Divácká bašta je tady! Na Valašsko zavítá lídr soutěže z Havířova

Dominik Tobola • 25.01.2013

Vsetín se chystá na velmi těžké a zároveň velmi očekávané utkání. Lapač čeká úderem 17:30 první vhazování utkání, ve kterém Valaši přivítají lídry tabulky z Havířova a ač mají svěřenci trenéra Hlobila se Severomoravany horší vzájemnou bilanci, domácí utkání zvládli na jedničku a díky hattricku Jana Podešvy zvítězili 4:1. Ten nyní bude chybět kvůli zranění. Zvládnou to zelenožlutí i bez svého centra? To se dozvíme okolo osmé hodiny večerní. Ti, kdo nebudou moci na Lapač, se mohou spolehnout na pravidelný onlajn přenos.

Vsetínští jdou do dalšího boje a nutně potřebují body a tabulku ani zdaleka nezajímá, že přijede suverén letošní sezóny z Havířova. Hraje se opět o to, kdo bude po utkání počítat lepší výchozí pozici do dalších utkání. "Ta matika je opravdu neúprosná a přestože si teď nevzpomenu na pravé slovo, tak všechny ty zápasy před play-off jsou v podstatě o šest bodů. Tam dvakrát prohraješ a jsi dole, dvakrát vyhraješ a hraješ první čtverku, takže myslím, že těch posledních zápasů bude opravdu nadoraz," uvědomuje si kapitán Vaněk.

Ano, právě ve středečním utkání v Karviné si Vsetínští opět trochu zavařili, prohra 4:2 znamená pouhý tříbodový náskok na devátý, tedy nepostupový, Frýdek-Místek. Úvod do utkání Valaši zaspali a ve třetí minutě je za to potrestal Blatoň. Poté se ovšem hra srovnala, avšak skóre až po půli utkání, kdy vyrovnal kapitán Vaněk. Konec druhé periody se stal klíčovým, pro Vsetín ovšem ve špatném slova smyslu. Ve 38. minutě rozjásal domácí diváky Mikšan, o minutu později se trefil Marek Ivan.

Poslední dvacetiminutovka nabídla dvě trefy. Nejprve se Valachům podařilo snížit zásluhou druhé trefy Vaňka, avšak ihned za minutu dal konečnou podobu skóre, mimochodem posedmé skórující ze tří posledních utkání, Marek Ivan. "Hráli jsme ten aktivní, nezastrašený hokej a chtěli jsme hrát férovou partii, ale trošku nás vždycky srazí individuální chyby, které zkušení karvinští hráči jsou schopni využít. Dokážou nás „vybagovat“ a zakončit. Jsme mladý tým, učíme se, zvykáme si a možná i proto opakujeme některé individuální chyby. Je v tom asi nevyzrálost," rozmýšlel nad prohrou střelec obou branek hostí Vaněk.

Havířov: "Synci" z AZetu vyhlížejí soupeře pro play-off

Severomoravané od Vánoc malinko polevili a od utkání v Prostějově (22.12.) již tak jednoznačně své soupeře nekosí. Ovšem na první pozici to stačí, takže není pochyb ani diskuzí o tom, že na Lapač dorazí nejlepší možný soupeř. Poslední utkání sehráli Havířovští na domácím ledě a dlouho se s ostravskou Porubou trápili. Nakonec vzali dva body za vítězství po samostatných nájezdech, které vystřelil Petr Kanko. "Zahráli jsme výborný zápas v Přerově a chtěli jsme na to navázat, ovšem první třetinu utkání jsme podcenili a prohráli jsme ji 0:2. Poté jsme však ukázali jako tým, že máme charakter a utkání otočili," řekl po utkání trenér Potěšil.

Ano, AZ sehrál o víkendu, mimochodem utkání s přídomkem rizikové v hledišti, šlágr kola na půdě Přerova. A hráči Havířova jej sehráli na jedničku s hvězdičkou. V poslední minutě druhé třetiny sice ztratili vedení 0:2, avšak poslední periodu dokázali ovládnout stejným poměremu. Vítězství zakončil stylovým dloubákem do napůl prázdné svatyně Zubrů Patrik Rimmel, který přehodil do branky se vracejícího Sklenáře.

Havířov se chystá na Vsetín a konečně bude chtít zvládnout nelichotivou bilanci z utkání na Lapači, ve své krátkodobé historii ve druhé lize zde ještě neuzmul ani bod. "Hokej ve Vsetíně je rychlejší, protože je to tam menší, ale máme kvalitní hráče a bruslařsky jsme na tom dobře. Nemělo by nám to dělat problém a jedeme tam vyhrát," říká sebevědomě Jan Kolařík, nejlepší střelec AZetu Havířov v této sezóně.

A nyní malé okénko do statistik zítřejšího soupeře. Bezpochyby nejnebezpečněji zní jméno Jan Kolařík. Střelec s instinktem zabijáka kosí jednoho soupeře za druhým a se svými jednačtyřiceti body (24+17) bude velmi obávaným. Bodově potentní je také, ještě v loňské sezóně juniorský centr, Antonín Pechanec (11+24). V obraně je na tom nejlépe Petr Prokop (7+16) společně s Patrikem Rimmelem, někdejším zadákem extraligových Vítkovic. V bráně nastoupí nejspíše brankář číslo jedna, Lukáš Daneček. Ovšem Severomoravané se letos mohou spoléhat i na juniorského brankáře Ondřeje Tomšů, který si po prozatím pěti odchytaných utkáních drží skvělou úspěšnost zásahu, celkem 95,35%.

Vzájemná bilance: Heslo zní: "Můj dům, můj hrad!"

Vzájemná utkání jasně vypovídají o tom, že ať už jednomu, či druhému soupeři se hraje hůře mimo svůj stadion. Kromě jediného utkání, které ještě k tomu nebylo kvůli výtržnostem hostujících fanoušků dohráno, si drží domácí tým heslem: "Můj dům, můj hrad!" Vsetínu by případná kontinuita vůbec nevadila, Havířovští budou bezpochyby chtít uhájit první pozici a sérii domácích vítězů prolomit.

15.12.2012 AZ Havířov – Vsetín 4:2

Utkání slibuje skvělou a hlučnou kulisu, průměr zní 1500 diváků na zápas!

Ať už se řekne VHK Vsetín, či AZ Havířov, všem se vybaví skvělé fanouškovské základny, které jsou vždy slyšet na míle daleko. A když se potkají na jednom stadioně, tak ještě více zvednou už tak velmi kvalitní utkání odehrávané na ledě. Souboje v hledišti se vždy počítali ve velkých číslech. Pouze jedinkrát a to v loňském roce přišlo na toto utkání méně než 1000 diváků, bylo tomu na Lapači 5.2.2012, kdy domácí zvítězili 5:2. Celková návštěvnost ať už v K&K Pneu Aréně či na Lapači činí 1500 diváků. Při důležitosti sobotního utkání by se mohla čísla ještě zvětšit. Přispějte k tomu svou účastí!

Pravděpodobné sestavy: Počet hráčů na marodce klesá, prvním z navrátilců je Farda

Z marodky VHK Vsetín přicházejí další a další pozitivní zprávy. Stav Marka Dubce je nadále lepší a lepší. Po operaci ramene už trénuje a měl by stihnout ještě několik utkání před případným play-off. Další pozivitní a aktuálnější je zpráva o Jiřím Fardovi, který doléčil dlouhou nemoc a v sobotu by měl být připraven ke startu. Oproti středečnímu utkání naskočí také jeden ze zkušených útočníku Petr Hruška. Sestavu, stejně jako ve středu, doplní juniorská letka. Nejspíše se bude hlásit navrátilec z Třince Šiafutdinov, Daněk a Kývala.

Vsetín: Plšek – Žabčík, Vrba, Vrána, Tichý, Vodák, Tesařík, Farda, Hoďa - Zúbek, Vaněk, Mikšovský - Hruška P., Hruška O., Vítek - Brezáni, Holík, Kajaba - Kývala, Šiafotdinov, Daněk.

Havířov: Daneček L. – Prokop, Vydra, Krisl, Hartmann, Rimmel, Zientek M., Zientek L. – Sztefek, Haas, Stránský, Kanko, Pechanec, Kolařík, Bursík, Klimša, Říčka, Matějek, Pavlas.

Zápas budou řídit: Mrkva - Mrákava, Řezáč.