Přestřelka jako z Divokého Západu: Valaši urvali vítězství minutu před koncem

Radek Bařina, Václav Trávníček • 04.03.2009

V s e t í n – Dramatický zápas až do poslední minuty mohli vidět ve středu diváci na stadionu na Lapači. Vsetín proti přerovským Zubrům předvedl drama, na jehož rozuzlení si fanoušci obou táborů museli počkat až do úplného závěru. Zápas přinesl netradiční počet jedenácti branek. Už v první minutě otevřel skóre domácí útočník Josef Mikeš, ale hosté v rozmezí tří minut srovnali a odskočili Valachům na rozdíl dvou gólů. Skóre se poté přelévalo až do závěrečné části, kdy minutu před koncem rozvlnil pošesté síťku přerovské branky opět Mikeš.

- NČ st 4.3.18:00
HC ZUBR Přerov
6:5(2:3, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 1. Mikeš (Štraub) , 19. Ašer (Zavrtálek, Podešva) , 22. Hrňa (Štraub) , 23. Knebl (Ašer, Podešva), 44. Hrňa (Mikeš, Štraub), 59. Mikeš (Černý) - 15. Sprušil (Kočara, Martinák) , 16. Kočara (Hanák, Kubala) , 18. Kubala (Matějka) , 25. Faltýnek (Sprušil), 53. Kočara (Kubala, Faltýnek). Vyloučení: 12:9 navíc Rajnoha (VSE) 10 min. Využití: 1:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 1710. Střely na branku: 35:32. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 4:3, 4:4, 5:4, 5:5, 6:5.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Haschka, Bezouška, Šimek, Zavrtálek, Černý, Pšeja, Rajnoha - Marek, Gergela, Vaněk - Hrňa, Štraub, Mikeš - Knebl, Podešva, Ašer.
HC ZUBR Přerov: Sedlář - Faltýnek, Pala, Vlček, Kobala, Novák, Ryšánek, Menšík, Sprušil, Martiňák, Kočara, Hanák, Matějka, Kupec, Staša, Kundrátek, Blaheta.

Raketový nástup předvedli hráči vsetínského VHK do utkání proti přerovským Zubrům. Již po 58 sekundách vyhrál Štraub buly přímo na hůl Mikeše a ten prudkou ranou z první propálil Sedláře (1:0). Snahu o rychlou odpověď překazil zblízka střílejícímu Martinákovi Plškův beton a naprázdno vyšla i přerovská přesilovka po faulu Černého. Neuspěl ani Hanák v minutě 8., také on si neporadil s chrániči dolních končetin vsetínského gólmana. Krátce poté přišla první přesilová hra Valachů a jen skvělý Sedlářův zákrok proti Štraubovu pokusu do odkryté brány, uchránil Zubry od druhého gólu. Obrovskou šanci na zvýšení následně propásli Vsetínští v minutě 13., kdy se na Sedláře řítili osamocení Knebl s Vaňkem, druhý jmenovaný však nelehkou přihrávku usměrnil mimo tři tyče.

Toho, že nedokázali zvýšit svůj náskok, mohli domácí litovat v čase 14:50. Rajnohova propadnutí využil přesnou kolmicí na Sprušila Kočara a hostující kanonýr svůj brejk zakončil precizním zavěšením nad padajícího Plška. Nálada Na Lapači lehce posmutněla, o pouhých 26 vteřin později ale rázem propadla až k bodu mrazu. Hanákův pokus Plšek vyrazil nevěda kam a než se domácí brankář i obrana zorientovali, přiřítil se k puku Kočara a bez problémů jej poslal do odkrytého kouta branky (1:2). Do dna pak Vsetínští dopili svůj kalich hořkosti v čase 17:25, kdy Rajnohovo vyloučení potrestal přesnou střelou od modré Kubala (1:3). Přestřelka první třetiny tím však ještě neskončila. V minutě 19. putoval na lavici hanby Pala a domácí tentokráte svou přesilovku využili. Zavrtálek nastřelil od modré kotouč přesně na hůl Ašera, který ho šikovně usměrnil do odkryté brány (2:3). Po první třetině přesto odcházeli do šaten spokojeněji hosté.

Vzpomínaná spokojenost ovšem Přerovu příliš dlouho nevydržela. Ve 22. minutě neudržel Sedlář Štraubovo nahození vysokým obloukem a dojíždějící Hrňa pohotově zavěsil touš pod břevno (3:3). O pouhých 17 sekund později již Valaši vedli. Práci Podešvy s Ašerem dokonal Knebl, který si našel puk na hranici brankoviště a uklidil jej do sítě dřív, než se hostující gólman stihl přemístit (4:3). Vedení ovšem domácím nevydrželo ani dvě minuty. Velký přesilovkový tlak Zubrů korunoval přesnou střelou z pravého kruhu Faltýnek a Na Lapači se začínalo od znova (4:4).

Zpět do vedení se Vsetínští mohli vrátit v přesilovce od 26. minuty, Vaněk ale z blízkosti nepropálil přemisťujícího se Sedláře a branku nepřinesla ani krátká domácí výhoda hry pět na tři. S přibývajícími minutami oboustranné útočné manévry přeci jen ztratily na intenzitě, místo nich však začalo na ledě přibývat nervozity, k čemuž výraznou měrou přispíval svými nepřesnými verdikty i hlavní rozhodčí. Z množství vyloučení a z toho pramenících přesilových her příliš zajímavých momentů před jednou či druhou brankou nevzešlo a o vzruch se tak postaral až v závěru třetiny nápor Štraubovců na straně jedné a prudká, leč nepřesná, rána Kočarova na straně druhé. Po druhém dějství tak svítil na ukazateli stav 4:4.

Oč byl závěr druhé třetiny chudší na zajímavé hokejové momenty, o to bohatší byl úvod třetiny závěrečné. Ve 43. minutě se sám na Plška řítil Staša, puk mezi jeho betony ale nepropasíroval a k hostující radosti nevedla ani střela Sprušilova, která jen o milimetry minula horní růžek domácí svatyně. Domácí odpověděli nedotaženým průnikem Vaňka a v čase 43:38 i brankou. Rozehrávající hosté ztratili na vlastní modré puk, ten doputoval přes Štrauba a Mikeše až k najíždějícímu Hrňovi, který si kličkou položil Sedláře a bekhendem pod víko opět strhl vedení na stranu Vsetína (5:4). O minutu později se do brejku dostal Knebl, puk si však dal příliš daleko a na zakončení už mu tedy nezbylo potřebné množství času.

Následně se dostali ke slovu opět hosté, když se ve vlastním oslabení řítil na Plška Martinák, gólman domácích mu ovšem dokázal vypíchnout puk. Oba si svůj souboj zopakovali i o tři minuty později a po zneškodněné střele z bezprostřední vzdálenosti byl opět úspěšnější domácí muž s maskou. Přerov pak doslova promrhal téměř minutovou hru pět na tři, když už to ale vypadalo, že prohospodaří i následnou klasickou početní výhodu, našel Kubala chytrou příhrou od modré zcela volného Kočara a ten pohotově usměrnil puk nad přemisťujícího se Plška (5:5).

V dalších minutách Vsetín převzal iniciativu, z platonické převahy však žádná výraznější šance nepřicházela. Na hřišti i v hledišti navíc znovu výrazně zhoustla atmosféra, což vyvrcholilo jednak šarvátkou v hostujícím kotli a jednak strkanicí na ledě po hrubém a nepotrestaném zákroku na Podešvu. Když už se pozvolna začalo schylovat k prodloužení, nahodil Černý puk na bránu, za pomoci bojujícího Hrni se k němu v následné skrumáži dostal Mikeš, obkroužil Sedláře a zasunul kotouč do sítě (6:5). 96 vteřin před koncem třetího dějství se tak Valaši znovu ujali vedení, na což již opaření hosté nedokázali zareagovat. Přes závěrečnou power-play se už vůbec nedostali do útočného pásma a ze Vsetína si tak vezou do značné míry nešťastnou prohru 6:5. Naopak Valaši potvrdili svou pozici nejlepšího týmu nadstavbové části a svou stávající vítěznou sérii natáhli již na sedm zápasů.