Martin Davídek: Víc než na ledě jsem nervózní před novináři

Aleš Koňařík • 10.10.2006

V s e t í n – Klišé o nemožnosti určit favorita derby je již notně provařené, přesto i v 62. střetnutí Vsetína a Zlína opět dostálo svého významu. Derby však také více než jindy přináší příběhy, kde se v hlavních rolích objeví nečekaní hrdinové – lhostejno, na které straně barikády. Tentokrát se pomyslné vavříny snesly na hlavu nenápadného dvacetiletého křídelníka druhé vsetínské formace Martina Davídka, který svou premiérovou trefou v extralize zařídil pro Vsetín tři důležité body. „Co na to říct, vstřelil jsem první gól v kariéře a navíc zrovna v derby. Vyšlo to úplně super,“ neskrýval po zápase odchovanec opavského hokeje velkou radost z utkání, které svou dramatičností určitě pobavilo všechny fanoušky.

Vsetín v něm v první polovině svého odvěkého soka přehrával lepším pohybem a především výbornými přesilovkami, kdy kulometnou palbu zadáků Hrabala s Kučným likvidoval brankář Čech jen s vypětím všech sil. Přesto krom úvodní efektní trefy Tomáše Demela v početní výhodě padly vsetínské branky ze dvou takřka identických brejků. Vedení o tři góly se zdálo být brzkou pojistkou vsetínského vítězství. Jenže hráči Hamé se dokázali během pěti minut v rozmezí 37 a 41. minuty vrátit do hry!

„Asi jsme trochu vypadli z koncentrace, zdálo se nám, že za stavu 3:0 už máme vítězství v kapse. Jenže pak vstřelil Zlín gól v přesilovce a před koncem třetiny jsme hloupě inkasovali ve vlastní výhodě. Tím jsme Zlín dostali zase do zápasu,“ řekl lotyšský útočník Armands Berzinš, autor třetího vsetínského gólu.

„Zlín začal lépe bruslit, zjednodušil hru. Museli jsme se tomu přizpůsobit a hrát více aktivněji,“ doplnil jej Martin Davídek, jemuž se také zdálo, že v první polovině utkání nehráli hosté své maximum. „Je možné, že nás Zlín trochu podcenil, přece jen jsme v tabulce předposlední a Zlín druhý.“

Musíme dřít i v dalších zápasech.
— Martin Davídek
Jenže po rychlém smazání třígólové ztráty byla psychická i herní výhoda na straně Zlína. Vsetínští se ale nesložili tak, jak zřejmě zlínská lavička po trojitém direktu předpokládala. Rozhodující moment duelu tak nakonec vykouzlila paní Štěstěna – vysoký puk nedokázal do rukavice zachytit mladý obránce Zlína Lučka, a místo toho jej nechtěně naservíroval k nikým nehlídanému Davídkovi. Dva tři kroky před Čecha, střela zápěstím a Lapač exploduje nadšením poté, co puk proklouže Čechovi mezi betony do sítě. „Byla to přitom docela náhoda, dojel jsem puk a přesně jsem se trefil, nic víc v tom nebylo,“ zlehčoval Davídek, jemuž shluk naježených diktafonů působil očividně velké rozpaky. Nejen gól na 4:3 byl pro něj premiérovým.

„Více nervózní jsem teď, když dělám interview, protože to je fakt poprvé v životě,“ usmál se trochu rozpačitě melírovaný forvard, jenž si první gól bude pouze pamatovat. „Pro puk jsem si totiž po brance nezajel, byl jsem po tom docela v laufu a na něco takového jsem v tu chvíli nemyslel. Ale to nevadí,“ dodal.

Derby si velmi užil centr Berzinš, který jeho atmosféru okusil vůbec poprvé. „Se Zlínem jsme odehráli už jedno utkání v přípravě, ale kluci mi vyprávěli, jak to místní lidé prožívají a jak se sem tam fanoušci poperou – přeci jenom, dvě města jen třicet kilometrů od sebe. Ale zápas jsem si opravdu užíval, hrálo se tvrdě, ale bavilo mě to,“ řekl.

Vsetín má za sebou první čtvrtinu základní části, ve které si připsal pět vítězství, z toho jedno na nájezdy. Pro srovnání – loni se Valaši dočkali celkově jen šesti výher. Z tohoto pohledu by měla ve vsetínském týmu vládnout spíše spokojenost i vzhledem k tomu, že výhra nad Zlínem uťala sérii čtyř prohraných zápasů v řadě.

„Pohoda v kabině… jak se to vezme,“ krčil rameny Davídek. „Dobrá nálada je, ale i tak jsme poslední zápasy prohráli. Chtěli jsme to dnes zlomit a musíme i v dalších zápasech dřít. Navíc nás v poslední době přepadla viróza, odpadli nám tři beci a museli je zastoupit junioři, kteří se do extraligového tempa teprve dostávají.“

Podobně se na Vsetínské umístění i svůj vlastní přínos týmu dívá Armands Berzinš. „Mohlo by to být samozřejmě lepší, ale dívám se dopředu a věřím, že pokud budu hrát na maximum, přijdou i další body.“