Vstupenky online

Tomáš Frolo o přípravě: Postupně budeme navyšovat zátěž, ve hře je soustředění i dřívější nástup na led

Redakce • 12.05.2021

Letní příprava hokejistů VHK ROBE Vsetín je v plném proudu. Hráči polykají tréninkové dávky jak v posilovně, tak v okolí zimního stadionu. Stejně jako v minulých letech, i tentokrát jim zůstaly herní středy. Uprostřed týdne si tak v rámci přípravy zahrají i fotbal nebo hokejbal. „Všechno jde podle plánu, nikdo se nám nezranil,“ hlásí spokojeně kondiční trenér Tomáš Frolo. Jeho cíl je jasný: co nejlépe fyzicky připravit Valachy na nový ročník Chance ligy.

Jak vypadá program letní přípravy A-týmu?
Přípravu máme naplánovanou na devět týdnů. Nejprve jedeme rozsáhlejší věci, v posilovně děláme více opakování, později budeme zkracovat a zvýšíme intenzitu. Postupně navýšíme zátěž. Chceme, aby příprava byla pestrá. Pokud je venku hezky, rádi toho vyžijeme. Kluci byli běhat, jezdili na kolečkových bruslích. Zároveň pracujeme s více variantami. Doba je turbulentní, musíme se přizpůsobit. Bavili jsme se i o možnosti soustředění, kterým by vyvrcholil jeden blok přípravy. A pak možná už v dřívějším termínu vyjedeme na led.

Výjezdy na kolečkových bruslích jsou oproti loňsku novinka…
Přišel s tím hlavní kouč Roman Stantien. Přípravu s trenéry konzultujeme, bavíme se. Kluci vyjeli na cyklostezku, deset kilometrů tam, deset zpátky. Přece jen je to pohyb v předklonu, takže když z toho někoho bolí záda, snažíme se aktivitu nahradit například kolem. Momentálně máme objednány nové airbiky, přikupovali jsme nějaké nářadí do posilovny. Kosmeticky jsme upravili i další věci.

Zůstaly hráčům klasické herní středy?
Ano. Kluci hrají fotbal, hokejbal. Postupem času půjdeme do větší intenzity, například budeme simulovat střídání na ledě. Hrát budeme určitý časový úsek a pak střídat. Tuto středu jsme hru navíc proložili kruhovým tréninkem. Středa je psychicky volnější, hráči vědí, že to nebude vyloženě dril. Když se člověk honí za míčem, je to něco jiného než běhání na okruhu. Pak vždycky následuje jóga. Samozřejmostí jsou rehabilitace, regenerace, masáže.

Jak se obecně hokejisté staví k běhání?
Když jsem ještě sám hrál hokej, normálně jsme běhali. Málokdo měl kolečkové brusle. Je pravda, že zejména děti jsou dnes spíše jednostranně zaměřené. Když se rozeběhnou, člověk má pomalu strach o jejich zdraví. Nemají už tak všeobecný pohybový základ, jak to bylo za nás. Každopádně běhání se sportovec nevyhne, je to úplně přirozený pohyb.

Zmínil jste, že je ve hře nástup na led. Na Lapači by se letos mohlo začít mrazit dříve, než jak bylo zvykem v minulosti…
V současné chvíli se čeká na další rozvolnění situace. Řešila se revize ledové plochy. Myslím si, že pokud bude všechno v pořádku, nic tomu nebrání. Samozřejmě venku je horko, led bude takový, jaký bude. Ale v létě jsou podmínky pro všechny stejné. Myslím, že v horizontu měsíce by led na Lapači mohl být. To je můj odhad. Profesionálové jako jediní v uplynulém období mohli trénovat na ledě, dělá se to zejména kvůli mládeži, která byla v podstatě rok doma.

Je pro vás velká výzva vrátit děti do tréninku, k pohybu?
Myslím, že by to měla být výzva zejména pro ně samotné. Aby se děti vrátily ke sportu, do svých kroužků. Aby nezapomněly na to, jak skvělá je radost z pohybu, když se člověk může vyblbnout buď sám, nebo v kolektivu. Věřím, že až to situace dovolí, vrátí se jich co nejvíc. Že nikdo neubude, ba právě naopak. Sport je nejlepší prevence proti nemocem, ve zdravém těle je zdravý duch.

Zmínil jste potenciální soustředění A-týmu. Jak by mělo vypadat?
Zatím máme hrubý nástřel. Loni jsme na pár dní vyrazili do Horní Lidče, kde byly výborné podmínky. Rádi bychom si to zopakovali. S trenéry to ještě budeme probírat. Dobré by bylo v polovině přípravy strávit na soustředění čtyři dny od pondělí do čtvrtku. Uzavřel by se tím jeden blok přípravy, pak by hráči dostali například volný prodloužený víkend. Horní Lideč je navíc blízko, byli bychom tam na čtyři dny jenom spolu, noví hráči by se ještě víc sžili s týmem.