Úvodní čtvrtfinále dospělo do prodloužení, první bod bere Vrchlabí

Jan Tajzler • 19.03.2021

V pátečním podvečeru se pod vrcholky Krkonoš rozehrála čtvrtfinálová série mezi Vrchlabím a Vsetínem. Domácí vstoupili do utkání lépe a po první dvacetiminutovce vedli 2:0. Valaši ovšem předvedli skvělý nástup do prostředního dějství a během jednaosmdesáti vteřin náskok Vrchlabí smazali. Vsacané pak měli slibné příležitosti k obratu, ale do vedení šli znovu domácí. Také na třetí branku našel Vsetín odpověď. Utkání za vyrovnaného stavu dospělo do prodloužení, kde v přesilové hře rozhodl domácí Patrik Urban. Druhé čtvrtfinále je na programu v sobotu od 17:30, Valaši budou bojovat o srovnání série.

CHANCE LIGA - ČF1 pá 19.3.17:30
HC Stadion Vrchlabí
4:3p(2:0, 1:3, 0:0 – 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Mrňa (Niko, Hozák), 20. Machač (Oliva, Matýs), 38. Mrňa (Kajínek), 66. Urban(Nouza, Heřman) – 23. R. Půček (Kucharczyk, Štach), 24. Březina (Gorčík, Pechanec), 39. Berger (Štach, Přikryl). Rozhodčí: Jechoutek, Květoň – Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 0. Střely na branku: . Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:3.

HC Stadion Vrchlabí: Soukup – Linhart (A), Oliva, Kajínek, Niko, Kynčl, Jirků (C), Blažej – Heřman, Chrtek, Nouza (A) – Machač, Matýs, Chalupa – Hozák, Urban, Mrňa – F. Moník, Zeman, Koffer.
VHK ROBE Vsetín: Gába – Smetana, Ondračka, Hryciow, Š. Jenáček, Kudělka (C), Štach (A), Bartko – Březina, Pechanec, Gorčík – Berger, Přikryl, A. Zeman – R. Půček, Kucharczyk (A), M. Lang – Hořanský, Babka, Vítek.

Hned v úvodu utkání byly vidět první náznaky toho, že si hráči Vrchlabí a Vsetína nebudou v sérii nic darovat zadarmo, už v prvních minutách rozhodčí poslal na trestnou lavici zchladit emoce Linharta s Hořanským. Výrazné brankové příležitosti příliš k vidění nebyly, ale v čase 5:58 šli domácí do vedení. Puk od modré čáry nahodil na vsetínskou branku Niko, Gába kotouč neudržel ve své výstroji a ten se ocitl na brankové čáře, kde se jej vsetínští obránci snažili odpálit, ale nejlépe se ve zmatku orientoval domácí útočník Pavel Mrňa.

Na další obraz hry v 1. třetině měla vliv vsetínská vyloučení a domácí zahrávali první početní výhody v sérii, ani v jedné se však i díky pozorné obraně Vsetína neprosadili. Valaši se během úvodní dvacetiminutovky nedostávali do přímého ohrožení Soukupa, za zmínku možná stojí bekhend oslavence Pechance, který však domácí brankář zastavil lapačkou. Druhá branka Vrchlabí přišla pro Vsetín v nejméně vhodnou chvíli, o tzv. gól do šatny se postaral šikovnou tečí Michal Machač, usměrněný puk po nahození Olivy Gába vyrazil pouze do tyče vlastní branky a od ní se kotouč odrazil za záda vsetínského brankáře. Domácí tak po první třetině vedli 2:0.

Vsetínu se povedl start do druhé třetiny na výbornou. Během jednaosmdesáti vteřin Valaši smazali dvoubrankový náskok soupeře. Nejprve se po střele Štacha orientoval na brankovišti dobře Kucharczyk s Romanem Půčkem a druhý jmenovaný dostal puk do branky. Vyrovnávací trefu obstaral po přihrávce Gorčíka pohotovou střelou z předbrankového prostoru David Březina. Vsetínští měli další příležitost k obratu ve skóre. Kucharczyk v individuální akci přenechal puk za sebou pro Langa, nováček ve vsetínském dresu okamžitě pálil z voleje, brankář Soukup však betony včas srazil k sobě.

Velkou možnost překlopit skóre na svou stranu měli Valaši v přesilové hře 5 na 3, která trvala jednu minutu a dvacet vteřin, ale paradoxně největší příležitost měl soupeř, když Gorčík natrefil Heřmana a ten postupoval vstříc Gábovi, jeho střelu však vsetínský brankář vyrazil.

Vrchlabí se dostalo do hry po polovině základní hrací doby. Domácím prospělo vyloučení hostujícího Jenáčka, které sice nepotrestali, ale díky tomu se dostali do tempa. Útočné akce se střídaly na obou stranách, domácím hokejistům se však povedl protiútok v přečíslení 3 na 2, které dobře řešil Kájinek přihrávkou na Pavla Mrňu a ten z levé strany překonal Gábu v utkání podruhé a vrátil domácím vedení. Vsetín však stihl ještě do druhé sirény odpovědět. Znovu u toho byl obránce Štach, jenž vypálil od modré čáry, Soukup puk pouze vyrazil a k dorážce byl připraven Jan Berger. Po čtyřiceti minutách platil pod vrcholky Krkonoš vyrovnaný stav 3:3.

Na startu třetí třetiny měl Vsetín další možnost přesilové hry, v pásmu Vrchlabí se dokázal usadit, blízko ke skórování měl Půček, ale tentokrát jej pohotovou lapačkou Soukup vychytal. Při hře 5 na 5 se domácí snažili uzamknout Valachy v obranném pásmu. Povedenou přihrávku do předbrankového prostoru dostal Mrňa, snažil se Gábu překonat kličkou do bekhendu, vsetínský brankář však ucpal prostor u tyče betonem, puk však pod kontrolu nedostal, rozhodčí hru přerušil, přesto si Urban neodpustil zavěsit puk mimo hru do hostující branky a ve vsetínském brankovišti se rozpoutala velká potyčka. Na ledě to jiskřilo téměř po každém zákroků brankářů ať na jedné či druhé straně.

V poslední pětiminutovce si oba celky znovu zkusily přesilovou hru, ale ani jednomu se nepodařilo získat skóre na svou stranu. První čtvrtfinálové utkání tak dospělo do prodloužení.

Vrchlabí bylo v prodloužení aktivnějším týmem, nejprve se do slibné střelecké pozice dostal po zadovce Urbana Mrňa, ale z levého kruhu Gábu potřetí v zápase nepřekonal. Následovala přesilová hra domácích a byla to jediná početní výhoda v zápase, která byla využita a také rozhodující. Přihrávku Nouzi usměrnil do vsetínské branky nikým nehlídaný Patrik Urban, a rozhodl tak o prvním vítězství Vrchlabí ve čtvrtfinálové sérii.

Václav Baďouček (HC Stadion Vrchlabí): První třetina byla jednoznačně v naší režii a nebýt naší ztráty koncentrace v úvodu druhé části hry, mohlo mít utkání zcela jednoznačný průběh. Důležitým momentem utkání bylo to, že jsme bez problémů ubránili dlouhé dvojnásobné oslabení.

Roman Stantien (VHK ROBE Vsetín): Soupeř šel v prodloužení víc naproti k vítězství, byl agresivnější v přístupu. My jsme se v obranném pásmu bohužel dopustili faulu. V play-off rozhodují přesilové hry. My jsme dnes neproměnili přesilovou hru 5 na 3 a soupeř tu jednu využil, čímž rozhodl o svém vítězství.