Přesilovky, oslabení, křivdy, popisuje zápas proti Přerovu nováček Jakub Illéš

Helena Hegeďová, Kristýna Zigmundová • 10.12.2017

„Tvořili jsme hru, hráli jsme lepší a pohlednější hokej, ale góly dávali oni,“ sdílel po utkání své dojmy jednadvacetiletý Jakub Illéš, „celý zápas jsme měli více ze hry.“ Nováček ve vsetínské sestavě se ukázal na postu centra druhé formace a své spoluhráče si nemohl vynachválit. „Minimálně třikrát mi nabídli kotouč, z toho jsem mohl mít hattrick. Za proměňování šancí se dneska opravdu stydím.“

Jak hodnotíte zápas proti Přerovu, váš první ve vsetínském dresu?
Myslím si, že jsme měli celý zápas více ze hry. Tvořili jsme hru, hráli jsme lepší a pohlednější hokej, ale góly dávali oni. V utkání bylo strašně moc důležitých situací, ani nevím, kde začít. Přesilovky, oslabení, křivdy, bylo toho hodně.

Jak se vám hrálo v lajně s Tomášem Vávrou a Ondřejem Slováčkem?
Nemůžu si na nic stěžovat. Jsou to kluci, kteří mají přehled na ledě. Vidíme se, nebo alespoň zatím mám ten pocit. Minimálně třikrát mi nabídli kotouč, z toho jsem mohl mít hattrick. Za proměňování šancí se dneska opravdu stydím.

Jaké jste měli pocity z první inkasované branky?
To byla strašně složitá situace, protože jsme dostali trest do konce utkání. Soupeř měl pět minut přesilovku, z toho se dvě minuty hrály ještě pět na tři. Je to strašně těžké na psychiku, protože v páté minutě, kdy máme více ze hry, přijde tohle a nás to srazí. Myslím si ale, že i když jsme dostali gól a potom hned další, tak jsme pořád hráli svoji hru, pořád jsme tvořili hokej, byli lepší na puku a ve všem.

Co se na vaší hře změnilo, když jste ze stavu 1:4 dokázali de facto vyrovnat?
My jsme v podstatě nic neměnili. Řekli jsme si v šatně, že akorát dáme třetího dozadu a budeme všechno jednoduše cpát do brány a nebudeme řešit nějaké kličky a podobné věci, do pěti minut dáme dva góly a ten zápas je hratelný.

Čtvrtá branka nebyla uznána, co byste k tomu řekl vy?
Nevím, co k tomu říct, možná by to byla spíš otázka na Ondru Koptu. Všichni ale stojíme za ním, že tu hokejku měl pod úrovní břevna a měl to tedy být regulérní gól.

Dnes to bylo vaše první utkání za Vsetín, tak jak se zrodil váš příchod do týmu?
Působil jsem v Havířově, tam to ale nebylo moc slavné a požádal jsem agenta, jestli by to bylo možné. S Havířovem se všechno domluvilo, přes Vítkovice se všechno zařídilo. Všechno klaplo a v noci mi oznámili, že můžu jít na Vsetín. Hned jsem si sbalil věci a jel.

V minulé sezóně jste hrál proti Vsetínu v dresu Poruby. Jaký to byl soupeř?
Tak to byl favorit soutěže. Celou sezónu si jeli za tím, postoupit do první ligy. Hrálo se tady strašně těžko, stejně tak na domácím ledě, když Vsetín přijel. Fanouškovská kulisa úplně neskutečná.

Jak se vám zatím jeví vsetínské tréninky?
Zatím jsem byl na dvou trénincích, ale musím říct, že to má drive, má to spád a je to strašně rychlé. Klobouk dolů.

Znal jste někoho z týmu?
Určitě ano, jsou tu i kluci, se kterými jsem dva roky zpátky působil v Prostějově. Je tam Petr Beránek z Havířova, který taky přestoupil. Znám tady ještě víc kluků, včetně třeba gólmana Horčičky.

Zjišťoval jste si od někoho nějaké informace?
Na to ani nebyl moc čas. My jsme si průběžně s Peťou Beránkem psali a říkal, že je strašně spokojený a já jsem rád, že jsem se tady dostal.

S kým jste si zatím v kabině nejvíce sedl?
Zatím jsou tady všichni strašně v pohodě, sice jsem tu jen tři dny a ještě jsem neměl čas se s některými moc seznámit, ale s Peťou Beránkem si fakt rozumíme. Doufám, že poznám všechny kluky, celou kabinu a bude to v pohodě.

A co říkáte na fanoušky, možná se zrovna dnes nepředvedli v tom nejlepším světle…
Myslíte chováním? Dnešní chování ale k hokeji taky patří. Oni jsou tady všichni strašně emotivní a myslím si, že dnešní průběh zápasu tomu odpovídal, protože na to měli právo, nějaké křivdy tam byly. Fanouškovská kulisa je ale jinak neskutečná a myslím si, že tohle v první lize jen tak nezažijete.

Jak teď bude vypadat příprava na další zápasy?
Příští týden máme volno a najíždíme na dvoufázové tréninky. Natrénujeme, taky si odpočineme a vletíme do toho.