Valaši ustáli závěrečné drama a oplatili Vrchlabí domácí porážku

Jan Tajzler • 11.01.2021

Vsetín v pondělí cestoval podruhé v novém roce na půdu soupeře, vůbec poprvé v historii se vydal pod vrcholky Krkonoš do Vrchlabí. Cílem Srdínkových svěřenců bylo zlomit nepříznivé novoroční výsledky a zároveň oplatit soupeři sobotní porážku z Lapače. To se začalo plnit již v první třetině, ve které Vsetínští odskočili na rozdíl tří branek. Po většinu utkání měli hosté hru pod kontrolou, úspěšně ubránili i oslabení soupeře, ale ten dokázal v závěru utkání zdramatizovat, když snížil na rozdíl jediné branky. Zelenožlutí však nepodlehli panice a dramatický závěr ustáli a na Valašsko se vrací se tříbodovým ziskem.

CHANCE LIGA - 2.kolo po 11.1.16:00
HC Stadion Vrchlabí
2:3(0:3, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 55. Urban, 56. Matýs (Jirků) – 13. Vítek (Šilhavý, Hořanský), 16. Pechanec (Gorčík), 20. Půček (Klímek, Kucharczyk). Rozhodčí: Wagner, Barek – Maštalíř, Bohuněk. Vyloučení: 4:5, navíc Vlach (Vsetín) 5+20, Nouza (Vrchlabí) 2+10. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 0:0. Střely na branku: 31:26. Průběh utkání: 0:3, 2:3.

HC Stadion Vrchlabí: Soukup (21. Štěpánek) – Linhart (A), Oliva, Kajínek, Niko, Jirků (C), Bučko, J. Moník – Heřman, Matýs, Nouza (A) – Machač, Zeman, Machala – Hozák, Urban, Mrňa – Formánek, Chrtek, Chalupa.
VHK ROBE Vsetín: Málek – Smetana, Jenáček, Hryciow, Bartko, Ondračka, Štach (C), Jenáček – Březina, Pechanec, Gorčík – Klímek, Kucharczyk (A), Půček – A. Zeman, R. Vlach, L. Bednář – Hořanský, Šilhavý, Vítek (A).

Odveta na ledě Vrchlabí začala aktivně z obou stran, ovšem hned v úvodu musel vsetínský brankář Málek čelit trestnému střílení, ke kterému se rozjel Tomáš Nouza, mladý brankář Valachů však úmysly domácího matadora vystihl a připsal si důležitý zákrok. Za Vsetín poprvé zahrozil Vlach, jenž si na útočné modré čáře obešel bránícího hráče domácích a dostával se do bekhendové kličky, zakončení mu však ideálně nesedlo. Krátce na to dal o sobě Vlach vědět znovu, tentokrát už domácí brankář Soukup musel vytáhnout pohotový zákrok betonem. Domácím se poté naskytla početní výhoda, Valaši však velmi dobře bránili a krom několika střel, na které Málek velmi dobře viděl, Vrchlabským nic nepovolili.

Při hře 5 na 5 byli Vsetínští aktivnějším týmem. Otevření skóre se dočkali po útočné akci 4. formace, když Šilhavý ustál za brankou souboj o kotouč a našel dobře postaveného Davida Vítka, jenž z první poslal puk za Soukupa, psal se čas 12:05. Následně dostal možnost přesilové také Vsetín a byl v ní úspěšný, po přihrávce Bartka nahazoval z levého kruhu puk na branku domácích Sebastian Gorčík a možná byl sám překvapen, že puk skončil až za brankovou čárou, neboť prvotní pohyb Soukupa připomínal, že domácí brankář má kotouč pod kontrolou. Stadion musel reagovat a pokusit se o kreativitu ve hře, ale útočné akce se jim příliš nedařili, vsetínská obrana byla ve střehu a krátce před první sirénou odskočili hosté do tříbrankového trháku. Klímek si v útočném pásmu vyměnil puk s Kucharczykem, aby jej pak poslal do ideální pozice Romanu Půčkovi, pro kterého již nebyl problém uklidit touš za bezmocného Soukupa. Vsetín tedy po první dvacetiminutovce zaslouženě vedl o tři branky.

Trenér Baďouček se snažil dát svému týmu potřebný impuls a před startem druhé třetiny vystřídal brankáře, Soukupa nahradil Oliver Štěpánek. Vrchlabí nastoupilo do prostředního dějství odhodlaně a již po pár vteřinách postupoval osamocen vstříc Málkovi Zeman, ten však nezakončil, chtěl vylepšit pozici pro Machalu, ale to už bylo ze strany domácích překombinované a vsetínský brankář Málek znovu úspěšně zasáhl. Vrchlabí se pak naskytla jedinečná příležitost, trest do konce utkání vyfasoval za bodnutí špičkou hole Vlach a domácí zahrávali pětiminutovou přesilovou hru, ke které se navíc přidal menší trest Klímka. Vsetín ovšem obětavě bránil a domácí si prakticky nic nevytvořili. V průběhu druhé třetiny dostali hráči s Krakonošem na prsou ještě jednu početní výhodu, ale Vsetín znovu veškeré snahy domácích eliminoval. Nejblíže brance za hosty měl v závěru druhé periody Půček, po hrubé chybě domácí obrany zachránila Štěpánka dobře postavená tyč. Valaši po dvou třetinách pod vrcholky Krkonoš kontrolovali své tříbrankové vedení.

Vsetín zahájil závěrečnou třetinu v početní výhodě, ta se hned na to opakovala znovu. Valaši mohli odskočit do čtyřbrankového náskoku, Pechancovu přihrávku se snažil usměrnit Březina, ale trefil připraveného Štěpánka. Následně zakončoval přečíslení 4 na 1 Štach, ale Štěpánek jej i tentokrát vychytal. Vrchlabí také dostalo další příležitost přesilové hry, tu však znovu nevyužilo a po nástupu z trestné lavice se po Štachově přihrávce hrnul na Štěpánka Bednář, ale trefil pouze rameno domácího brankáře.

Vsetín mohl neproměněných příležitostí litovat, protože v čase 54:43 se do volného prostoru v útočném pásmu rozjel Patrik Urban a bekhendovou kličkou ve vlastním oslabení překonal Málka. Jen o minutu a deset vteřin později se zrodilo drama, ve zmatku před brankou Vsetína se nejlépe orientoval Ondřej Matýs a bekhendem snížil na rozdíl jediné branky. Trenér Srdínko okamžitě sáhl k oddechovému času. Domácí logicky vrhli veškeré síly do útoku, odvolali brankáře, ale senzačního srovnání se i díky pozorné vsetínské obraně už nedočkali. Valaši ukončili krkonošskou pohádku, oplatili soupeři porážku z domácího ledu a připsali si důležité a první novoroční tři body.

Jan Srdínko (VHK ROBE Vsetín): Jsme moc rádi za 3 body. Zápas nebyl úplně snadný, soupeř měl zpočátku v prvních střídáních několik šancí, naštěstí nás podržel gólman Málek. Troufnu si říct, že podal v bráně excelentní výkon a to byl klíč k úspěchu celého našeho mančaftu. Jinak jsme měli zápas pod kontrolou, ale byla škoda, že jsme tam měli krátký výpadek a ze stavu 3:0, bylo 3:2. Pustili jsme soupeře zbytečně do zápasu a jen zas díky výbornému Málkovi v bráně se nám podařilo utkání odehrát za 3 body, za což jsme strašně rádi.