Vstupenky online

Pýcha českého hokeje přichází do Filadelfie

Aleš Koňařík • 20.09.2001

V s e t í n / P h i l a d e l p h i a - Nezná jediné slovo anglicky. Nikdy neslyšel o sýrovém steaku nebo znít zvon Svobody. Přesto však může dovést Letce k vytouženému Stanleyovu poháru. Jiří Dopita, který minulý týden nastoupil do předsezónního kempu Filadelfie, je považován za nejlepšího hráče 90tých let mimo NHL. Ve Spojených státech je však neznámý. V červenci podepsal dvouletý kontrakt s Filadelfií a zařadil se tak ke středním útočníkům Letců, Roenickovi s Primeauem.


Záhadný muž ze zámoří by se ovšem mohl stát největším trumfem Filadelfie. Stačí se zeptat fanoušků ze Vsetína, kde Dopita odehrál sedm sezón, v hale s kapacitou kolem 6.000 míst. „Dopita je hokejový bůh,“ říká fanynka Dáša Pivodová. „Každý ho tu miluje.“

Loni byli místí lidé přesvědčeni, že jejich brankář patří mezi světovou elitu. Tento muž, Roman Čechmánek, se stal nejužitečnějším hráčem Letců. Dvaatřicetiletý Dopita jej může následovat. Z Česka si přiváží gloriolu šestinásobného vítěze extraligy, k tomu tři tituly mistra světa a zlatou medaili z olympiády v Naganu. Nyní už zbývá jen Stanleyův pohár.

„Především chci Filadelfii pomoci vyhrávat,“ řek Dopita prostřednictvím tlumočníka. „Nevím, jaké se mnou mají trenéři plány. Góly a asistence jsou hezké, ale já nikdy na statistikách nelpěl.“

Od roku 1996 nasbíral průměrně 55 bodů za sezónu, která se v Česku hraje systémem na 52 kol. Tento rok se stal také prvním domácím hráčem v posledních šesti letech, který obdržel nejprestižnější českou trofej, Zlatou hokejku. Kromě toho byl vyhlášen nejlepším hokejistou České extraligy, soutěže obecně označované za druhou nejlepší na světě. „V NHL hrají bez debat nejlepší hráči, ale v mnoha případech se zápasy v Česku kvalitou blíží těm v zámoří,“ tvrdí Dopitův agent Petr Svoboda.

Letci získali na mohutného centra práva od Floridy za výběr v druhé kole letošního draftu. Pavel Routa, šéf floridských skautů pro Evropu, přislíbil Dopitovi místo v první formaci vedle Pavla Bureho. Předvídal také, že je český útočník schopen nastřádat více než 60 bodů za sezónu. Dopita však nakonec skončil ve Filadelfii. „Filadelfie v něm získala opravdu velmi hodnotného hráče,“ řekl Routa.

V České lize se většina kontraktů uzavře za jedno odpoledne. Není tedy překvapením, že Dopita považoval více než roční jednání s Floridou za neadekvátní. „Českým hráčům jen těžko vysvětlíte, aby tohle nebrali příliš osobně, aby si dlouhé jednání nevysvětlovali jako nezájem,“ říká hokejový agent Petr Svoboda. „S Filadelfií však šlo vše jako po drátkách. Zeptali se mě na Dopitovo číslo, dostali jej a za pět minut bylo vše dohodnuto.“

Od roku 1992 se Boston, N.Y.Islanders a Florida snažili Dopitu přilákat do svých řad. Marně. Povahou skromnému až stydlivému člověku vyhovoval život na malém městě a opakovaně odolával lákadlu větších peněz a lepšího hokeje. „Peníze pro mě nejsou na prvním místě,“ nechal se slyšet minulý rok. „Důležitější je radost ze hry, NHL je však především jen penězích.“

Nakonec se možná i proti svému přesvědčení rozhodl odejít. Vsetínská hokejová dynastie totiž byla blízko zániku. Mecenáš klubu Roman Zubík byl zatčen a obviněn z rozsáhlých podvodů, přes léto zuřil uvnitř klubu boj o vlastnická práva. Až těsně před začátkem soutěže rozhodl český soud o tom, že Vsetín může začít letošní ročník. Mezitím však ze soupisky zmizela většina hvězd včetně kapitána Dopity.

„Každý jiný je nahraditelný, ale ne Dopita,“ prohlásil vsetínský trenér Zdislav Tabara.

Možná že i obavy z postupujících let urychlily Dopitovu cestu na západ.

„Jednoho dne mu bude čtyřicet, bude sedět s kamarády u piva a vyprávět různé příběhy z hokejové kariéry. Pak však přijde řeč na NHL a jemu najednou bude líto, že ji ani nezkusil,“ předpovídal Petr Svoboda.

Zpočátku se mu dostane pomoci od kamaráda Romana Čechmánka. A také tu hrají roli peníze. Dopita byl nejlépe placeným hráčem české ligy, kde se však příjmy hokejistů tají. Z mnohých zdrojů však vyplývá, že Dopitova roční gáže činila zhruba 250.000 dolarů – což je absurdní částka ve státě, kde se průměrný roční výdělek pohybuje kolem 4.000 dolarů. Filadelfie mu zaplatí 1.25 milionu dolarů za rok.

Jiří Dopita je zkušený evropský hráč, ovšem se zámořským stylem hry. Fanoušci Letců tak mohou očekávat mnoho soubojů u hrazení, což je u technických hráčů z Evropy spíše vyjímkou. Dopita patří mezi excelentní nahrávače s vysokou úspěšností na vhazování. Na posledním světovém šampionátu v Německu jich vyhrál 61% procent.

Svoboda popisuje svého klienta jako „hokejového profesora.“ Zdislav Tabara si myslí, že se Dopita může stát stejným vůdcem mužstva jako ve Vsetíně. Pokud však Letci naloží s jeho přednostmi správně. „Jirka zkrátka potřebuje hrát. Není od toho, aby skončil někde ve třetí či čtvrté řadě.“

„Nemám rád, když nemůžu zasáhnout do zápasu,“ potvrzuje jeho slova sám hráč, jenž zaujme i holou hlavou jako Mr.Clean. „Nevydržím jen tak sedět a nic nedělat. Mojí prioritou je hrát.“

Má proto své důvody. Na mistrovství světa vstřelil vítězný gól odvěkému ruskému rivalovi. O týden později prohrávalo české mužstvo 2:1 ve finále s Finy, kteří se už chystali k oslavám titulu. Potom však Dopita zařídil vyrovnání a v prodloužení urvali Češi třetí světový primát v řadě. Na 20 tisíc lidí tu noc slavilo v pražských ulicích.

Navzdory úspěchům Dopita (v kolektivu řečený „Dopi“) netouží po slávě v NHL. „Jsou pouze dvě věci, kterých se obávám: angličtina a jeho zdraví,“ říká agent Pavel Routa. Uplynulou sezónu odehrál útočník celou i přes problémy s kolenem, loktem a nakonec i ramenem. Sám však ujišťuje, že je na NHL plně připraven. Má v plánu se začít učit anglicky, stejně jako začal s němčinou za dobu svého působení v Eisbärenu Berlin. Spoluhráč Čechmánek si tímto prošel loni, ovšem komunikace s ostatními je pro centra více důležitější než pro brankáře.

„Změnit ve 32 letech prostředí znamená pro člověka kulturní šok a problémy s jazykem,“ domnívá se Svoboda. „Kdyby do Států přišel už v roce 1992, byl by dnes patrně superhvězdou s desetimilionovým příjmem.“

Dopita se ve Filadelfii setká se třemi krajany, Čechmánkem, Hlaváčem a Brendlem. Rodina zůstane na Vsetíně do té doby, než si její živitel zařídí bydlení.

Pravděpodobně nejlepší cestou k pochopení váhy Dopitovy osobnosti je zeptat se šéfa hráčské asociace Marka Hermana. Dopita byl v prvním roce jejího fungování prezidentem.

„Upřímně řečeno, byl tou nejdůležitější osobou asociace,“ řekl k tomu Herman. „Někdy mi to připadalo jako zázrak.“ Například minulý rok, když se sáhodlouhé vyjednávání mezi hráčským svazem a vedením ligy vleklo přes půl roku. Frustrovaný Herman se rozhodl pozvat se jednání s představiteli soutěže i Dopitu.

„Sedl si na kraj stolu, mlčel a na zástupce druhé strany se jen dlouze díval. Ten činovník začal po chvíli koktat ‘Já, já, já, jsem se vždycky snažil o dohodu, takže akceptuji vaše návrhy.‘ Musel jsem se začít smát. Po měsících dopisování, telefonování a neplodných schůzek vyřešil vše během chvilky jeden dlouhý Dopitův pohled.“

Fanoušci Letců mohou jen doufat, že jejich nový hráč bude pro soupeře stejnou hrozbou.
banner pod článkem
×
Dnes v 17:30 | Muži
VHK ROBE Vsetín
SC Kolín