Vstupenky online

Pět důvodů, proč jít na derby

Václav Trávníček, Petr Vychopeň, Michal Veselý • 27.10.2008

V s e t í n – První valašské derby v novodobých dějinách vsetínského hokeje klepe na dveře. Zvláštní význam mu připisují jak hráči, tak fanoušci. „Valašské derby je jedinečné,“ potvrzuje vsetínský kouč Viktor Hlobil. V utkání, z něhož připravujeme fotogalerii a podrobný online přenos, proti sobě nastoupí hráči, kteří dřív hráli spolu. Nebo třeba za celek soupeře. Nastoupí proti sobě týmy, které spolu naposledy hrály v sezóně 1976 – 1977. Výjimečnosti úterního duelu si je vědomo i vedení VHK. Proto mají děti do 150cm výšky vstup zdarma. Jaké jsou nejpádnější důvody, proč se v den státního svátku vypravit na Lapač?

1. důvod: David versus Goliáš. Kdo s koho?

Devadesát let nato, co vznikl samostatný československý stát, budeme svědky nefalšovaného valašského derby. Ačkoliv to může znít paradoxně, roli Davida v něm zaujme šestinásobný mistr nejvyšší soutěže, Valašský hokejový klub. Do pozice obra Goliáše je před utkáním jasně pasováno Valašské Meziříčí, po dvanácti odehraných duelech lídr druhé ligy, co se skupiny Východ týče. Před soubojem těchto rivalů je nutno podotknout, že oba týmy doprovází naprosto odlišný příběh. Zatímco Vsetínští se ve druhé lize takzvaně oťukávají a jak klub, tak fanoušci poznávají novou soutěž, Bobři už své brusle tupí na stadionech druholigových mančaftů nepřetržité od roku 2004.

Letošní sezóna je pro úterního soupeře zelenožlutých přece jenom něčím výjimečná. Na kontě Bobrů je doposud úctyhodných jednatřicet bodů za deset výher (Břeclav, Orlová, Šumperk, Pelhřimov, Šternberk, Brno, Uničov, Žďár nad Sázavou, Velké Meziříčí a Přerov) a dvě prohry (Hodonín a Opava). Jeden bod pak „Valmez” získal po prohraném prodloužení s Novým Jičínem. Respekt však vzbuzuje fakt, že průměr nastřílených branek na jeden duel činí něco málo přes pět branek. Jediným mančaftem, který se, co se týče získaných bodů, může Bobrům rovnat, je Hodonín. Ten ovšem pokulhává za Bobry právě v počtu vstřelených ku obdrženým brankám.

Do karet hostům hraje i skutečnost, že se jim na cizích ledech náramně daří. V této tabulce si taktéž drží první příčku. Oponovat jim Vsetínští mohou tím, že doma vypráskali Pelhřimov 9:3, Jičín 6:3, Prostějov 6:1, Velké Meziříčí 7:2 nebo Orlovou poměrem 7:2. Když sebereme v potaz Vsetín a letošní sezónu všeobecně, tak brilantních výsledků jako u Meziříčských se sice nedopátráme. Je třeba si ale vzpomenout, co všechno se v posledních měsících událo. Vše probíhalo za chodu, sestava se den ode dne doplňovala a celý klub v čele s novým vedením se ve druhé lize teprve rozkoukával . I přesto si zelenožlutí nevedou vůbec špatně. Mají sice o třináct bodů méně než jejich úterní sok, přesto si drží solidní dvanáctou příčku.

2. důvod: Hráči proti svým bývalým zaměstnavatelům

Druhým důvodem, proč slibuje valašské derby hokej s pikantní příchutí je množství hráčů, kteří působili před časem v jednom z celků a v úterý proti němu nastoupí. Proti „svým“ tak za Vsetín bude hrát brankář Plšek, obránci Zavrtálek s Bezouškou a útočníci Ašer, Tesařík a Štraub. Ti mimochodem působili ještě v loňském ročníku druhé ligy jako jeden (a shodou okolností rovnou první) útok Valašského Meziříčí. Na druhé straně to budou útočníci Dědek, dvojice Šebesta + Sochorek (bude o nich řeč níže) nebo mladík David Varga, jenž do týmu Bobrů přestoupil letos ze vsetínské juniorky. „Jsem už zase student. Když hraju za Bobry, mám víc volného času, protože druhá liga není tak časově náročná jako extraliga juniorů. Navíc nemusím dojíždět. A navíc – ve druhé lize se tak moc nebruslí,“ říká Varga.

Jeho Bobři letos vládnou východní skupině druhé ligy a zatím soupeře přehrávají víceméně suverénně. Co na to Varga? „V mužstvu se mi líbí, je tu vynikající parta a zázemí. Zatím se nám daří, ale máme na to hrát ještě lepší hokej než doposud, protože máme v týmu hodně zkušených hráčů. Věřím, že když se k nim přidají mladší hráči, máme na to hrát letos hodně vysoko,“ říká a jedním dechem si pochvaluje pozici v týmu. Vzhledem ke svému mládí totiž nepředpokládal, že dostane tolik prostoru. „To proto, že máme dost kvalitních hráčů,“ vysvětluje. „Někteří útočníci se ale nečekaně zranili nebo onemocněli, tak jsem dostal příležitost se ukázat. Doufám, že se mi daří marody aspoň částečně nahradit,“ dodává. Zatím však potvrzuje, že se ve druhé lize neztratí. Na kontě má ex-vsetínský útočník 11 bodů za 4 branky a 7 asistencí. „Nějak přírůstky by se ale hodily. Nejlíp by bylo, kdybych si je odvezl v úterý ze Vsetína,“ usmívá se.

Právě derby se Vsetínem bude Vargovým návratem na Lapač. Nastoupí proti bývalým parťákům Kneblovi, Podešvovi nebo Hrňovi. Proti Danielu Vaňkovi zase hrál ve finále juniorské extraligy. Co od duelu Varga očekává? Především dobrý hokej. „Věřím, že to bude zážitek. Bude to hodně vyhecovaný zápas a já doufám, že se po závěrečné siréně budeme radovat my. Kromě boje na ledě to bude určitě jiskřit i v hledišti. I když se našich fanoušků dá očekávat méně než těch vsetínských, určitě jim budou rovnocenným soupeřem,“ dodává.

Jestli se tak stane, mohou posoudit fandové v úterý. Sám Varga se do tipování výsledku pouštět nechce. „Oba týmy jsou dobré ve hře dopředu, takže myslím, že padne hodně branek na obou stranách. Ale více si netroufám odhadovat,“ uzavírá.

Obrazem: Kdo ještě v úterý nastoupí proti „svému“ klubu?


Jakub Ašer…


Daniel Tesařík…


Josef Štraub…


…a nebo Daniel Dědek

3. důvod: Útočné duo Šebesta – Sochorek

Podobně jako má Vsetín svá „dvojčata“, i Valašské Meziříčí má v kádru sehranou dvojici, která dokáže rozhodovat zápasy. Řeč je o útočnících meziříčských Bobrů Pavlu Šebestovi (na fotografii vlevo) a Daliboru Sochorkovi (vpravo). Oba hráči posílili úterního soka Vsetínských před startem soutěže, oba před časem oblékali zelenožlutý dres. Příchod Dalibora Sochorka do Valašského Meziříčí se udál po vyhazovu z Havířova. V prvoligovém celku už pro 35letého forvarda nezbylo místo.

Sochorek/
Sochorek ještě v dresu Vsetína…
„V Havířově mě obelhal trenér Režnar. Tvrdil mi během suché přípravy, že chce, abych byl po odchodu Pavla Zdráhala lídrem týmu, a že se mnou na sto procent počítá. Všechno bylo v pořádku, makali jsme před novou sezonou, absolvoval jsem suchou přípravu i soustředění. Jenže po něm se mnou chtěli z rozhodnutí kouče ukončit ze dne na den smlouvu, což beru od trenéra jako velkou ránu pod pás. Jsem z toho pořád moc zklamaný. Pak jsem dostal nabídku od Valašského Meziříčí,“ líčil Sochorek dramaticky ve Valašském deníku, kterak se dostal do týmu Bobrů.

Sochorek/
…a už v dresu Bobrů
V tom se potkal v jednom útoku s dlouholetým parťákem Pavlem Šebestou. „Měl jsem i nějaké nabídky ze zahraničí. Na druhou stranu jsem měl i rozjeté nějaké aktivity v podnikání a hlavně proto jsem se rozhodl pro Valašské Meziříčí. Pomohlo tomu také to, že mi říkali hráči, které v kádru Meziříčí znám, že je to tady v pohodě a hlavně jsem se taky rozhodl i kvůli Pavlovi Šebestovi. Jsme dlouho kamarádi, hrávali jsme spolu dříve,“ pravil. V úterý se tak společně se Šebestou vrátí na Lapač. Ve vsetínském hokejovém stánku strávil společně s Šebestou část extraligové sezóny 2003 – 2004.

„Tehdy to bylo pro mě ve Vsetíně super. Byl jsem moc rád za tu šanci si zahrát extraligu. Navíc se mi tam i dařilo, dal jsem i nějaké branky. Byli jsme tam tenkrát s Pavlem Šebestou na hostování spolu. Vzpomínám na to moc rád. Byli tam fakt výborní diváci, to je nejhlubší vzpomínka,“ řekl.

Úterní utkání tak bude mít pro duo Š+P zvláštní náboj.

4. důvod: Oplatí Vsetín Bobrům třicet let starou porážku?

Není žádným tajemstvím, že souboj Vsetína s Valašským Meziříčím bude mít specifickou příchuť. Co si však pamatují jenom ti dříve narození je fakt, že úterní soupeři nezkříží hole poprvé, jak by se mohlo zdát. Naposledy se Vsetín s Valašským Meziříčím střetl v sezóně 1976 – 1977. Tedy před více než třiceti lety. Zatímco na soupisce meziříčské Dukly figuroval třeba Szafarczik, dlouholetý hráč Třince, v sestavě tehdejší Zbrojovky nalezneme jména jako Křiva, Zubíček, Tesařík (dnešní hospodář klubu a otec hokejistů Radima a Daniela), Vlček, Maršalík (nyní trenér 4. a 5. tříd) nebo Kroupa.

Vsetín i Valašské Meziříčí tehdy působily v divizi D a přestože Zbrojovka v derby prohrála 2:4, postoupila na jaře 1977 zpět do druhé ligy, odkud rok předtím sestoupila. Pro Vsetínské to byla tehdy požehnaná sezóna. Z čtyřiadvaceti utkání jich dokázali devatenáct vyhrát, třikrát remizovali a pouze dvakrát odcházeli z ledu se svěšenými hlavami. Úspěšný konec sedmdesátých let ve vsetínském hokeji dokresluje, že v této postupové sezóně se na Lapači hrála extraliga dorostenců - pamětníci dosud vzpomínají, když proti Zbrojovce chytal vítkovický brankář Vladimír Šindel. Vsetínští dorostenci potom začali hrát extraligu až v druhé polovině devadesátých let.

Třicet let stará porážka je však nyní už jen součástí historie a statistických tabulek. Pro letošní sezónu je důležitý úterní duel, kdy půjde o důležité body. Přesto vede tato „odveta po letech“ k zamyšlení. Zvítězí-li domácí, oplatí Bobrům starou porážku. A na skóre to bude 1:1.

5. důvod: Vyprodají fanoušci Lapač?

A jak se na zápas těší fanoušci? Takové derby stadion Na Lapači ještě nezažil. Na Vsetín zavítá Valašské Meziříčí, které má od začátku velice dobrou formu. Nepsaný vedoucí vsetínského kotle s přezdívkou Taťka Víťa před zápasem říká: „Na derby se opravdu těším, po zápase s Přerovem je to pro mě ten největší zápas. Na utkání připravujeme choreo, na které jsme vybrali peníze v rámci posledního domácího zápasu s Orlovou. Choreo bude v klasickém duchu, transparenty na podporu klubu, hráčů i fanoušků. Nebudou chybět krepáky, balónky a po zápase zaplanou i ohně.“

Nejen výsledek je tématem v diskuzi na klubových stránkách, fanoušci odhadují i počet fanoušků na prestižním utkání. 33letý Víťa, který nechybí na žádném zápase, odhaduje návštěvnost na 3500 fandů. Valaši, kteří nehráli rok žádnou mužskou soutěž, by dokonce i mohli vyprodat Lapač. Od začátku sezóny mají hráči VHK v zádech nejvíc fanoušků z celé druhé ligy, průměrná návštěva se blíží ke dvěma tisícům většinou spokojených fanoušků. Zelenožlutí doma už čtyři zápasy neprohráli a v každém z nich navíc nastříleli soupeři minimálně šest branek. Utkání se hraje na státní svátek, takže by mohla padnout i magická hranice 5000 příznivců obou klubů.

Na utkání by měla na rozdíl od derby se Zlínem panovat přátelská atmosféra, většina fandů Bobrů podporovala Vsetín už v dobách, kdy hrál nejvyšší soutěž. Valašský hokejový klub se na úterní utkání rozhodl zvýhodnit ty „nejmenší“ vsetínské fanoušky. Děti do výšky 150cm mají vstup na derby zdarma.

S jakou diváckou kulisou se velkolepé derby odehraje, můžete ovlivnit i vy. Přijďte podpořit svůj klub v úterý v 17 hodin!

banner pod článkem
×
Odehrané v | Jun.
VHK ROBE Vsetín
HK MD Šumperk