Jednatel VHK Petr Neumann o uzavření sektoru hostů na pondělním finálovém utkání ve Zlíně

Redakce • 09.04.2023

Pondělní šesté finálové utkání mezi Vsetínem a Zlínem, které hostí Zimní stadion Luďka Čajky, se uskuteční bez vsetínských fanoušků na tribunách. Jejich sektor bude uzavřen. V neděli o tom rozhodl zlínský klub, který je pořadatelem zápasu. „Cesta je zajištění bezpečnosti na stadionu pro všechny, nikoliv uzavírání sektorů pro fanoušky, ať už fandí komukoliv,“ reaguje Petr Neumann, jednatel VHK ROBE Vsetín.

Zlínský klub v neděli oznámil, že pro pondělní finálové utkání uzavře sektor hostů pro fanoušky Vsetína. Jak celou situaci vnímáte?
V neděli ráno mne kontaktoval pan Hamrla (šéf klubu PSG Berani Zlín – pozn.) se záměrem uzavřít pondělní utkání pro fanoušky Vsetína. Dlouho jsme to rozebírali. Panu Hamrlovi jsem řekl své důvody, proč se k takovému kroku neuchylovat. Myslím si, že celá věc se dá řešit jinak. Pohled pana Hamrly nesdílím. Následně jsem se dozvěděl o rozhodnutí, že sektor fanoušků Vsetína bude v pondělí uzavřen.

Sdělila vám zlínská strana důvody, které ji k tomuto kroku vedly?
Důvody jsou všeobecně známé, jde o chování fanoušků na stadionech. Podle Zlína bylo poslední kapkou napadení zlínského autobusu fanoušky Vsetína. Ti si ho měli splést s autobusem zlínských fanoušků, kteří se vraceli po sobotním utkání ze Vsetína do Zlína. Viděl jsem záběry z inkriminovaného okamžiku. Nelze z nich vyčíst, zda k něčemu došlo, navíc podle nich nelze identifikovat osoby, které se na nich objevují. Těžko tak můžeme říct, zda se jedná o fanoušky Vsetína nebo například fotbalového Baníku, o kterých se také spekulovalo. V každém případě, ať to bylo jakkoliv, takové jednání neomlouvám, ale nyní mediálně je zodpovědný obecně vsetínský klub bez jasných důkazů. Ať už to ale bylo jakkoliv, zlínskému A-týmu se za nepříjemnost omlouvám.

Zlínský klub je pořadatelem utkání, Vsetín musel jeho rozhodnutí akceptovat. Co si o tom myslíte osobně?
Když to vezmu z našeho pohledu, doposud jsme hostili tři finálová utkání. První se konalo minulý týden v sobotu. V rámci tohoto zápasu se vyskytlo několik nedostatků a pochybení, a proto jsme pro následné utkání přijali taková preventivní a bezpečnostní opatření, abychom minimalizovali veškerá rizika. Myslím si, že právě toto je cesta. Zajištění bezpečnosti na stadionu pro všechny, nikoliv uzavírání sektorů pro fanoušky, ať už fandí komukoliv.

Server Hokej.cz v článku publikoval záběry z bezpečnostních kamer na zlínském stadionu, které vsetínské fanoušky nevykreslují v příliš dobrém světle. Jaký dojem z toho máte?
Jednoznačně chci, aby každý, kdo se na hokejovém utkání chová nepřijatelně, byl identifikován a za své činy se zpovídal. Nechci, aby to znělo jako obhajoba, ale při schůzkách s policií, na kterých jsme probírali zajištění bezpečnosti na Lapači, jsem měl možnost vidět také záběry fanoušků Zlína na našem stadionu. Viděl jsem, co se na nich odehrávalo. Přijde mi ale nefér toto vytahovat, ještě když veřejně vidíme pouze část videa. Navíc se musím ptát, co je skutečným cílem zveřejnění záběrů z bezpečnostních kamer? Tyto záběry mají sloužit pro případný zásah a vyhodnocení bezpečnostních složek k přijetí opatření a dopadení skutečných problémových jedinců. Na tyto záběry se bude dívat široká veřejnost a hokej z toho určitě vítězit nebude.

Pokud Vsetín v pondělí ve Zlíně vyhraje, bude hostit rozhodující sedmé utkání ve středu na svém ledě. Portál iSport.cz uvedl, že podle jeho informací by tentokrát byl na Lapači uzavřen sektor hostů pro fanoušky Zlína. Jaká je vaše reakce?
Otevření, respektive zachování sektoru hostů na Lapači budeme diskutovat s policií a všemi zainteresovanými složkami. Musíme si celou věc podrobně vyhodnotit. Pokud se neobjeví nějaký závažný důvod pro opak, zvednu ruku pro to, abychom fanoušky soupeře do jejich sektoru na Lapači vpustili. Nechci, aby tady vznikl nebezpečný precedens, že si budeme vzájemně uzavírat stadiony před soupeřem. Finále se Zlínem je pro celé Valašsko hokejový svátek, který jsme si před sezonou vysnili. Doprovází ho spousta emocí na obou stranách, ale řešením je zajištění bezpečnosti, nikoliv uzavírání stadionu.

Vsetínským fanouškům nicméně v pondělí nezbude, než fandit u video přenosu...
Omlouvám se vsetínským fanouškům, ale nejsme schopni na pondělí připravit projekci na zimním stadionu, takže po domluvě s provozovateli budou otevřeny projekce v restauracích Náhon, Na Nové a U Lva.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem slušným fanouškům obou táborů za vytvoření neskutečné atmosféry na obou stadionech a zároveň je poprosit, aby emoce nepřekročily rámec lidskosti a slušného chování. Takovou atmosféru nám mohou závidět mnohé věhlasnější kluby, tak si to nenechme zkazit od pár jedinců, kteří na hokej nepatří. Děkuji.