Plšek prohře s Kladnem nezabránil

Aleš Koňařík • 08.02.2005

V s e t í n – Bez brankáře Čechmánka se Vsetínu proti Kladnu nedaří. Při výhrách na kladenském ledě na něm střelci Rabatu ztroskotali, doma však Čechmánek odchytal jedinou třetinu a ze zápasu odstoupil pro obnovené zranění třísel. Náhradník Lukáš Plšek inkasoval tři góly, ovšem na prohře se nejvíce podepsala vsetínská nemohoucnost v koncovce. Velmi průměrný zápas tak rozhodla dalekonosná střela Špeldy z úvodu třetí třetiny.

- 43.kolo út 8.2.17:00
Rytíři Kladno
2:3(0:0, 2:2, 0:1)
Branky: 32. Musil (R. Hruška, Němec), 39. Kovář (Demel, Vlach) - 33. Martin Procházka (Bílek, Patera), 36. Martin Procházka (Mrázek, T. Kaberle), 42. Špelda (P. Kasík). Rozhodčí: Rejthar - Guth, Rittich. Vyloučení: 5:7, navíc Demel - Jelínek oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 2510. Průběh zápasu: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3.
VHK ROBE Vsetín: Čechmánek (21. Plšek) - Jaškin, Frolo, Chvátal, Němec, Spitzer, Hrabal, Nedbálek - Dubec, Vlach, Selingr - Kovář, Vak, Demel - R. Hruška, Musil, Hřebejk - R. Hubáček, Badiura, Havíra. Trenéři: Stavjaňa a Neliba.
Rytíři Kladno: Orct - Ševc, T. Kaberle, Špelda, Zeman, P. Kasík, Jelínek - Bílek, Patera, Martin Procházka - Kysela, Gardoň, Mrázek - Horna, Kalla, Michael Frolík.
Uzívaná první třetina toho hrstce věrných diváků přinesla věru málo. Místy se zdálo, že na lavičkách obou týmů řádí chřipková epidemie, kvůli které byl duel přeložen. Šancí se urodilo poskrovnu – Hornovo obětí Čechmánkovy branky, či pohotový Procházkův příklep byly bílými vránami mezi šedí zamřených přihrávek a nepřesných střel. Vsetínu se vůbec nevedlo v přesilových hrách, při více než minutové výhodě 5 na 3 v 6. minutě se nenašel střelec, který by nějak zásadně ohrozil kladenskou branku.

Vůbec nejlepší příležitost k otevření skóre se v 15. minutě otevřela před Radimem Hruškou, který ale nedokázal dopravit Orctem vyražený puk do odkryté branky. V poslední chvíli totiž zasáhl Kaberle a svou holí překazil vsetínskému útočníkovi radost z letošní první branky.

Až do půlky třetiny se na obrazu hry nic nezměnilo a o největší vzrušení na tribunách se postaral Lukáš Plšek, který nastoupil místo Čechmánka mezi tyče vsetínské branky. V permanenci se ocitl poprvé až ve 24. minutě, kdy jej nepříjemnou ranou od modré prověřil obránce Čech. Ovací se pak Plškovi dostalo při pokrytí šance Bílka, který opakovaně neprotlačil puk přes Plškův beton. Když Kladenští promarnili i 44 vteřin přesilové hry 5 na 3, přišel vsetínský úder. Do pootevřené obrany vtrhl Němec a Hruška se střelcem Musilem si už věděli s překonáním Orcta rady.

Kladenská odpověď na sebe nenechala dlouho čekat, Vsetín ztratil nabyté vedení už po 48 vteřinách. Procházka svým dvacátým gólem sezóny poslal puk z otočky přesně mezi Plškovy betony. O tři minuty později načal kladenský ostrostřelec třetí desítku gólů, když pohodlně dopravil puk do volné branky – Plšek a s ním celé mužstvo totiž pár vteřin předtím nabyli dojmu, že sudí odpískali postavení mimo hru a přestali hrát. Jak Kladno k vedení lacině přišlo, stejným způsobem jej ztratilo. Ležérního Orcta obral o puk při pokusu o rozehrávku Kovář a lehce skóroval.

Po 19 vteřinách závěrečné části fauloval Frolo a Kladno nabídku v podobě přesilové hry akceptovalo – Špeldova umístěná dělovka od modré čáry překonala Plška. Vsetín se snažil o rychlou odpověď, ale nebylo mu přáno. Tlak domácího mužstva sice často nutil Kladno k prostému vyhazování puků na zakázané uvolnění, opravdu nebezpečných střel však k Orctovi mnoho nedolétlo. Spitzerova rána od modré čáry skončila v Orctově lapačce, Hřebejk a Hruška zase zblízka neprotlačili puk přes chrániče kladenské opory.

Naděje Vsetína držel i Plšek, Kladnu se občas zdařil nebezpečný brejk. V 57. minutě přišel o puk Vlach a osamocenému Mrázkovi zkazil radost právě vsetínský náhradník. Závěr utkání dohrával Vsetín bez Tomáše Demela, který v bitce muže proti muži skolil obránce Jelínka. Při krátké vsetínské power-play sahal po hattricku Martin Procházka ale puk se zároveň s klaksonem zastavil o levou tyčku opuštěné vsetínské branky.

Antonín Stavjaňa (Vsetín): "Opět jsme vsadili na nasazení a bojovnost, neboť po hokejové stránce nemůžeme Kladnu konkurovat. Zejména v proměňování šancí to bylo evidentní, kdy například Radim Hruška klidně mohl dosáhnout na hattrick, ale vše spálil. Mrzí nás, že jsme na body nedosáhli, alespoň jsme ale soupeři jeho roli favorita znepříjemnili."

Zdeněk Müller (Kladno): "V důležitém zápase jsme vítězství vydřeli. První třetina byla z naší strany špatná. Domácí si vytvořili velký tlak a řadu šancí, při kterých nás podržel brankář Orct. V dalším průběhu jsme se zlepšili, ale z naší strany to nebyl ideální výkon. Máme velkou marodku a za body jsme vděční. Dnešní výhrou jsme se hodně přiblížili k play off. Nyní nám chybí jen krůček."