Juraj Tichý: Snažím se trenérovi vracet důvěru, se kterou mě posílá na led

Filip Bazala • 27.10.2013

Do třetice všeho dobrého platilo tentokrát na Technice, kterou Valaši dokázali udolat poměrem 4:1. Třetí výhrou v řadě na venkovním stadionu dali vsetínští hokejisté na srozuměnou, že letos nehodlají spoléhat jen na domácí prostředí. „Snažíme se hrát ze zabezpečené obrany, když už něco projde, Petr nás vzadu podrží, klukům to v útoku padá, takže jestli to tak půjde i nadále, bude to super,“ hodnotil hru Vsetína po zápase s Technikou slovenský obránce Juraj Tichý.

Juraji, jak hodnotíte třetí venkovní zápas v řadě?
Všechny tři utkání jsme hráli ze zabezpečené obrany, snažili jsme se v ní nedělat chyby. To se nám po čas tří zápasů dařilo. Vyhrávat venku je super, a pokud to takto půjde i nadále, tak to bude dobrá vizitka pro nás pro všechny, co hrajeme. Jsme mladý tým, který šlape i bez více zkušených hráčů. Snažíme se hrát sami na sebe.

Opět jsme získali velký náskok až skoro snadno, nepřišlo vám to tak?
Bylo to podobné jako zápas v Orlové. Tam jsme taky během pár minut dali několik branek. Nyní to bylo podobné, ale to všechno vyplynulo z naší zabezpečené obrany. Snažili jsme se nedělat chyby a v útoku to klukům padalo. Myslím, že jsme se hodně zlepšili ve hře před branou i ve střelbě. Jsme na tom mnohem lépe, než jsme byli.

Je těžké se za téměř rozhodnutého stavu koncentrovat na zápas?
Snažím se stále hrát to svoje, nedělat chyby, hrát zezadu ze zabezpečené obrany. Ale ano, ne vždy to jde a myslím si, že některé situace bychom měli řešit s více chladnou hlavou, nedělat zbytečné fauly, nezapojovat se do bitek, to je myslím zbytečné. Když se odnaučíme zapojovat se do každého konfliktu, tak to bude super.

Co bylo zlomovým momentem zápasu?
Hlavně přežití začátku druhé třetiny, kdy jsme byli několikrát vyloučení a hráli jsme dvě minuty ve třech. Když jsme oslabení přežili, už to šlo samo.

Opět k tomu hodně pomohl Petr Hromada, který vychytal pár samostatných úniků.
Petr má neskutečnou fazónu. Tomu se chytá neskutečně super, hodně nás drží a to stále. Řekl bych, že na Petrovi to celé stojí.

Je to pro vás povzbuzující, když víte, že když už na něco nestačíte, tak je tam Petr?
My musíme naši hru hlavně přizpůsobit tomu, aby na Petra šlo těch střel, nájezdu pokud možno co nejméně, aby neměl tolik práce. Na druhou stranu víme, že pokud se něco pokazí, tak Petr je tam.

Po dvou třetinách jste na kontě měli nulu a během třetí části se letos už po několikáté začalo mluvit o tom, abyste to vzadu udrželi a Petru Hromadovi dopřáli shootout, načež jsme opět inkasovali.
V podstatě to bylo z mojí chyby, jelikož jsem nedokázal vyhodit puk. Fardis mi jej přihrál rukou a já žil v tom, že se bude pískat, ale v obranném pásmu se přihrávka rukou smí, takže to byla moje chyba v podstatě. Hodně smolný gól, samotného mě to štve, protože Petr při nule by musel dát basu piva do kabiny (směje se).

Juraj Tichý podstupuje pravidelně několik tvrdých střetů před brankou

Jak hodnotíte své osobní výkony?
Snažím se hrát tak, abych byl se sebou spokojený, ale jsou tam ještě chyby, neříkám, že ne. Ale myslím si, že je to celkem dobré. Když to půjde i nadále tak, jak je to teď, tak to bude super.

Hrajete v první formaci, chodíte na přesilovky, na oslabení, trenér vás hodně vytěžuje. Cítíte tu zodpovědnost?
Cítím ji, když už mě trenér na oslabení a přesilovky dává, snažím se mu to oplatit, že nedostaneme gól a ubráníme to. Doufám, že on i vedení klubu jsou zatím spokojeni.

Není tomu tak dávno, co se mluvilo o vašem odchodu ze Vsetína. O co šlo?
Mám agenta, který mě táhl zpět na Slovensko do Prievidze, protože tam trénuje první ligu mužů, ale nedopadlo to. Dohodli jsme se s panem Tobolou, že zůstanu na Vsetíně. Nechtěl jsem odejít a nakonec jsem zůstal.

Jste rád, že jste zůstal?
Ano jsem, protože Prievidze se nedaří a myslím si, že by tam určitě nebyl tak super kolektiv, jako je tady na Vsetíně. Navíc, když jsme teď na tom, jak jsme, tak je to úplná bomba.

Čeká vás zápas s Porubou, což je letos asi jediný tým, který vás jasně přehrál. Jak na ně?
Poruba hraje hodně fyzický hokej. Mají dobrého trenéra, který ví jak na nás. Myslí si však, že pokud budeme hrát tak, jako poslední tři zápasy venku, tedy hrát z obrany a nedělat chyby, tak si myslím, že v lize není tým, který bychom nepřehráli. Myslím si, že Technika hraje podobný hokej jako Poruba, takže porazili jsme je a stejně tak můžeme porazit i Porubu. Musíme jednoznačně potvrdit těch devět bodů, co jsme z venkovních utkání přivezli.

Vysvětlujete si nějak fakt, že se vám letos venku daří mnohem lépe než vloni?
Nevím čím to je, jestli jsme na tom lépe psychicky. Minulou sezónu to bylo opravdu zakleté, nedařilo se. Možná nás nakopla výhra škaredým hokejem v Břeclavi, kdy puk stále uskakoval. Minulý rok jsme se snažili hrát pěkný hokej a třeba v Přerově přišlo pět minut a dostali jsme tři góly. Nevím čím to letos je, ale doufám, že to vydrží co nejdéle.

To bylo všechno to pozitivní, co je už méně veselé jsou slabé návštěvy na domácích zápasech.
Myslím si, že je to tím trochu horším začátkem. Vyhráli jsme s Orlovou, ale poté přišly zase nějaké prohry. Nyní jsme vyhráli třikrát venku, tak věřím, že diváci na Porubu přijdou a podpoří nás. Budeme za to strašně rádi, když přijdou, protože nás neskutečně ženou.