé tři a tři čtvrtě minuty byly ve znamení marné hostující snahy o usídlení se v útočném pásmu, naopak ihned po skončení oslabení se protáhl po křídle Vaněk, a byť v nelehké pozici Nešťáka nepřekonal, vykoledoval si alespoň přesilovku. V ní Valaši svému soupeři ukázali, jak má taková početní výhoda správně vypadat. Puk doputoval po ose Pšeja, Šenkeřík až k Markovi a ten měl po lahodné příhře mladíka v zelenožlutém dresu snadnou úlohu, poslat puk z metru do odkryté brány (3:1). Tento gól s hosty viditelně zacloumal a ti se až do konce třetiny s obtížemi bránili výpadům povzbuzených Valachů. Nejblíže gólu byla třetí pětka domácích v minutě 39., Haschkův průnik ale v poslední chvíli zastavila Brněnská obrana a následná Podešvova nabídka Tesaříkovi na teč zůstala nevyužita. Přesto odcházeli do šaten mnohem spokojeněji hráči Vsetína.

Úvod třetího dějství přinesl nápor Techniky toužící po zvratu v tomto důležitém utkání. Ve 43. minutě se jim podařilo vytvořit velký závar před Rožníkovou brankou, z několika střeleckých pokusů ovšem nebyli schopni trefit bránu za ležícím brankářem domácích. Tlak Brňanů pokračoval i nadále, pozorně a trpělivě bránící Vsetínští, jejichž defenzívní výkon ani v nejmenším nepřipomínal kalvárii z utkání proti Šternberku, je však prakticky nepouštěli do zakončení a když se přeci jen některý z kotoučů zatoulal až k domácí brance, stopku mu vystavil dobře chytající Rožník.

Na začátku 50. minuty přinesla trpělivost Vsetína své ovoce. Velmi dobře hrající první lajna se probojovala do útočného pásma, Marek poslal zpoza brány puk Gergelovi, ten ještě vtipně přistrčil touš Vaňkovi, který měl dostatek času vybruslit si do výhodnější pozice a bekhendem nad ležícího Nešťáka zvýšit náskok Valachů (4:1). Čtvrtá branka definitivně zlomila odpor hostů a nic na tom nezměnil ani druhý unfair zákrok jejich kapitána Mráze, za nějž putoval na lavici hanby. Závěrečná desetiminutovka se již dohrávala v poklidu. Hosté se zabývali, stejně jako po celý zápas, zcela nepochopitelnými debatami s rozhodčími, Rožník podruhé během třetiny zlikvidoval Kučírkovu dělovku od modré a domácí na druhé straně už spíše jen kontrolovali puk bez výraznější snahy o Nešťákovo ohrožení. V důležitém utkání sousedů v tabulce tak Vsetín porazil Techniku po takticky výborně sehraném zápase zaslouženě 4:1 a do tabulky si připsal důležité tři body.