Těším se, až bude publikum tentokrát na mojí straně, hlásí útočník Jan Kern

Patrik Kopáč • 12.05.2023

Poslední dvě sezony strávil ve Slavii Praha. Dříve okusil i hokejový život v USA. Nyní jej čeká nová mise. Útočník Jan Kern bude bojovat za zelenožluté barvy. "Jako hokejista chci bojovat o ty nejvyšší příčky a neustále se zlepšovat, proto jsem se rozhodl jít na Valašsko.," hlásí třiadvacetiletý hráč pocházející z Prahy, jenž si v minulosti prošel i všemi mládežnickými reprezentačními výběry.

Honzo, jak se zrodil tvůj přestup?
Vedení Vsetína si mě prý vyhlédlo ještě v play-off 2021/2022, kdy jsme se Slavii hráli sérii proti Vsetínu. Mě se tehdy individuálně celkem dařilo, i když jsme nakonec nepostoupili dál. První komunikace s klubem ale proběhla až během minulé sezony, kdy mě Vsetín chtěl vyměnit za některého jejich hráče, což ovšem nakonec nedopadlo. Teď po sezóně už ale vše klaplo a jsem tady.

Měl jsi i jiné možnosti a nabídky?
Měl jsem více možností. Ve finále jsem se ale rozhodoval mezi Slavii a Vsetínem. Prahu jsem řešil protože mě tam zanedlouho čekají státnice a hlavně jsem rodilý Pražák, mám tam rodinu, kamarády a jsem doma rád.

Co tedy rozhodlo pro Vsetín?
Měl jsem velice dobrý pocit z našich jednání, všechno proběhlo hodně profesionálně. Vsetín má výborné podmínky pro hokej a jen ty nejvyšší cíle. Jako hokejista chci bojovat o ty nejvyšší příčky a neustále se zlepšovat, proto jsem se rozhodl jít na Valašsko.

Když už jsi nakousl téma Prahy... Většinu kariéry jsi odehrál na Slavii, ale dvě sezony jsi byl i na Spartě. Skalní Slávista tedy asi nebudete?
Ne, nejsem zarytý Slávista. Můj rodný klub je Zbraslav. Odjakživa byla ale moje rodina klasicky rozdělená na Sparťany a Slávisty. Já jsem byl vždy tak nějak neutrální a chodil se koukat jak na Slavii, tak i Spartu. Tím pádem mi oba kluby přirostly k srdci a mám k nim bližší vztah.

Jaké máš zatím pocity z Valašska? Předtím jsi žil převážně v Praze a čtyři sezony v USA.
Ještě jsem to tu moc nestihl prozkoumat, jelikož jsem tady jenom pár dní a zatím jsem jenom vybaloval věci a uklízel byt. Je tady ovšem nádherná příroda, takže určitě podniknu nějaké výlety do okolí.

Jaké máš očekávání od této spolupráce?
Naučil jsem se nemít žádné očekávání, funguje se mi pak lépe. Věřím ovšem, že nás čeká úspěšná sezona s vydařeným koncem pro nás všechny.

A co osobní očekávání?
Rád bych pomohl týmu dosáhnout úspěchu a z osobního hlediska bych chtěl mít lepší sezonu, než tu loňskou. Ta sice ode mě nebyla špatná, ale jsem přesvědčen o tom, že jsem ještě nedosáhl svého maxima. Každý hokejista se chce neustále zlepšovat a já nejsem výjimka.

Stihl jsi už pohovor s trenéry o tvé roli v týmu?
Krátký rozhovor už jsme měli. Vypadá to, že se mnou počítají na pozici centra, ale sezona je dlouhá a uvidíme, co se stane. Budu se snažit ze všech sil pomoct týmu z jakékoliv pozice.

Znáš se již s některými hráči Vsetína?
Ze Zbraslavi a z působení na Kladně se trochu známe se Štěpánem Bláhou a docela dobře znám i jeho bratry. S ostatními jsem se potkával zatím jenom jako soupeř.

Na co se na Vsetíně nejvíc těšíš?
Stoprocentně na atmosféru na stadionu. Každý kdo sem jezdí jako soupeř si uvědomuje tu skvělou atmosféru, která tady panuje. Pro mě osobně je zábava hrát před takovým davem, takže se moc těším, až bude publikum tentokrát na mojí straně.

Působil jsi čtyři sezony v USA. Proč jsi se vrátil?
Působil jsem tři roky v USHL. Pak jsem odehrál sezonu v univerzitní NCAA lize a po ní se můj klub rozhodl angažovat hodně starších hráčů, kteří měli na ledě dostat více prostoru. Tudíž jsem tušil, že toho moc neodehraju. Rozhodoval jsem se, jestli změnit tým a nebo jít domů, jelikož jsem dostal nabídku od Slavie Praha. Protože už jsem ale byl unavený z toho neustálého cestování a řádila tehdy i pandemie koronaviru, dávalo mi větší smysl vrátit se tam, kde to znám, takže jsem zamířil do Chance ligy.

Jaké vidíš rozdíly mezi hokejem v USA a v Česku?
V Americe jsem hrál s mladými kluky a ta hra i tréninky byli o dost zběsilejší, než tady. Hrál se tam hodně důrazný a bezhlavý hokej, bruslilo se pořád nahoru a dolů, takže hra leckdy postrádala hlavu a patu. V Česku je větší důraz na systém a taktickou stránku hry, takže je ten hokej pohlednější pro oko diváka.

Vrátil by ses do zámoří, kdybys měl tu možnost?
Kdyby šlo o nabídku z NHL nebo AHL, tak asi neváhám. Do nižších lig bych ovšem už nechtěl, jelikož mám již tu zkušenost a ani mi život v Americe nějak nepřirostl k srdci. Myslím si, že co se týče života, tak zlaté Česko.

Jak hodnotíš loňskou sezonu na Slavii?
Začátek určitě nebyl ideální. Pak jsme se nějak zvedli a dopadlo to v rámci možností, řekl bych. Z osobního hlediska jsem byl docela spokojený, protože jsem dostával dost prostoru na ledě a byl tam i progres oproti předchozí sezoně, ale pořád je co zlepšovat.

Stihl jsi po sezoně nějakou dovolenou?
Ano, dokonce dvě. S rodiči jsme jeli na čtyři dny do Španělska hrát golf, jelikož si tímto sportem všichni rádi krátíme volné chvíle. Což mi připomíná, že tady musím v okolí prozkoumat zdejší golfová hřiště. Druhou dovolenou jsem byl na dvoutýdenním tripu po Americe, to bylo taky moc hezký. Nyní se cítím odpočatý a připravený na novou sezonu.