Jackovy zápisky #1 – Křest ohněm mají kluci za sebou

Václav Trávníček • 09.09.2008

Hodně nepovedený start do soutěže mají za sebou vsetínští dorostenci. Svěřenci trenérů Jenáčka a Ostrčila nestačili v pátek na Pardubice (10:2), ani následující den na celek Sparty (10:1). O hrozivě vypadajících výsledcích se rozpovídal právě kouč Luboš Jenáček v prvním díle Jackových zápisků. „Byl to pro nás náraz do zdi. Po přípravě, ve které jsme z osmi zápasů šest vyhráli, většina kluků nevěděla, do čeho půjde. Navíc v Čechách je momentálně vysoká hráčská kvalita,“ poznamenal trenér dorostenců.

Soupeř nás přehrával, navíc měli černý den oba gólmani

„Čekal jsem že to bude těžké, ale že bude soupeř až takhle nad naše síly, to tedy ne. Věřil jsem, že budeme konkurenceschopní. Jak celek Pardubic, tak druhý den ten sparťanský nás fyzicky přetláčel, přebrusloval. Soupeř byl tvrdší a vyhrával osmdesát procent osobních soubojů. To se potom může hrát jaký chce systém, ale když se prohrávají souboje jeden na jednoho, těžko se vytvářejí přesilové situace a těžko se tlak soupeře zastavuje.

Pokud si k tomu špatný den vyberou gólmani, je debakl na světě. V podstatě se nezadařilo ani jednomu z nich. Jestliže za stavu 0:0 dostanou jeden dva špatné góly, je to pro psychiku mužstva, které z osmdesáti procent tvoří nováčci v dorostenecké extralize, velice těžké. Má-li soupeř navrch a vede na domácím ledě třeba už 4:0, pak se jeho kvalita ještě zvyšuje a hokejista je i ten, který je za normální situace neviditelný. Naopak mužstvo, které prohrává, jde dolů a kupí chyby, které by jinak neudělalo. Věřím, že se do příštích kol naši brankáři zvednou a mužstvu pomůžou víc.“

Máme velice mladý a nezkušený tým. Proto musíme trénovat na maximum!

„Musím přiznat, že rozdíl ve hře byl veliký, soupeř byl v obou utkáních na koni. V Pardubicích jsme první třetinu prohráli 5:0, na Spartě 3:1. Těžko se to pak zastavovalo, kluci si nevěřili, neměli sebevědomí. Drtivá většina z nich hrála první a druhý zápas v dorostenecké extralize. I pro hráče jako Podešva, Kajaba, Trška nebo Tyralík, o kterých jsem si myslel, že by na nich měla hra stát, to bylo velké sousto. Budeme muset pracovat dál, aby si kluci zvykli na vyšší tempo dorostenecké extraligy. Neomlouvá nás to, ale přechod z deváté třídy do dorostu je opravdu velice těžký.

Myslím, že kluci se chtějí zlepšovat – musí trénovat na maximum a přidávat si. Věřím, že jsme se z těch dvou špatných výsledků už oklepali a blížící se utkání na domácím ledě budou vypadat jinak. V přípravě jsme na domácím ledě dávali hodně gólů, takže věřím, že se nám bude dařit i tentokrát. Že doma budeme jiný tým, že si kluci budou více věřit.“

Příští soupeři? České Budějovice a Písek

„České Budějovice jsou kvalitní tým, jejich áčko hraje špičku extraligy. Myslím si, že ta kvalita u nich bude vysoká. Písek mohu těžko hodnotit, jeho hráče jsem hrát neviděl. Podle mě ale budou České Budějovice silnější. Bude to zajímavá konfrontace. Na soupeře by mělo platit to, co Vsetín doma vždycky zdobilo. To znamená hrát agresivně s otevřeným hledím, aktivně napadat. Hráči se musí tlačit do branky, nesmí být ustrašení. A samozřejmě poctivě hrát odzadu. Věřím, že se gólmani chytnou nějakým dobrým zákrokem na začátku a že výkon mužstva bude diametrálně odlišný oproti tomu, co jsme předvedli první dvě kola venku.

Kluci nějakou kvalitu mají. Musíme si během blížícího se dvoukola sáhnout na body, aby se nám nestalo, že po čtyřech kolech bude na našem kontě svítit nula. To nesmíme dopustit, už kvůli sebevědomí. Další dvě kola totiž budou stejně tak těžká – čeká nás výjezd na Slavii a do Kladna. Tentokrát prostě musíme zvítězit, nejlépe už v pátek. Jestliže budeme proti Budějovicím bodovat, pak věřím, že Písek porazíme. Pak by se nám jelo lépe ven k dalším kláním. Kluci mají křest ohněm za sebou, věřím, že teď už to může být jenom lepší!“