Na přelomu roku dva výjezdy: do města oceli a města uhlí

Václav Trávníček • 28.12.2006

V s e t í n – Na konci starého a začátku nového roku čekají vsetínské hokejisty dva výjezdy. Šestatřicáté, respektive sedmatřicáté kolo odehrají Valaši na venkovních stadionech. V pátek zavítají do Kladna, kde mají co napravovat z minulého vzájemného duelu, a po novoročních oslavách se přemístí na led Vítkovic. Tento zápas bude mít specifickou příchuť pro obránce Davida Mocka, který do vsetínských obranných řad přišel na zkoušku právě ze severomoravského klubu. Svěřenci trenérů Vlacha a Kopřivy si chtějí napravit reputaci, neboť posledních deset utkání za sebou prohráli.

Vsetína, stejně jako Kladna a Vítkovic se už letošní play off zřejmě netýká a postup mezi nejlepších deset je spíše jen teoretický. Proto bude zajímavé sledovat, jak se k duelům všechny tři kluby postaví. Valašský klub využívá situace k tomu, aby vyzkoušel nadějné juniory. V minulém kole oblékli zelenožlutý dres obránce Matěj Stříteský a útočník Lukáš Navrátil. Asistencí se připomenul i finský forvard Näätänen, který je v týmu na zkoušku.

Kladno: Jedenácté místo a zápasy jako na houpačce

S výkony Kladna se to má jako na housenkové dráze. V jeden den zostudí Buldoci tradičně hrozně hrající Plzeň desítkou, v následujícím kole podlehnou Třinci 4:2. Podle stejného vzorce hrají Středočeši od čtyřiadvacátého kola, s výjimkou utkání proti Zlínu vždy jedenkrát vyhráli a posléze prohráli. Jestliže tedy v minulém – pětatřicátém kole Kladenští prohráli, je o výsledku pátečního zápasu se Vsetínem v podstatě rozhodnuto.

Produktivitu Kladna vede nestárnoucí Pavel Patera se sedmatřiceti body (12 + 25) následován reprezentantem Jaroslavem Kallou (9 + 25) a svým odvěkým „dvojčetem“ Martinem Procházkou (21 + 11). Otazník visí nad startem zkušeného brankáře Orcta, který pro zranění nedochytal poslední utkání proti třineckým Ocelářům. Kdo však do zápasu nezasáhne určitě, je Tomáš Horna, jenž má natažené vazy v koleně právě z posledního duelu se Vsetínem. Do sestavy se naopak vrátí Michal Havel, který vyléčil problémy s ramenem.

Vítkovice: Zklamání z předposledního místa

Podobně jako v Kladně (a koneckonců i ve Vsetíně), ani v ostravském klubu si průběh sezóny nepředstavovali takto. Vítkovice jsou po sérii pěti prohraných zápasů v řadě na předposledním místě až pod stabilně hrozně hrající Plzní. Snad proto začali Severomoravané tento týden posilovat. Vedení klubu ve čtvrtek podepsalo kontrakt s obráncem Michalem Barinkou, jehož služby si pojistilo až do roku 2010. Druhou čerstvou posilou je Pavel Šebesta, jenž do Vítkovic přichází na hostování z prvoligové Sarezy.

Kanadské bodování vítkovického celku vede reprezentační útočník Zbyněk Irgl (18 + 7) a na záda mu dýchá jeho dvorní nahrávač Petr Hubáček (6 + 13). Třetí místo v současné době patří exvsetínskému Jiřímu Burgerovi. Ještě než do ostravské ČEZ Areny dorazí v úterý Vsetín, čeká Vítkovice soupeř ze Znojma.

Předchozí vzájemné zápasy:

Na Kladno a Vítkovice nemají vsetínští hráči zrovna nejlepší vzpomínky. Ostravanům podlehli v obou utkáních shodně 1:2, přičemž všechny dvě branky za žlutozelené vstřelil Tomáš Demel, který už v týmu není. Proti Kladnu je bilance vsetínského celku ještě tristnější. V prvním vzájemném duelu si Valaši ani neškrtli a ve druhém promrhali tříbrankový náskok a nakonec podlehli v prodloužení.

10. kolo – KLA – VSE 2:0
Branky: 20. Ševc (Kalla), 53. M.Procházka (Kalla).

11. kolo – VSE – VIT 1:2
Branky: 28. Demel (Kučný) - 5. R. Procházka (Kuboš), 33. Krenželok (Šimíček).

23. kolo – VSE – KLA 3:4
Branky: 3. Bobček (Sakrajda), 8. Galvinš (Davídek), 29. Berzinš (Dubec) - 33. Kalla (Patera), 36. Havel (Frolík), 47. Ševc (Patera). Rozhodující nájezd Kalla.

24. kolo – VSE – VIT 1:2
Branky: 55. Demel (Všetečka) - 28. Irgl (Chmelíř), 41. Kropáč (Burger).

Sestavy v minulých kolech:

Vsetín: Štefl - Stříteský, Kučný, Galvinš, Horák, Mocek, Bobček, Šmach - Davídek, Sakrajda, Stantien - Grill, Berzinš, Rob - Dubec, Hubáček, Nätäänen - Hrňa, Duba, Navrátil.

Kladno: Orct (9. Lev) - Ševc, Evan, Pavlas, M. Štěpánek, Zeman, J. Mrázek, Trončinský, Hájek - Kalla, Patera, Martin Procházka - Bílek, Gardoň, Frolík - Diviš, Kuchler, Bělohlav - Jaroš, Čurilla, Hluchý.

Vítkovice: Pinc - Kuboš, Gulaši, Jurečka, Ovčačík, Jasečko, S. Hudec - Irgl, Burger, P. Hubáček - Kropáč, R. Procházka, Köhler - Weissmann, Tomášek, Krenželok - Hamrák, Maliník, Klimek.