Vstupenky online

Play-off SDO startuje: Vsetín vyzve Třinec

Radek Bařina • 06.03.2012

Zatímco muži VHK Vsetín mají svůj vrchol sezóny za sebou, na starší dorostence závěrečné boje o titul mistra ČR teprve čekají. Jako vítězové skupiny B vstupují Vsetínští do play-off ze 13. místa a do cesty se jim postaví čtvrtý nejlepší tým po základní části. Tím jsou třinečtí Oceláři. Série, hraná, v hokeji neobvyklým systémem, na dva zápasy, startuje ve čtvrtek na severu Moravy, odveta na Lapači bude k vidění v sobotu od 15:30.

Jestliže mužskému týmu Vsetína se sezóna vydařila nad očekávání, o starším dorostu platí toto tvrzení dvojnásob. Po úspěšném loňském ročníku totiž valašskou kabinu postihl nebývalý exodus. Krom hráčů, kteří opustili celek z věkových důvodů odešla i skupina hráčů, na nichž chtěl trenér v letošní sezóně stavět. Pokorného a spol. ale zlákal věhlas Sparty popř. jiných českých klubů a zelenožlutým barvám ukázali záda. Jenáček tak musel začít budovat nový kádr takřka na zelené louce a na začátku ročníku to na výkonech týmu bylo znát.

V úvodních zápasech hráči bojovali víc sami se sebou než se soupeřem a je tudíž nasnadě, že cíl pro sezónu byl jediný: zachránit se. O to pozoruhodnější je proměna, která se trenérskému triumvirátu Jenáček – Hlobil – Forch povedla s týmem během dvou měsíců udělat. Kdo si zašel v úvodu sezóny na zápasy s Třincem a Olomoucí a pak se na stejné soupeře přišel podívat začátkem listopadu, pravděpodobně nevěřil vlastním očím. Chaotická hra VHK plná nepřesností, nedůsledností a chyb byla ta tam a na ledě se prezentovalo úplně jiné mužstvo. Mužstvo nabité bojovnosti, odhodláním, solidně plnící stanovenou taktiku. Postupně se to začalo projevovat i na výsledcích. A tak, zatímco v prvních dvou měsících prohráli zelenožlutí dvanáct zápasů ze sedmnácti, v listopadu a prosinci to byly už jen čtyři ze třinácti. V závěrečných třinácti kolech pak Valaši prohráli již pouze třikrát. Tento výsledkový vývoj asi nejlépe dokumentuje proměnu, jakou Jenáčkův celek během sezóny prošel.

Ruku v ruce s výsledky pak pochopitelně šlo i tabulkové umístění. Zatímco v úvodu se starší dorostenci pohybovali v blízkosti příček znamenajících baráž, na sklonku první fáze soutěže jim jen těsně uniknul postup do skupiny složené z celků umistivších se na 1. - 12. místě. Skupinu B ostartovali ze druhé (a tedy celkově čtvrnácté) příčky. Zejména díky tomu, že dokázali vyhrát obě utkání s tabulkovým rivalem z Litvínova, se nakonec Valaši posunuli ještě o místo vzhůru. Konečné třinácté místo jim s velkou rezervou stačilo na postup do play-off, ve který před sezónou věřili asi jen ti největší optimisté.

Exkurze do kádru VHK

Mezi nejdůležitějšími hráči týmu musíme v první řadě zmínit brankáře. Jedničkou ve svatyni VHK je Miroslav Svoboda. Na mladého gólmana, který už poznal, jaké je nastupovat v reprezentačním dresu, trenér Jenáček hodně spoléhal už před sezónou a Svoboda jeho důvěru nezklamal. Pár zápasů se mu sice nepovedlo, v převážné většině utkání byl ale velkou oporou. V jedenatřiceti utkáních si udržel průměr těsně nad tři branky na zápas a úspěšnost zákroků 90%. Dobře si ovšem vedla i brankářská dvojka týmu, Jan Vlach. Ten si sice pokazil statistiky v posledním zápase na Slavii, jinak byl ale i on důležitou postavou celku a takřka vždy, když za svého kolegu z branky zaskočil, si vedl velmi dobře.

Oporou zadních řad je Josef Zuzaník. Jedna z mála předsezónních posil, která na Valašsko zavítala z Vítkovic, se, se 152 trestnými minutami, stala nejvylučovanějším hráčem celé soutěže. Mimo to ale zvládl Zuzaník vsítit 10 branek, na 16 přihrát a ve značně omlazené obraně VHK se stal pilířem. V důležitého beka se během sezóny vypracoval i Zbyněk Žabčík, nejlepší zadák VHK v +/- hodnocení s bilancí +9.

Ofenzíva VHK se opírá především o dva hráče. Prvním z nich je Martin Kohout. Jeden z největších talentů současného vsetínského hokeje, který již má pevné místo i v reprezentaci do sedmnácti let. Letos stihl za čtyřicet zápasů nasbírat 52 bodů za 29 branek a 23 asistencí a je tak nejlepší střelcem týmu. Navíc s +10 body je nejúspěšnějším z Valachů v +/- hodnocení. Spolu s Martinem Helešicem (15+15) a Lukášem Stodůlkou (14+14) vytvořil hlavní údernou formaci vsetínského klubu.

Druhou útočnou hvězdou je Kamil Šiafutdinov. Vedení jej angažovalo až těsně před začátkem sezóny a tento tah se mu nadmíru vydařil. Ruský forward si na extraligu SDO velmi rychle zvykl a brzy se stal jedním z klíčových hráčů Jenáčkovy skvadry. Díky problémům s vízy sice stihl odehrát jen osmatřicet zápasů, v nich ale nastřílel 28 gólů a připojil 24 asistencí. Jako klasický představitel ruské hokejové školy dobře bruslí, rozumí si s kotoučem a svými kličkami dokáže potrápit každou soupeřovu obranu.

Produktivní je rovněž obvyklý Šiafutdinovův spoluhráč z formace - Dalimil Zvonek (16+22). Kvalitně se do mužstva zapracoval také, věkem ještě mladší dorostenec, Ondřej Grygar. Zmiňme ještě Roberta Neuwirtha, z něhož se stal týmový univerzál. Původně útočník totiž odehrál letos velkou porci zápasů v obraně, kde zaplňoval mezeru po marodech. Mimoto ještě stihl poměrně značné množství zápasů za juniorku.

Uvidíme, na jakém postu se Neuwirth představí v osmifinále, marodka staršího dorostu je totiž více než značná. Už tak úzký kádr momentálně postrádá Stodůlku, Helešice, Hajdu, Vašíčka a další hráče. Není přitom vůbec jisté, zda se z této sestavy aspoň někteří hráči stihnou dát na play-off dohromady. Stejně tak je velice nejistý start Martina Kohouta. Toho čeká v nejbližších dnech operace a reálně hrozí, že nestihne už ani osmifinálovou sérii. „Chceme mít alespoň šest beků a vyskládat tři útoky. Pokud bychom byli v takovém složení, v jakém jsme nastupovali v průběhu sezóny, věřím, že bychom s Třincem odehráli naprosto vyrovnaná utkání. Každopádně jdeme do osmifinále s otevřeným hledím a chceme v něm uspět,“ prohlásil před osmifinále úspěšný trenér Jenáček.

HC Oceláři Třinec

Vsetín a Třinec pojí v posledních letech velmi dobrá spolupráce. Vždyť velká část nejlepších vsetínských odchovanců zamířila právě do dresu Třince. Týká se to jak dospělých (Hrabal, Hrňa, Květoň, Podešva) tak i juniorů (Kajaba, Hurtík). Z třinecké líhně naopak pomáhali v posledních letech druholigovému Vsetínu Bajtek, Rufer, Bezuška a další… O to pikantnější proto bude souboj letošního osmifinále extraligy staršího dorostu. Právě Oceláři jsou totiž týmem, který osud přivedl Vsetínu do cesty.

Třinecká mládež tradičně patří na špičku českého hokeje. A ani letošní starší dorost není výjimkou. Kromě menší krize na přelomu září a října, kdy marodkou zdecimovaná sestava prohrála čtyři zápasy v řadě, si Oceláři udržovali pozici druhého nejúspěšnějšího moravského klubu, hned za suverénními Vítkovicemi. Dobré výkony předváděli Severomoravané i v nadstavbové části, z čehož nakonec rezultovala konečná čtvrtá příčka. Lépe než Třinec skončili jen Sparta, Plzeň a Vítkovice. Ze 44 utkání Oceláři 31 vyhráli a dohromady nasbírali 90 bodů. Přesto ale nebyla jejich sezóna jenom radostná. V únoru totiž Severomoravany postihla velmi smutná zpráva, trenér staršího dorostu Roman Cienaciala totiž náhle zemřel. Tým tak převzal Miroslav Macháček, jemuž pomáhají Jiří Juřík a René Mucha.

Jedničkou v brance Ocelářů je Karel Němec. Jeho čísla jsou hodně podobná číslům vsetínského Svobody. Úspěšnost zákroků má 90% a průměr obdržených branek 3,26. V obranných řadách Třince hrají prim především Pisařík, Běhal, Valíček či Mičulka. Alex Pisařík je nejproduktivnějším bekem týmu s 9 góly a stejným počtem asistencí. Matěj Mičulka ohromuje především +/- bilancí : s +35 body patří mezi nejlépe bránící hráče celé soutěže.

Útočnou hvězdou týmu je Adam Kofroň. Ten v základní části nastřádal 57 bodů za 22 tref do černého a 35 asistencí. A když už jsme mluvili o plusech a mínusech. Kofroň má na svém kontě +45 bodů a je v této bilanci jednoznačně nejlepším hráčem celé soutěže. Hrozbou pro vsetínskou defenzívu budou v zápasech play-off také David Cienciala (23+26), Marek Růžička (18+14) či Tadeáš Jaroš (10+21). Oceláři nicméně tradičně praktikují útočný hokej, nebezpečí pro svatyni Valachů tedy může přijít v podstatě odkudkoliv.

Letošní Vzájemné zápasy:

Vsetínu se sice proti Třinci obvykle příliš nedaří, v posledních dvou letech ale s Oceláři dokázal svádět vyrovnané souboje. Letos se oba celky utkaly čtyřikrát – jednou vyhrál Vsetín, jednou Třinec po samostatných nájezdech, zbylé dva zápasy vyhráli Oceláři, pokaždé to ale byly vyrovnané duely. Trenér VHK shrnul vzájemná střetnutí v základní části takto: „V prvním domácím utkání s Oceláři jsme vedli 3:0 a nakonec prohráli na samostatné nájezdy. U nich doma jsme vyhráli 2:0. Poté jsme dvakrát neuspěli – 3:4 a 3:5. Šlo o dobré, vyrovnané zápasy.“ Přestože je tedy Třinec velkým favoritem, v silách VHK rozhodně je Oceláře přinejmenším potrápit.

1. kolo, 8 září 2011
VHK Vsetín – HC Třinec 3:4sn (2:0, 1:1, 0:2 - 0:0)
Branky: 7. Zuzaník, 17. Surý, 24. Vašíček T. (Zvonek) - 33. Běhal (Kofroň, Samek), 51. Kofroň (Valíček), 58. Samek (Kofroň, Jonáš), rozhodující sam. nájezd: David Cienciala.

8. kolo, 1 října 2011
HC Třinec – VHK Vsetín 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Branky: 37. Kuchařík, 54. Stodůlka (Hořanský).

15. kolo, 24. října 2011
VHK Vsetín – HC Třinec 3:4 (0:0, 2:3, 1:1)
Branky: 24. Stodůlka (Helešic, Svozílek), 37. Žabčík (Šiafutdinov), 47. Helešic (Šiafutdinov, Surý) - 35. Pastrňák (Mičulka), 37. Ciencala (Pastrňák), 38. Růžička (Kofroň), 44. Ohera (Jaroš, Valíček).

22. kolo, 24. listopadu 2011
HC Třinec – VHK Vsetín 5:3 (2:1, 0:0, 3:2)
Branky: 7. Pastrňák (Kofroň, Cienciala), 20. Pastrňák (Foltýn), 42. Ciencala (Kofroň), 44. Cienciala (Pastrňák), 57. Ohera (Jaroš) - 11. Zvonek (Kohut), 45. Surý (Šjafotdinov, Helešic), 60. Helešic (Zuzaník, Žabčík).

Bilance v play-off

Přesto že jsou oba celky poměrně pravidelnými účastníky vyřazovacích bojů, v play-off se dosud nesetkaly. Podíváme-li se na úspěchy týmů v posledních deseti letech, je na tom lépe Třinec. Ten totiž dokázal, v sezóně 2001/02, celou soutěž vyhrát. Na desáté výročí největšího úspěchu dorosteneckého hokeje Třince by červenobílí jistě rádi znovu uspěli. Kromě zisku titulu hrál Třinec také dvě neúspěšná finále – v letech 2004/05 a 2008/09. V sezóně 2003/04 pak Oceláři skončili třetí. Od zisku druhé příčky v roce 2009 se ale Třinci přestalo dařit. V dalších dvou sezónách totiž nedokázal přejít první kolo play-off, když vypadl nejprve s Olomoucí a o rok později s Pardubicemi. Letos by tak Třinec osmifinálové prokletí rád zlomil.

O osmifinálovém prokletí by ale mohli vyprávět i Vsetínští. Od sezóny 2004/05 se jim ho podařilo prolomit až vloni, kdy v krásné a napínavé sérii vyřadili pražskou Slavii. Ve čtvrtfinále už Vsetín neuspěl, vypadl totiž s favorizovanými Vítkovicemi. Vůbec největšího úspěchu dosáhl dorostenecký hokej Vsetína v sezóně 2002/03. Tým se Šteflem, Ostrčilem, Bezouškou, Novákem, Husičkou, Vargou, Kneblem či Dědkem postoupil až do finále, kde sehrál vyrovnanou sérii s Kladnem. Vsetín nakonec prohrál, i díky přispění rozhodčích, kteří Valachům v posledních vteřinách neuznali prokazatelně regulérní vyrovnávací branku, až v rozhodujícím pátém zápase. Vsetínu se tak tažení za titulem nepovedlo a pohár vítěze dorostenecké extraligy je jednou z mála cenných trofejí, která vsetínskému hokeji dosud uniká.

Hrací systém

Hrací systém osmifinále extraligy SDO je poměrně prapodivný. Hraje se totiž jen na dva zápasy systémem doma venku, tudíž tak, jak jsou sportovní fanoušci zvyklí třeba z vyřazovacích částí fotbalových pohárů. V případě nerozhodného stavu 1:1 na zápasy rozhodne o postupujícím skóre. Tato anomálie se týká jen osmifinále, čtvrtfinále už se hraje standardně – na dva vítězné zápasy.

Co, kdy kde?

První utkání série se hraje ve čtvrtek na ledě Třince, jeho začátek je naplánován na 14:00. Odvetný zápas uvidí Lapač v sobotu od 15:30. „Chtěli bychom tímto pozvat fanoušky, aby nás přišli v sobotu odpoledne povzbudit. Kluci by do toho opravdu dali všechno. Určitě na ledě odevzdáme maximum a budeme se rvát za zelenožluté barvy až do konce,“ vzývá vsetínské fans Jenáček.

Povede se Vsetínu překvapit? Dokáže favoritovi zkomplikovat cestu do čtvrtfinále? A pomohou fanoušci mladým vsetínským nadějím podobně, jako pomáhali proti Jestřábům mužskému týmy? To vše se ukáže už v nejbližších dnech.

Sestavy s minulého zápasu

Třinec: Němec (od 6. min. Cieslar) - Mičulka, Valíček, Cienciala A., Zahradníček, Jašek, Foltýn - Cienciala D., Růžička, Kovařčík, Samek, Kasala, Kofroň, Rataj, Derkowski, Heider, Ohera, Malyjurek, Jaroš.

Vsetín: Svoboda (od 29. Vlach) - Žabčík, Zvonek, Neuwirth, Stupka, Hryciow, Forch, Kohout, Stodůlka, Kuchařík, Svozílek, Grygar, Ščotka, Šiafutdinov, Mikula