Rozhodl náš povedený vstup do utkání, vrací se k derby František Zúbek

Václav Trávníček • 15.02.2015

Zdá se, že po období půstu v sobě znovu našel střelecký apetit. Útočník František Zúbek pomohl ve středu dvěma zásahy porazit Opavu a v sobotu se stejným brankovým přísunem podepsal pod vítězství Vsetína nad Bobry 7:3. Po zásluze tak byl vyhlášen nejlepším domácím hráčem zápasu. Že se tradiční střelec Valachů dostává zpátky do formy, to je pro fanoušky před blížícím se play-off skvělá zpráva! „Všechno je novou hokejkou, ničím jiným,“ usmíval se odchovanec Považské Bystrice po sobotním utkání.

V tom jeho tým triumfoval posedmé v za sebou a počtvrté v probíhající sezoně dokázal zlomit houževnaté Valašské Meziříčí. Navázal tak na lednový triumf, který urval gólem v poslední vteřině základní hrací doby a následné zlaté brance v prodloužení.

Tentokrát k vítězství nevedla tak trnitá cesta, viďte?
Byl to jiný zápas. První třetinu jsme odehráli tak, jak jsme si představovali. Začátek utkání je vždycky důležitý, což se potvrdilo i tentokrát. Myslím, že právě tenhle moment dnešní derby rozhodl. Snažili jsme se mít zápas pod kontrolou, i když jsme tam měli slabší chvilky. Hluchou pětiminutovku jsme měli i v první třetině. O přestávce nám trenéři řekli, abychom si na to dávali pozor - abychom takový výpadek neopakovali. A myslím, že zbytek zápasu jsme zvládli celkem slušně.

V polovině utkání jste vedli už 5:1. Měli jste v hlavách, že by derby mohlo skončit i dvojciferným výsledkem?
Když celý stadion skandoval „Deset, deset“, měl to určitě každý v podvědomí. Jenže na to se neohlížíme. Bylo by sice to pěkné, ale soupeř nám to neumožnil. Bobři nebyli zase tak laxní, aby zápas vypustili. Před třetí třetinou jsme vedli 6:2 a řekli jsme si, že ještě předvedeme pár hezkých akcí pro diváky a třeba k tomu přidáme nějaký gól. To se povedlo, navíc Lukáš Vrba branku skutečně ještě jednu přidal, takže celkově jsme spokojení.

Zatímco směrem dopředu vám to šlapalo, hra dozadu vám pokulhávala. Čím si to vysvětlujete?
Naše lajna dostala všechny góly, byť ten třetí v oslabení. Budeme si na to muset dát do příště pozor a obrannou hru zlepšit. Nesmíme podcenit určité situace. Před druhým inkasovaným gólem jsme měli čistý puk na hokejce, ze středního pásma jsme ho dovezli až za bránu, tam jsme ho ztratili a byl z toho gól. Dokonce v naší přesilovce! Takových věcí se musíme skutečně vyvarovat.

Dnešní utkání odchytal Lukáš Plšek, přičemž nemocný Petr Hromada nebyl ani na střídačce. Napadlo vás, co by mohlo nastat, kdyby se Plšek nedejbože zranil?
Nad tím jsme nepřemýšleli. Věřili jsme Lukášovi, že to zvládne. A to potvrdil. Určitě to pro něj nebylo jednoduché, chytal po delší pauze. Zvládl to však na úrovni.

Vy sám jste po období půstu zase začal střílet branky. Co jste změnil?
Všechno je novou hokejkou. Ničím jiným.

V předchozím kole proti Opavě jste se prosadil dvakrát, tentokrát jste stejný brankový přísun zopakoval a dokonce sahal po hattricku. Mrzí vás, že nakonec nevyšel?
Nejblíže jsem k němu měl ve druhé třetině, kolem půlky zápasu. Honza Kolařík mi dal krásnou žabičku přes brankoviště, já se snažil zakončit z první, ale gólman mi to vytáhl betonem. Možná, že kdybych vteřinu počkal a dal mu to mezi nohy, bylo by to rozumnější. V tu chvíli jsem tak nad tím ale nepřemýšlel, snažil jsem se co nejpohotověji zakončit. A brankář mi to chytil. Že jsem nedal hattrick, to měl ovšem netrápí. Důležité je vítězství.

Vypadalo to, že tentokrát na ledě nebylo tolik emocí, které valašské derby jinak doprovázejí měrou vrchovatou. Souhlasíte?
Valmezu šlo o hodně, Bobři stále bojují o play-off. Snažili se podat zodpovědný výkon a proto tam nebylo tolik emocí - nechtěli udělat zbytečný faul nebo něco dohrávat, aby nám nedarovali přesilovky. Rozhodující bylo, že se nám povedl vstup utkání. Kdyby soupeř držel dlouho stav 0:0, určitě by průběh zápasu vypadal jinak.

Základní část vrcholí, body sbíráte celou sezonu a nyní jste vyhráli posedmé za sebou. Jaký máte z vaší hry dojem?
Vždycky je co zlepšovat a na čem pracovat. Pořád na trénincích nacvičujeme nové varianty, signály či založení útoku. To je velké plus. Pokud tyto věci doladíme do play-off, mohlo by to fungovat.

V příštím kole vás čeká těžká bitva v Přerově. Tohoto soupeře se vám letos ještě jako jediného nepodařilo porazit…
Nedokážu zhodnotit, proč tomu tak je. Přemýšleli jsme nad tím už před předchozím vzájemným zápasem, který jsme doma prohráli 1:2. To bylo naše dosavadní nejlepší vystoupení proti Zubrům, možná jsme měli i navrch. Fakt jsme sledovali videa a rozebírali si to… Uvidíme, jak to bude vypadat tentokrát. Určitě něco změníme nebo vymyslíme, abychom Přerov ve středu „prekabátili“.

Zubři mají nejlepší obranu v soutěži, ze všech mužstev inkasují nejméně. Co by na ni mohlo platit?
Obrana Přerova je skutečně našlapaná. U nás ale Zubři měli problémy, když jsme si ve středním pásmu podrželi puk a zbytečně jsme se ho nezbavovali. Myslím, že tohle by na ně mohlo platit. Mají zkušené obránce, kteří by nemuseli mít až tolik fyzických sil, aby hráli takovýmto stylem. Na druhou stranu si to umí dát mezi sebou, nevymýšlejí zbytečnosti a hrají jednoduše. Proto je Přerov v tabulce tam, kde je.