Valašské derby rozhodly až nájezdy

Radek Bařina, Michal Kubáň • 28.10.2008

V s e t í n – Výsledek prvního valašského derby padnul až po samostatných nájezdech, když tříhodinové derby rozhodnul pro Valašské Meziříčí Dalibor Sochorek. Vsetín se sice ujal vedení brankou Černého a následně Ašera, ale právě vsetínský kat Šebesta spolu s Vargou dokázal záhy srovnat na 2:2. Vsetínští sice z hokejek Hrni a Knebla opět bodově odskočili, ale soupeř z Valašského Meziříčí zdatně kontroval a srovnal na 4:4. V samostatných nájezdech se štěstí přiklonilo hostům, kteří si ze zcela zaplněného zimáku cenné body.

- 14.kolo út 28.10.17:00
HC Bobři Valašské Meziříčí
4:5sn(0:0, 2:2, 2:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 22. Černý (Podešva), 24. Ašer (Štraub, Gajdošík), 42. Hrňa (Vaněk, Černý), 47. Knebl (Mikeš, Zavrtálek) - 28. Šebesta (Dvořák), 36. Varga, 46. Martinik (Dědek), 50. Zientek (Martinik), rozh. nájezd Sochorek. Rozhodčí: Krenželok - Fiala, Mrákava. Vyloučení: 10:11. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4695. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3, 4:5.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Bezouška, Šimek, Zavrtálek, Černý, Kapr, Blažek, Gajdošík - Tesařík, Klabačka, Vaněk - Ašer, Štraub, Mikeš - Knebl, Hrňa, Podešva.
HC Bobři Valašské Meziříčí: Krumpoch - Zientek, Růčka, Martinik, Dvořák P., Varga D., Dvořák O., Blažek J. Kratěna I. Sochorek, Šebesta, Zrník, Krisl, Pavlas, Vaněček, Tatarčík, Dědek.

Do zápasu vstoupily oba týmy ve strhujícím tempu. Zejména domácí chtěli takřka pěti tisícům diváků v ochozech ukázat, že v derby s týmem z čela tabulky rozhodně nehodlají hrát druhé housle a tak to byli právě oni, kdo v prvních minutách diktoval tempo hry. Největší příležitosti si vytvořil třetí domácí útok, dva střelecké pokusy Podešvy z nebezpečné pozice ale v bráně neskončily a střelu Hrni do odkryté klece zastavil obětavým skokem jeden z hostujících obránců. Meziříčané vystrčili poprvé růžky ve 4. minutě, střelu Šebesty z levého křídla ale Plšek vytěsnil. Elitní hostující formaci se v obraném pásmu Vsetína zalíbilo a tak hned po pár sekundách zahrozili znovu. Sochorkův průnik zastavil až zákrok Plška, Šebesta po chvilce dokonce obešel i vsetínského gólmana, jeho pokus z úhlu však zastavil domácí bek na brankové čáře.

Poté rychlé tempo hry přeci jen poněkud opadlo a o výraznější vzrušení se proto postarala až Podešvova řada v 11. minutě. Její pohlednou kombinaci při akci tři na dva ovšem zakončil Hrňa těsně mimo bránu. Od minuty 12. následovala série tří Valmezkých vyloučení díky níž se domácím naskytla minutová výhoda přesilovky pět na tři. Štraub po příhře Mikeše ale v nelehké pozici trefil pouze brankáře a ani závar „Podešvovců“ brankou neskončil. V poslední minutě třetiny ještě stihl zahrozit Hrňa, v přečíslení dva na jednoho ale skvěle chytajícího Krumpocha nepokořil. Zajímavá první třetina tak skončila bez branek.

Do druhé části vstoupili Vsetínští plni aktivity a po minutě hry za ni byli i odměněni. Nahození za branku hostů dojel Podešva mnohem rychleji, než obránci i brankář Valašského Meziříčí očekávali, bleskově poslal touš před branku, kde číhal Černý, pro nějž již nebylo problémem poslat puk do polo-odkryté klece (1:0). Ve snaze o vyrovnání pak neuspěla první Meziříčská formace, která Plška zkoušela ze všech stran, vsetínský brankář ale i s trochou štěstí odolal. A tak udeřili znovu zeleno-žlutí. Po rychlé akci poslal Štraub puk na Ašera a ten přesně umístěnou přízemní střelou pozdravil bývalého zaměstnavatele (2:0). Domácí byli i nadále při chuti a Meziříčská obrana chvílemi nevěděla kam dřív skočit. Když pak přesilovkový průnik Podešvy zastavil až faul Dvořáka, naskytla se domácím další dvojnásobná přesilovka. Ani tuto, téměř minutu a půl dlouhou výhodu, ale Vsetín nevyužil, v největší šanci promáchl letící puk před prázdnou bránou Klabačka.

Zafungovalo tak tradiční, nedáš-dostaneš. Přesně v okamžiku, kdy začala zkrácená hostující přesilovka, se do útočného pásma protáhl Šebesta a chytrou střelu z velkého úhlu procedil puk mezi Plškovými betony (2:1). Také v dalších minutách byl k vidění rychlý a útočný hokej. V minutě 30. těsně minul Šebesta z mezikruží, na druhé straně neuspěl tváří v tvář Krumpochovi ani nadvakrát Klabačka. Další branky se zaplněný Lapač dočkal ve 36. minutě, k radosti hostujících fanoušků do vsetínské sítě. Ex-vsetínský Varga vybruslil z rohu a střelou na vnitřní tyč překvapil Plška. (2:2). Závěr druhé třetiny již přinesl pouze několik tvrdých střetů, i po dvou třetinách derby tak měly oba celky k vítězství stejně daleko.

Podobně jako v první přestávce se i v té druhé se zdrželi Valašskomeziříčtí v šatně až příliš dlouho a tentokrát již rozhodčí jejich pozdní příchod na led ztrestal. Ještě více hostům jejich prodloužený odpočinek zhořkl o minutu později, když je za tento jejich přečin ztrestal v přesilovce Hrňa. Ten zakončil pohlednou domácí kombinaci na jeden dotek a Vsetín tak znovu vedl (3:2). Ne však na dlouho. Početní výhodu po vyloučení Knebla sice hosté promrhali, v čase 45:08 se ale Meziříčtí doslova vtlačili do útočného pásma, Dědek posunul šikovnou zadovkou puk na Martiníka a ten dělovkou k tyči nedal Plškovi šanci (3:3). Uplynulo dalších 59 sekund, v akci dvou na jednoho přihrál Mikeš ideálně puk Kneblovi a ten přesnou střelou z první poslal domácí znovu do vedení (4:3).

Ve 47. minutě vyjel Krumpoch až k modré čáře, aby byl u kotouče dříve než rozjetý Knebl, to se mu sice podařilo, vypíchl jej ale pouze k dalšímu z rozjetých domácích, ten ovšem z ne zcela ideální pozice touš do klece nedostal. Nadešla minuta 50. a hosté se i do třetice radovali z vyrovnání. Plškovi přejel obránce Šimek ve výhledu právě ve chvíli, kdy na modré čáře napřáhl Zientek a brankář domácích tak na jeho přesnou střelu nestihl zareagovat (4:4).

Hned o minutu později se po rychlé kombinaci hostů dostal ke střele Vaněček, Plšek byl ale na místě. S blížícím se závěrem to vypadalo, že valmezští hráči mají přeci jen více sil a byli to tudíž oni, kdo byl v dalších minutách třetí třetiny nebezpečnější. Krislovu střelu v přesilovce ale lapil gólman Vsetína a ani Martiník, jedoucí z úhlu sám na domácí svatyni na Plška nevyzrál. Poslední minuty třetiny pak zpestřila jednak menší bitka před Krumpochovou brankou a jednak světlice zapálené v hostujícím sektoru, díky nimž se závěr zápasu odehrával ve výrazném mlžném oparu. Gólu se však ani jedno z mužstev nedočkalo a na vsetínský stadion tak přivítalo první letošní prodloužení.

Nastavení začalo dlouhou hostující přesilovkou čtyři na tři, ve které se do největší šance dostal Krisl, vyjetého Plška ovšem z kruhů neprostřelil. Výborný zákrok pak musel domácí brankář vytáhnout proti chytré střele agilního Martiníka v minutě 63. A protože se v samém závěru prodloužení neprosadil ani Hrňa, musely přijít na řadu samostatné nájezdy.

Hned v první sérii uspěl ukázkovým blafákem Podešva, ve druhé odpověděl za hosty Martiník, a protože ve třetí neuspěli Sochorek ani Štraub, prodlužovaly se i nájezdy. Ve čtvrté sérii se svým druhým nájezdem prosadil Hrňa, Meziříčí ale i tentokrát dokázalo vyrovnat, když přesně zacílil Vaněček. Trestná střílení pak pokračovala až do deváté série. V ní se za domácí neprosadil ani při svém druhém nájezdu Štraub, a jelikož na druhé straně byl tentokráte Sochorek úspěšný, ze zisku druhého bodu se nakonec radovalo Valašské Meziříčí. V, po dlouhé době, prvním valašském derby, které kvalitou rozhodně převyšovalo průměr druhé ligy, a ve výborné atmosféře se tedy z výhry v poměru 5:4 radoval celek Valašského Meziříčí .