Vstupenky online

OBRAZEM: Vsetínští hokejisté se stali dárci rekonvalescentní plazmy

Redakce, kntb.cz • 19.11.2020

Mezi dárce takzvané rekonvalescentní plazmy patří už také vsetínští hokejisté. Darovala ji hned čtveřice hráčů A-týmu. Daniel Klímek, David Gába, Šimon Jenáček a Ondřej Smetana, kteří se před více než čtyřmi týdny zotavili z onemocnění COVID-19 a u kterých kontrolní odběry krve ukázal, že mají dostatek protilátek, jež mohou pomoci v léčbě těžších případů tohoto onemocnění.

Protože Vsetínská nemocnice rekonvalescentní plazmu neodebírá, přijeli Valaši do Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. „O této možnosti pomoci jsme se dozvěděli z médií. Rádi jsme se připojili. Odběr podstoupili i ti naši hokejisté, kterým jehly a odběry nedělají dobře. Ale pro dobrou věc se hecli,“ sdělil Filip Bazala, vedoucí A-týmu Vsetína.

Průběhy onemocnění COVID-19 byly u vsetínských hokejistů různé. „Tři dny jsem měl horečky, ztratil jsem čich, který se mi stále nevrátil. Jsem rád, že už jsem vyléčený. A také že mohu pomoci,“ svěřil se brankář David Gába. „Byl jsem hodně unavený, přišel jsem o čich. Nejhorší byla ale bolest hlavy. Když se objevila možnost podstoupit kontrolní odběr ohledně darování rekonvalescentní plazmy, hned jsem se přihlásil. Potřebné protilátky nakonec mám, takže věřím, že přispěji k vyléčení nějakého pacienta,“ uvedl obránce Ondřej Smetana.

Podle primářky hematologicko-transfuzní oddělení zlínské nemocnice Jany Pelkové pomohli hokejisté Vsetína nejen samotnou rekonvalescentní plazmou, ale i příkladem, který dali dalším lidem, jenž by se jejími dárci mohli také stát. „Věřím, že k nám přijdou v co největším počtu. Ideálními dárci rekonvalescentní plazmy jsou muži, kteří nikdy v minulosti nedostali transfuzi, nebo ženy, které v minulosti nedostaly transfuzi a nebyly těhotné,“ upřesnila.

Zájemci o další informace mohou kontaktovat zlínskou nemocnici na telefonních číslech 577 552 322, 734 510 687. Rekonvalescentní plazmu odebírá i Uherskohradišťská nemocnice, další podrobnosti lze získat na telefonních čísle 572 529 809, nebo e-mailu: kamrla@nemuh.cz.

Hokejisté VHK ROBE Vsetín spolupracují se zdravotníky dlouhodobě. Vsetínské nemocnici například pomáhají s náborem dárců krve i zájemců o vstup do registru dárců kostní dřeně. Akce HOKEJ NA DŘEŇ má již pětiletou tradici, přímo v prostorách zimního stadionu na Lapači už do registru vstoupilo více než dvě stě padesát lidí, kteří mohou pomoci se záchranou života a zdraví pacientů se závažnou poruchou krvetvorby a dalších onemocnění.

banner pod článkem
×
Dnes v | Dor.
HC Vítkovice Ridera
VHK ROBE Vsetín