Vstupenky online
ONLINE PRODEJ PERMANENTEK ZDE! | Prázdninová kolekce Léto s VHK v prodeji! | AKTUÁLNÍ POČET PRODANÝCH PERMANENTEK: 170 (k 14.7.)

Potkal jsem spoustu zajímavých lidí se srdečním vztahem ke klubu, říká kurátor výstavy Pavel Mašláň

Redakce • 07.11.2019

Úspěšná výstava 80 let vsetínského hokeje na zámku potrvá až do 24. listopadu. Fanoušci se na ní mohou seznámit s vývojem klubu od samotných začátků za druhé světové války přes období šesti extraligových titulů až po současnost, kdy Valaši bojují ve druhé nejvyšší soutěži. „Hodně mě zaujalo počáteční období, kdy klub fungoval ve spartánských podmínkách díky nadšení a vášni pro hokej hráčů i funkcionářů,“ vypráví kurátor výstavy Pavel Mašláň z Muzea regionu Valašsko.

Hokejisté VHK se ve středu vrátili na zámek, kde se u příležitosti výstavy 80 let vsetínského hokeje podepisovali fanouškům. Návštěvníci si mohli užít i doprovodný program. Jak jste s celou akcí spokojený?
Myslím, že akce se vydařila, přišlo na ni dost lidí a ti odcházeli ze zámku spokojeni, což je hlavní. Taky je dobře, že se výstava oživila něčím, co je v muzeum neobvyklé.

Středeční akci navštívila řada fanoušků a zájemců. Máte přehled, kolik celkově jich od 14. září až doposud výstavu navštívilo?
Přesná čísla zjištěná nemám, ale odhaduji to tak na necelé tři tisíce.

Jak si vlastně 80 let vsetínského hokeje stojí v porovnání s návštěvností s jinými výstavami, které Muzeum regionu Valašsko pořádá?
Vzhledem k podzimnímu termínu, kdy do muzea tolik lidí nechodí, si myslím, že návštěvnost je celkem slušná. Ještě dodám, že výstava bude otevřena už jen necelé tři týdny, tak kdo zde ještě nebyl, má nejvyšší čas to napravit.

Jaké máte od návštěvníků ohlasy?
Co vím z bezprostředních reakcí nebo zápisů v návštěvní knize, tak převládají pozitivní reakce, hlavně si lidé pochvalují vizuální zpracování výstavy. Zaregistroval jsem i výtky, že je zde málo prostoru věnováno staršímu období. To si uvědomuji, ale při tvorbě jsme byli omezeni jak prostorem, tak dostupnými materiály. Abychom v kostce obsáhli celou historii zdejšího hokeje, museli jsme se zaměřit primárně na nejdůležitější události.

A jaké pro vás osobně byly přípravy této výstavy?
Byly náročné hlavně z časového hlediska, kdy shánění materiálu pro výstavu obnášelo spoustu telefonátů, mailů a následně i ježdění po Vsetíně a okolí. Ale díky ohlasu veřejnosti na výzvu k zapůjčení předmětů jsem mohl potkat spoustu zajímavých lidí, u nichž je vidět, jaký srdečný vztah ke klubu mají.

Můžete říct, co je pro vás pomyslným vrcholem výstavy?
Jako historika mě zaujaly nejstarší předměty ve výstavě, takže třeba sto let staré brusle, stará brankářská maska nebo vsetínský dres z roku 1969.

Objevilo se v průběhu příprav něco, co vás překvapilo nebo co jste o vsetínském hokeji doposud nevěděl?
Popravdě historií vsetínského hokeje jsem se až do výstavy podrobně nezabýval, takže jsem si díky ní doplnil mezeru ve znalostech, hlavně z předextraligového vývoje klubu. Hodně mě zaujalo počáteční období, kdy klub fungoval ve spartánských podmínkách díky nadšení a vášni pro hokej hráčů i funkcionářů.

Souhlasíte, že výstava je určena jak fanouškům vsetínského klubu, tak návštěvníkům, kteří primárně hokejovými fanoušky být nemusí?
Tak určitě, jak praví klasik (úsměv) I „nefanoušek“ se zde může dozvědět zajímavé informace vážící se k historii města nebo si prohlédnout unikátní staré fotografie.