Vstupenky online

Představujeme soupeře pro finále play-off: HC Dukla Jihlava

Jan Tajzler • 01.04.2022

Hokejový Vsetín dosáhl největšího úspěchu ve své novodobé éře. Od vyloučení z nejvyšší soutěže v roce 2007 nebyl A-tým nikdy výš, než právě teď. Maximem Valachů doposud bylo konečné 3. místo v Chance lize. Nyní už je jasné, že Vsetín zapíše novou kapitolu své historie. Ve finálové sérii hrané na čtyři vítězství vyzve jihlavskou Duklu o vstupenku do baráže o Tipsport extraligu. Velký hokejový svátek odstartuje na Lapači v neděli od 17:00, o den později se hraje na Vsetíně podruhé, tentokrát od 17:30.

Partner utkání 3. 4.:

Partner utkání 4. 4.:

OTEVÍRACÍ DOBA POKLADEN:

Pokladny na Zimním stadionu Na Lapači budou otevřeny pouze v den utkání vždy hodinu a čtvrt před začátkem zápasu. Otevřeny budou následující pokladny:

  • Pokladna č. 1 - Stání
  • Pokladna č. 3 - Sezení a stání

Na co se také těšit:

  • Slavnostní nástup, buly a státní hymna před prvním duelem
  • Bohatý přestávkový program
  • Pokračuje Tombola 50 na 50
  • Výtěžek z tomboly půjde na rozvoj mládeže VHK
  • Užijte si malování na obličej! Pro zelenou a žlutou barvu na tvář hledejte například kameloty tomboly
  • V restauraci pod zimním stadionem se v neděli od 16 hodin uskuteční autogramiáda a představení knihy Milana Nového, někdejšího československého reprezentanta

Dukla znovu ve finále díky Žukovovi a nejen jemu

Jihlavská Dukla je každoročně považována za velkého favorita na postup do nejvyšší soutěže. Není se co divit, podobně jako u Vsetína ji k tomu zavazuje úspěšná historie a také touha fanoušků oprášit slavnou značku v elitní hokejové společnosti. Jihlava byla velmi blízko k opětovnému návratu do extraligy již v loňském play-off, kdy ve finále měla už téměř na lopatě kladenské Rytíře. Jágr a spol. se však přeci jen zmohli k obratu a nakonec díky vyhrané sérii postoupili do Tipsport extraligy. Zde je třeba zdůraznit, že v loňské sezoně stačil k postupu do nejvyšší soutěže prvoligový titul. Letos je tomu jinak, vítěz finále půjde do baráže. A Jihlava chce podruhé uspět.

Dukla měla celkem stabilní základní část. Mírný herní výpadek prožili svěřenci trenéra Viktora Ujčíka pouze v listopadu, kdy čtyřikrát v řadě nebodovali, pak ale už pouze jednou připustili, aby se opakovala prohra ve více než dvou případech v řadě. Výsledkem nakonec bylo 4. místo, které Jihlavě zajistilo výhodu domácího prostředí a hned v následujícím odstavci si řekneme proč.

Průběh vyřazovací části jihlavské Dukly nápadně připomíná ten vsetínský. Jihlava se musela v prvním utkání čtvrtfinále na domácím ledě sklonit před přerovskými Zubry (0:2), ale hned v dalším utkání už slavila, když vyhrála v prodloužení nejtěsnějším možným rozdílem. Na horkém přerovském ledě se Jihlavě podařilo uspět hned v prvním utkání (3:1), ale o den později Hanáci sérii znovu srovnali (3:2p) a jelo se na Vysočinu k rozhodujícímu duelu. Domácí led přinesl Jihlavě potřebný klid a Dukla si dokráčela k postupovému vítězství 2:1. 

V semifinále čekalo na Jihlavu překvapení letošního play-off - celek HC Baník Sokolov. Dukla opět předvedla, jak umí zvládat klíčové okamžiky play-off, když v obou domácích zápasech urvala výhry v prodloužení (3:2p a 6:5p). V Sokolově si Jihlava nebrala servítky a hned v prvním utkání zvítězila 6:0. Stejně ale jako to měl Vsetín s Prostějovem, i Jihlava se musela ještě k jednomu utkání vrátit zpět domů, a byla bezchybná. Baník vyprovodila z play-off poměrem 3:0, po poslední minutě tohoto utkání už bylo jasno, ve finále ji čeká Vsetín.

Hlavní trenér Viktor Ujčík předvedl, jak umí se svým týmem skvěle pracovat. Bez ohledu na to, že Dukla před klíčovou fází sezony přišla o tři útočné opory (Jiří Fronk, Petr Lichanec, Jakub Illéš - všichni zamířili do extraligy), dokázal znovu ze svých svěřenců vymačkat maximum a momentálně odráží zlé jazyky, které tvrdí, že Jihlava se do baráže nehrne kvůli stadionu a ekonomickým důvodům.

Ujčíkovým velkým spojencem na ledě je bezesporu velká osobnost jihlavského klubu Tomáš Čachotský. V letošním roce oslavil už 40. narozeniny, přesto svůj tým táhne a v play-off si drží s bilancí 2+8 průměr jednoho kanadského bodu na zápas. Fakt, že play-off patří zkušeným borcům, potvrzuje také Filip Seman (3+6). Příjemným zjištěním pro jihlavský tým je počínání mladičkého útočníka Matouše Menšíka, ač je mu teprve 18 let. V letošním play-off zaznamenal 4 branky a stejný počet asistencí. Sítě soupeřových branek umí rozvlnit i Filip Helt, jenž je se čtyřmi trefami dalším nebezpečným střelcem Jihlavy v play-off. Pokud by snad došlo na nájezdy, může se Dukla spolehnout na Tomáše Havránka, ten sice v letošních vyřazovacích bojích ještě neskóroval, ale vsetínští fanoušci si mohou z loňského play-off i letošních vzájemných zápasů pamatovat, že góly střílet rozhodně umí. Opomenout nesmíme další jihlavskou personu, a to kapitána Josefa Skořepu (3+2) či důrazného Tomáše Harkabuse (2+2).

Defenzíva Jihlavy patří mezi ty nejpříkladnější. Duklu vždy zdobila obětavost hráčů vložit se do střel a maximálně pomoci brankáři. Určitě i zde najdeme rukopis trenéra Ujčíka. V play-off se mezi defenzivní opory zařadili mladí borci, dvacetiletý Daniel Kowalczyk navíc umí podpořit i produktivitu (2+7). Na play-off se velmi dobře naladil také Lukáš Mareš (2+3). Tím hlavním mužem, který však bude čelit síle vsetínského útoku bude ruský brankář Maxim Žukov. Podobně jako v loňském play-off i letos má lví podíl na jihlavském postupu do finále. Ačkoliv mu základní část příliš nevyšla, ve vyřazovací fázi exceluje. Úspěšnost jeho zákroků dosahuje parádního výstupu 94,81 procent, Žukov odchytal všechna utkání v play-off a průměrně inkasoval 1,52 branky na zápas. Byl to právě tento muž, který Vsetínu v loňském play-off ukončil cestu za vysněným finále.

Vzájemná utkání v základní části:

Oba favorité se potkali hned v prvním utkání nové sezony na Vysočině. Jihlava na domácím ledě zastihla vsetínský tým nepřipravený a po zásluze zvítězila 3:0. Odveta na Lapači už měla zcela odlišný průběh, ačkoliv Dukla bojovala, tentokrát na organizované Valachy nestačila a podlehla 2:4. Faktor domácího ledu hrál klíčovou roli i ve třetí vzájemné bitvě, která přinesla vysoce atraktivní hokej, nakonec se ze tříbodového zisku radovali hráči Dukly po výhře 6:4. Dá se očekávat, že domácí prostředí bude důležité i ve finálové sérii. Jak na Lapači, tak i na Horáckém zimním stadionu se očekávají vysoké návštěvy, letos však bude mít výhodu domácího startu tým z Valašska.

Historické okénko:

Asi už není třeba příliš dlouze připomínat, že oba kluby mají v českém hokeji velký zvuk. Jihlava dokázala s 12 tituly vládnout československé hokejové scéně, Vsetín pak suverénním způsobem už samostatné české nejvyšší soutěži předvedl jak vyhrávat v play-off. Nyní se však oba kluby budou soustředit na to, aby měly možnost se do nejvyšší tuzemské soutěže vrátit.

Poprvé se oba kluby potkaly v nejvyšší soutěži po postupu Vsetína v roce 1994. Společně v extralize působily až do roku 1999, kdy Jihlava po pikantní baráži se Znojmem nejvyšší soutěž opustila. Dukla se vrátila až v roce 2004, kdy v baráži přetlačila České Budějovice, ale zdržela se pouze jeden rok, aby znovu přepustila své místo Jihočechům. Na další setkání ve společné soutěži si Vsetín s Jihlavou musely počkat až do roku 2018 a v sezoně 2020/2021 na sebe tyto legendární kluby vůbec poprvé narazily v sérii play-off.

Zde nebude třeba příliš rozebírat minulost velmi blízkou. Jihlava v loňském semifinále vyřadila Vsetín na první pohled jasným poměrem 4:0. Ovšem zápasy byly velmi vyrovnané a Dukle pomohlo mnohdy k vítězství i potřebné štěstí, kterému však šli borci z Vysočiny naproti. Důkazem budiž fakt, že hned dvě bitvy dospěly až do samostatných nájezdů. Jihlava tímto způsobem zvítězila ve zlomových momentech série, především v prvním utkání na domácím ledě a pak klíčovou třetí bitvou i na Lapači. I letos se dá očekávat vyrovnaná série, která snad přinese vysoce atraktivní hokej a souboje i na tribunách.


Příběhy série

Podruhé půjde v play-off proti svým. Řeč je o Adamu Zemanovi, který na Vsetíně kroutí svou druhou sezonu. Velké úspěchy však zažil s jihlavskou Duklou, jejímž je i odchovancem. Před odchodem na Lapač odehrál Zeman prakticky celou svou kariéru na Vysočině, jen na pár zápasů si odskočil do Pardubic a pouze jednu sezonu odehrál v Olomouci. Na Jihlavu vzpomíná i David Březina, když byl u posledního postupu Dukly do extraligy v roce 2017, ten zažil také vsetínský obránce Jiří Říha. Z jihlavské strany pak můžeme zmínit zadáka Filipa Dundáčka, po postupu Dukly do extraligy pomáhal Vsetínu v první sezoně zabydlet se v první lize. Vsetínští touží po pomstě za loňské vyřazení, kdo půjde vzdorovat kladenským Rytířům? 

Termíny:

Neděle 3.4.2022

Pondělí 4.4.2022

Čtvrtek 7.4.2022

Pátek 8.4.2022

Neděle 10.4.2022

Úterý 12.4.2022

Čtvrtek 14.4.2022

Sestavy v posledním utkání:

Vsetín: Málek – Smetana, Ondračka, Říha, Š. Jenáček, Hryciow, J. Jenáček, Vosátko – Jonák, Venkrbec, Rob – Půček, Kucharczyk, Klímek – Hořanský, Březina, Vítek – Berger, Vlach, Gago.

Jihlava: Žukov – Bilčík, Mareš, Kowalczyk, Valenta, Kachyňa, Dvořák, Chvátal – Čachotský, Skořepa, Havránek – Harkabus, Zadražil, Helt – Seman, Menšík, Brož – Peš, Juda, Čermák.

banner pod článkem