Třebíčská pevnost se připravuje na útok Valachů

Jan Tajzler • 02.11.2018

České hokejové prostředí zklidní po následujícím víkendu reprezentační pauza. Před oddychem vede cesta vsetínských hokejistů na Vysočinu, konkrétně do Třebíče, kde se Valaši pokusí naplnit roli favorita a vybojovat další cenné body. Na horáckém ledě však Dopitovi svěřence nečeká snadná úloha, domácí tým na své půdě padl z dosavadních devíti utkání pouze jednou, odolá i valašskému náporu? Utkání mezi Třebíčí a Vsetínem odstartuje v sobotu od 17:30.

Třebíč: Domácí hradba odolává i favoritům

Horácká Slavia Třebíč pokračuje v letošním ročníku v podobném trendu jako v sezoně minulé. Bíle hvězdy sbírají body především v domácím prostředí, kde propracovanou taktikou krotí i největší favority. Z třebíčské KHNP arény si pocit z vítězství odvezl v dosavadním průběhu sezony pouze slezský Havířov. V ostatních osmi případech dokázali Třebíčští své fanoušky potěšit a slavili s nimi vítězství. Výjimkou se nestal ani dosavadní lídr soutěže z Českých Budějovic, který v Třebíčí padl 3:4 po samostatných nájezdech. Naposledy se o kouzlu třebíčské areny přesvědčili Rysi z Frýdku-Místku, kteří si z Vysočiny odvezli debakl 0:6. Horáci jsou před reprezentační pauzou ve formě, bodovali ve třech z posledních čtyř utkání a ve všech bodových případech slavili vítězství, to poslední dokonce na ledě soupeře, když teprve podruhé přivezli na Vysočinu body z venkovního prostředí, stalo se tak na ledě Poruby, kde Třebíč vyválčila cenné vítězství 5:3.

Defenzivně laděna Třebíč se momentálně nachází až na 11. místě Chance ligy, přesto je na obzoru kýžená osmička, která je vzdálená na rozdíl šesti bodů. Stáhnout nelichotivé manko budou chtít houževnatí Horáci právě v sobotu, kdy na domácím ledě vyzvou Vsetín. Trenéři Sobotka s Barvířem už v minulosti několikrát předvedli, jak skvěle umí ordinovat taktiku proti útočně laděnému Vsetínu, není pochyb o tom, že právě nyní si vedoucí muži třebíčské lavičky lámou hlavy, jak docílit dalšího úspěchu proti valašskému konkurentovi.

Třebíčskou ofenzivu zatím táhnou letní posily, které měly zacelit odchody klubových person Davida Dolníčka a Romana Erata. Zatím se novicům daří plnit roli lídrů, ale Lukáš Nedvídek (8+9) a Adam Raška (7+8) by určitě svému týmu rádi pomohli do vyšších pater tabulky. Není žádným tajemství, že Třebíč přivádí do mužského hokeje i řadu nadějných juniorů, především ty z brněnské Komety. Prostor na ledě zatím trenérům oplácí nadějný Vojtěch Střondala, hbitý útočník zaznamenal v dosavadním průběhu sezony deset kanadských bodů, po šesti brankách a čtyřech asistencí.

Třebíčská defenzíva ovšem zrovna skvostnými čísly neoplývá, sráží ji především velké množství branek na ledě soupeřů, mezi obránci z Vysočiny najdeme pouze dva muže, kteří jsou ve statistice +/- v kladných hodnotách a jsou to borci, kteří se v třebíčské kabině zrovna nezdržují, jedná se konkrétně o Lukáše Vágnera, jenž je v kladné hodnotě +3, v Třebíčí však působí formou střídavých startů a za bílé hvězdy odehrál pouze dvě utkání. Jeden plusový bod má důrazný Václav Čejka. Produktivitu obránců pak vede se sedmi kanadskými body Vlastimil Bilčík.

Pokud se pak přesuneme do brankoviště, pak zde najdeme velkou kvalitu v podobě Karla Vejmelky. Stále nadějný brankář trpělivě vyčkává na příležitosti v extraligové Kometě Brno, ale v Třebíčí vždy dokáže, že patří mezi nejlepší brankáře soutěže, důkazem budiž úspěšnost zákroků nad 94%, bohužel pro Horáky stihl pouze pět soutěžních utkání. Aktuální jedničkou Třebíče je nadějný Lukáš Dostál, mládežnický reprezentant dostává v prvoligové Třebíčí dostatek prostoru a momentálně drží úspěšnost zákroků nad 90%, průměrně pak inkasoval na jedno utkání 2,75 branek, jeho zmiňovaný kolega Vejmelka pak pouze 1,37.

Stane se Vsetín druhým dobyvatelem Třebíče?

Tým Vsetína si po porážce v Havířově spravil chuť a ve středečním utkání na svém ledě přemohl Ústí nad Labem. Rozhodně se však nejednalo o jednoduchý úkol, v souboji celků z opačných pólu tabulky se Severočeši rozhodně neztratili a do poloviny základní hrací doby byli favorizovaným Valachům více než vyrovnaným soupeřem. Odpor ústeckého Slovanu zlomili Vsetínští až ve 3.třetině, když se během jediné minuty prosadil Tomáš Pitule a hned vzápětí Luboš Rob, jenž se svou druhou trefou v utkání posunul do čela průběžné střelecké produktivity celé soutěže.

Cesta Vsetína nyní vede do Třebíče. Řada vsetínských příznivců jistě ráda vzpomíná na poslední soutěžní konfrontaci na ledě místního zimního stadionu, vždyť právě zde si Valaši v posledním kole loňské základní části vybojovali vstupenku do vytouženého play-off. V letošní sezoně nechtějí Vsetínští nic podcenit a místo v elitní osmičce si chtějí zajistit s mnohem větším předstihem. Zatím se to Vsetínu daří, Dopitovi svěřenci padli během měsíce října pouze dvakrát, nyní touží úspěšně zahájit i listopad, a pokud se jim podaří třebíčský odpor zlomit, budou se moct během reprezentační pauzy kochat pohledem na tabulku, ve které by stále drželi nadějné 2.místo. Chance liga je ovšem našlapaná a na zaváhání Valachů čeká řada konkurentů. Neméně důležitým faktorem je i fakt, že Třebíč doma umí vítězit, jak jsme již zmínili, v KHNP aréně letos padla pouze jednou.

Utkání Třebíč – Vsetín si odbude úvodní vhazování v sobotu od 17:30. Jedná se o poslední zápas před reprezentační pauzou, která potrvá 11 dní. Pokud se na Vysočinu nevypravíte, můžete zápas sledovat prostřednictvím online přenosu a nebo využít služeb internetového portálu hokejkatv.cz a sledovat utkání v přímém přenosu z KHNP arény.

Sestavy v posledním kole:

Třebíč: Dostál – Bilčík, Szathmáry, L. Vágner, Vl. Brož, V. Čejka, Nedbal, Kučeřík – Vodný, Raška, Střondala – Kusko, Nedvídek, L. Horký – J. Čejka, Tadeáš Král, Paták – Süss, Mlynář, M. Novák.

Vsetín: Gába – Holomek, Mikuš, Slováček, Teper, Frolo, Mäkinen, Ondračka – Karafiát, Rác, Březina – Jonák, Pechanec, Rob – Kucharczyk, Pitule, Kuronen – Hořanský, Jindra, Vítek.