Vsetínští budou hájit 3. místo na ledě jihlavské Dukly

Jan Tajzler • 11.01.2022

Po týdení nucené pauze jdou znovu do boje hokejisté Vsetína a stejně tak i Jihlavy. Oba celky měly přesně týden na to, aby se připravily na důležitý souboj tabulkových sousedů. Valaši budou na Vysočině usilovat o upevnění 3. místa v tabulce a zároveň o možnost dotáhnout se na dalšího konkurenta z Vysočiny - Třebíč. Proti bude domácí tým jihlavské Dukly. Zelenožlutí se pokusí tentokrát v krajském městě Vysočiny udělat lepší dojem, než tomu bylo v prvním vzájemném měření sil, tehdy totiž ani neskórovali. Pikantní šlágr odstartuje v CZ LOKO Aréně ve středu od 17:30.

Stáhne Dukla vsetínský náskok?

Jihlava se v letošním ročníku drží v elitní šestce, která zaručuje přímý postup do čtvrtfinále, aktuálně je to 4. pozici se čtyřbodovou ztrátou právě na Valachy. Svěřenci Viktora Ujčíka by však do vyřazovacích bojů určitě rádi vstoupili z vyšší pozice, Jihlava nadále platí ze jednoho z největších favoritů. Z posledních pěti zápasů vytěžili hráči Dukly devítibodový zisk, ale našli také dva přemožitele, když nečekaně padli v Benátkách nad Jizerou 2:4 a v poslední utkání v rámci předehrávky 43. kola dokonce neskórovali na ledě Sokolova 0:4.

Dukla disponuje ofenzivní silou, kterou momentálně táhne nájezdový expert Tomáš Havránek (12+17). Vsetínská obrana by měla mít na vědomí i nebezpečnost Petera Lichance (8+16). Branky umí střílet také Jiří Fronk (11+12), ten však dočasně vypomáhá extraligovému Litvínovu. Dalšími nebezpečnými útočníky Jihlavy jsou bezesporu Tomáš Harkabus (9+13) či nestárnoucí persona Dukly Tomáš Čachotský (5+16).

Z defenzivních řad umí produktivitu podpořit Daniel Kowalczyk (4+8), pouze o bod méně má další zadák Lukáš Mareš (3+8). Výborně si své defenzivní úkoly plní Filip Eliáš (5+5) a hlavně 12 kladných bodů, což jej řadí na pozici nejužitečnějšího hráče Dukly. Brankoviště má i v letošním ročníku na povel Maxim Žukov, ovšem jeho čísla nedosahují takové úrovně jako v loňské sezoně. úspěšnost zákroků má mladý ruský brankář pod 90 procent, průměrně ve 26 utkáních inkasoval 2,76 branky. Do akce bude připraven také Adam Wolf.

Jihlava jako tým uzavírá nejlepší pětici prvoligových klubů, co se týče využívání přesilových her, tuto hodnotu má na úrovni 24,11 procent. Co se týče úspěšnosti ubráněných oslabení, pak je Dukla druhým nejlepším týmem soutěže za Benátkami nad Jizerou s úspěšností 84,80 procent. Naopak oproti loňsku trápí Jihlavu výsledky v domácím prostředí, v tomto ohledu zaujímá až 7. pozici.

Najde Vsetín znovu recept na body v Jihlavě?

V letošní sezoně ještě Valaši nepoznali jaké to je prohrát dvě utkání v řadě. O motivaci budou mít ve středu postaráno hned ze dvou primárních důvodu. Ten první je jasný, Valaši v posledních třech utkáních na ledě Jihlavy pokaždé prohráli, byť se jim v minulosti v místní aréně dařilo pravidelně vítězit, navíc v prvním vzájemném měření sil v Jihlavě neskórovali a podlehli 0:3. Druhý důvod je napravit si chuť po nevydařeném domácím vystoupení se šumperskými Draky, Vsetín utkání nezvládl a padl 1:4.

Trenér Roman Stantien po zápase se Šumperkem upozorňoval, že herní projev Valachů už delší dobu není takový, jaký by si představoval. Nyní měli zelenožlutí týden tréninku na nápravu a hned první soupeř přináší možnost kvalitní prověrky, jak na tom aktuálně vsetínský tým je. Proti Jihlavě bude Vsetín hájit 3. pozici, v opačném případě by Duklu pustil pouze na jednobodový rozdíl.

Valachy táhne mimořádnou produktivitou Luboš Rob, s bilancí (14+22) se jedná o druhého nejproduktivnějšího muže Chance ligy. Stejný počet branek nasázel soupeřům také Jan Berger. Do brankoviště by se měl po téměř měsíční pauze ve vsetínském dresu vrátit mládežnický reprezentant Jakub Málek, jenž nadále ovládá brankářské statistiky Chance ligy. Naopak Valachům dle marodky nadále budou scházet obránci Lukáš Buchta s Lubomírem Štachem. Z útočníků nepojede do Jihlavy David Vítek a nejistý je start nadále u Michala Gaga a Tomáše Pituleho.

Souboj Vsetína s Jihlavou odstartuje ve středu od 17:30, v dosavadních vzájemných střetnutích platila výhoda domácího prostředí, již zmíněnou porážku 0:3 dokázali Valaši Jihlavě oplatit na Lapači v poměru 4:2. „Nic lehkého nás tam nečeká. Na druhou stranu tím, že nás na startu soutěže každý pasoval na favorita ligy, tak se každý na nás dobře připraví a hraje proti nám až nad svoje možnosti. Pro nás je to dobré v tom, že nás to dobře připravuje na play-off, kde se každý zápas hraje nadoraz,“ vyhlíží náročné utkání trenér Stantien.

Sestavy v posledním kole:

Jihlava: Žukov – Mareš, Valenta, Kowalczyk, Kachyňa, Zeleňák, Bilčík, Eliáš – Helt, Lichanec, Illéš – Čachotský, Skořepa, Havránek – Cachnín, Juda, Brož – Harkabus, Seman, Houška.

Vsetín: Beran – Jerofejevs, Ondračka, Smetana, Š. Jenáček, Hryciow, J. Říha, J. Jenáček – Jonák, Pšurný, Rob – Berger, Vlach, Zeman – Půček, Kucharczyk, Klímek – Hořanský, Březina, Apolenář.