Valaši využili 4 přesilovky a přehráli Brno 6:1

Václav Trávníček, Kristýna Guricová • 14.01.2009

B r n o – I přes to, že byl v průběhu první třetiny utkání mezi Technikou Brno a VHK k vidění rychlý hokej, oba mančafty si vytvořily jen minimum šancí a diváci se tak do první přestávky branky nedočkali. Změnu ve skóre ale přinesla 26. minuta, kdy odešel na trestnou lavici jeden z domácích a Pavlu Rajnohovi stačilo pouhých 24 vteřin k zisku jednobrankového vedení. To se zelenožlutým podařilo udržet až do samého závěru druhé části, kdy však inkasovali branku do šatny a to pouhých 15 vteřin před sirénou. I přes to, že po dvě třetiny bylo utkání vyrovnané, hráči Techniky vlastní nedisciplinovaností nahráli Valachům, kteří naplno ovládli zbytek zápasu a svému soupeři nadělili ještě dalších 5 branek a výsledkem 6:1 si zajistili první vítězství v nádstavbové části. Nejúspěšnějším střelcem dnešního utkání se stal Daniel Vaněk, jenž rozvlnil soupeřovu síť hned dvakrát.

- NČ st 14.1.18:00
HC Technika Brno
1:6(0:0, 1:1,0:5)
Branky a nahrávky: 40. Zapletal (Mráz, Benýšek) - 26. Rajnoha (Štraub, Šimek), 44. Ašer (Šimek, Vaněk), 52. Vaněk (Pšeja), 53. Knebl (Hashka), 54. Haschka (Tesařík, Mikeš), 59. Vaněk (Ašer , Štraub). Rozhodčí: Pokorný - . Vyloučení: 9:4, navíc Korotvička a Nešťák (oba TEC) 10 min + Zapletal a Kučírek (oba TEC) OT do konce utkání. Využití: 0:4. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:6.
HC Technika Brno: Nešťák (54. Adamec) - Habrovec, Zapletal, Kučírek, Babic, Kalafut, Šindelář - Mráz, Benýšek, Šebek - Korotvička, Liška, Špok - Odehnal, Tobiáš, Němec.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Zavrtálek, Rajnoha, Šimek, Haschka, Pšeja, Černý - Ašer, Štraub, Tesařík, Mikeš, Marek, Podešva, Knebl, Vaněk, Jurík.
Vsetín do Brna přijel v oslabené sestavě, obejít se musel bez tří důležitých útočníků. Erika Hrňu sužovaly zdravotní problémy, Václav Klabačka byl v zaměstnání a Dalibor Gergela čerpal dovolenou. Přesto to byli hosté, kdo od první třetiny držel otěže zápasu. V první třetině byla v Hokejové hale VSK Technika k vidění vyrovnaná hra, ve které však přece jen měli více ze hry Valaši. Plšek sice musel likvidovat Zapletalovu tvrdou ránu od modré, ale jeho protějšek Nešťák se zapotil více. Knebl jeho pozornost prověřil střelou zápěstím hned po bully, Ašer v přesilovce třikrát nebezpečně tečoval svištící puk.

Slibnou šanci si vypracoval i mladíček Jurík, jenž se dostal do samostatného nájezdu, ale ztratil rychlost a byl zblokován domácí obranou. V sedmnácté minutě však hráčům zatrnulo, ohroženo bylo totiž více, než jejich branka nebo případné body: Obránce Černý vyšel ze souboje u mantinelu se zkrvavenou tváří. Vsetínský bek utkání nedohrál, ale nejčernější obavy se nenaplnily. Ze zranění se vyklubala „jenom“ tržná rána na čele, kterou spravilo několik stehů.

Valachům se tím zredukoval kádr, do druhé části vstoupili jen se čtrnácti muži v poli. V pětadvacáté minutě fauloval brněnský Liška, čehož využil hostující obránce Rajnoha. Po rychlé kombinaci na jeden dotek před Nešťákovou brankou usměrnil touš za brankovou čáru – 0:1. Vedení mohli hráči VHK navýšit vzápětí. Jurík uvolnil Podešvu, jenž namazal Kneblovi. Poslední jmenovaný však trefil pouze dobře postaveného Nešťáka. V polovině utkání měli domácí velkou šanci na vyrovnání. Na trestné lavici seděl vsetínský Mikeš, ke kterému se přidal Podešva. Hráče s dvacítkou na zádech „přilepil“ jeden z domácích obránců na mantinel, za což se mu hostující mladík „odvděčil“ bodyčekem, který provedl bez helmy.

Z dvojnásobného oslabení, které trvalo více než minutu a vzalo hodně sil, se Valaši vzpamatovávali po zbytek třetiny. Vysokoškoláci zaměstnávali Plška jednou ranou za druhou, aktivní byli zejména beci od hostující modré. Výsledkem jejich tlaku byla branka patnáct vteřin před sirénou. Benýšek vyhrál bully, Mráz přihrál na modrou Zapletalovi a ten prostřelil vše, co stálo před ním – 1:1.

Jestliže první dvě třetiny byly víceméně vyrovnané, třetí dvacetiminutovka se strhla v gólový koncert Valachů. Dlužno dodat, že klíčovým faktorem byla frustrace, které někteří hráči Techniky čelili. Sudí Pokorný rozdal v rozmezí 41. – 58. minuty celkem jedenáct trestů, z toho deset domácím hokejistům. Korotvička s Nešťákem vyfasovali desetiminutové tresty, Zapletal s Kučírkem pak do konce zápasu. Vsetínští využili roztříštěné hry bez architektury v podání domácích a přidali dalších pět branek. Dvakrát se trefil útočník Vaněk, po jednom gólu dali Ašer, Knebl a Haschka, jenž ranou pod víko vyhnal Nešťáka z branky a utkání musel dochytat náhradník Adamec.

Výhrou 6:1 oplatil Vsetín Technice porážku z posledního vzájemného utkání na Lapači, kde vysokoškoláci zvítězili vysoko 8:1. Výsledek však těžko nesl brněnský Korotvička (mimochodem někdejší hráč Vsetína), jenž v civilu hodinu po utkání urážkami a výhrůžkami napadl sudího Pokorného. Před zimním stadionem po něm dokonce hodil kelímek s pivem. Závěr se tak stal hořkým nejen pro domácí hokejisty.