Vstupenky online

Jackovy zápisky I: Mladší dorost je nejpříjemnější překvapení, v tom starším nás tlačí bota

Luboš Jenáček, šéftrenér VHK • 03.10.2013

Všichni jsme si určitě představovali lepší vstup A-týmu do soutěže. Cílem je hrát první čtverku. Dá se říct, že kluci podle toho mají nastavené i prémie, takže i po této stránce je pro ně zajímavé pohybovat se v tabulce do 4. místa. Bohužel se přihodilo to, co se nám v uplynulých sezonách moc nestávalo - ztratili jsme doma dva zápasy. Technice Brno jsme podlehli na samostatné nájezdy a Hodonínu v základní hrací době. Situace mohla být lepší, ale věřím, že kádr je dostatečně široký i kvalitní na to, aby se posunul tabulkou nahoru.

Během října bychom chtěli mužstvo ještě doplnit. Pokud se do formy dostane Petr Hruška - a poslední zápas s Novým Jičínem měl dobrý - a zároveň si více na mužský hokej zvyknou loňští junioři, mělo by to být v útoku dobré. Co se týče obrany, od odchodu Jirky Heše nám dlouhodobě chybí starší zkušený bek s rozehrávkou a kvalitní hrou na přesilovce.

Ale jednou větou: Takoví hráči na trhu momentálně nejsou. Například o Ostravy je to ze Vsetína nějakých 100 kilometrů. Navíc je v tom regionu tolik týmů, že tamní hráči jim dají přednost, než aby byli tak daleko od místa, kde žijí a pracují. Dnes si každý práci hlídá a v tomhle ohledu je velmi těžké takový kus cesty dojíždět. Nějakým způsobem se na tom snažíme pracovat, ale ač by tomu člověk nevěřil, je to opravdu velmi těžké.

V extralize juniorů může každý porazit každého

Juniorka hrála první dva zápasy venku a výsledkově byly velmi špatné. Dostali jsme nálož jak v Liberci, tak v Mladé Boleslavi. Myslím si, že určité pasáže jsme byli vyrovnaným nebo i lepším týmem, nicméně k bodům jsme měli daleko. Pro většinu hráčů šlo o úplně první zápasy v juniorské extralize. Většina soupeřů má stabilizované kádry, kdy jim to polovina kluků hrála už vloni. U nás zkušenost s juniorskou extraligou mají jenom Josef Zuzaník a Jakub Klíma, kteří hráli loni za Liberec, jinak jsou v týmu kluci, kteří u nás hráli ligu juniorů nebo extraligu staršího dorostu. Zkušenost s nejvyšší soutěží je u nás velmi malá a to se určitě na prvních zápasech podepsalo.

Následně jsme zvládli dvě utkání na domácím ledě. Jak proti Českým Budějovicím, tak proti Jihlavě jsme sehráli dobré zápasy a udělali šestibodový víkend. V domácích výkonech chceme takto pokračovat. Následovaly další tři duely venku. Z Olomouce, kde jsme byli dvě třetiny lepší, jsme nakonec odjeli s debaklem 2:9. Myslím, že se tam dvakrát gólmani nepotkali s formou a také celková obranná hra musí být lepší. Přesto si pořád myslím, že výsledek je zkreslující, protože takový rozdíl mezi námi a hanáckým celkem opravdu nebyl.

Velmi důležité pro nás bylo utkání v Brně na druhý den. Kometa je opravdu kvalitní tým a proto jsme rádi, že se nám ji povedlo obrat alespoň o bod. Myslím, že jsme si ho zasloužili, byť nás Kometa chvílemi dostávala pod tlak. Nakonec jsme ale vyrovnali a je škoda, že se mi nepodařilo do samostatných nájezdů nalézt osvědčené střelce, jakého jsme měli v dorostu v podobě Kamila Šiafutdinova. Ten z deseti nájezdů osm až devět proměnil, zatímco my tentokrát nedali proti Kometě ze třech nájezdů ani jeden gól. A to je samozřejmě špatně.

Poslední zářijové utkání jsme sehráli ve Zlíně. Myslím, že šlo o náš nejlepší zápas, byli jsme Beranům naprosto vyrovnaným soupeřem. Minutu a půl do konce jsme drželi remízu 3:3, pak jsme bohužel udělali chybu v přebírání hráče. Podcenili jsme situaci, soupeřův hráč z hloubi pole přebruslil našeho, dostal se ze strany do samostatného úniku a ten proměnil. Nám se už pak nepodařilo vyrovnat, neměli jsme k tomu sílu. Byli jsme z toho samozřejmě smutní, mrzelo nás, že jsme nedosáhli alespoň na bod. Náš výkon byl ale nadějný a myslím, že pokud takto budeme hrát venku i nadále, měli bychom nějaká utkání vyhrát.

Máme za sebou pět utkání ze sedmi venku, což se nyní otočí. Z pěti nejbližších zápasů nás čekají čtyři doma a všechny budou extrémně těžké. V pátek začínáme s Třincem, v sobotu vyzveme Vítkovice. Oba soupeři patří k juniorské špičce, zase půjde o jakési zrcadlo, jak na tom jsme. Naším cílem je udělat z těch dvou utkání aspoň tři body. Pokud bychom jich zvládli šest, bylo by to úplně fantastické. V přípravě jsme Třinci podlehli jednoznačně 0:5, takže uvidíme, jaký rozdíl ve hře obou týmů bude tentokrát. Doufám, že půjde o mnohem vyrovnanější utkání.

Následně zajíždíme do Pardubic a pak nás doma čekají klání s Litvínovem a Chomutovem. Všechno to budou těžké zápasy, ale v soutěži je jenom sedmnáct týmů a člověk si tam nevybere. Všechno je to kvalita a každý může porazit každého.

Chceme vytvořit zdravou konkurenci v SDO

Ve starším dorostu nás zatím tlačí bota. Představovali jsme si, že to rozjedeme lépe. Týmu jsme věřili. Víme, že by potřeboval doplnit, a pracujeme na tom. Trenérovi Viktoru Hlobilovi se přes jeho kontakty podařilo přivést kluky z Přerova. Doplnil tým třemi čtyřmi hráči, bez kterých bychom to těžko hráli. Nějakým způsobem se na posílení pracuje neustále. Přišel Kamil Rýpar z Hodonína nebo Konopka z Prahy. Do konce října ještě někoho chceme přivést, abychom vytvořili zdravou konkurenci. Někteří hráči si totiž myslí, že mají své jisté a nemůže se jim nic stát. Mnohdy tak jejich výkon vypadá. Je nezodpovědný hlavně ve hře dozadu a na to pak doplácí celý tým.

Klukům se podařilo porazit suverénní Vítkovice. Ukázalo se, že když je náš tým soudržný a kompaktní, může hrát s každým. Měli samozřejmě smůlu, že s Havířovem prohráli o gól nebo s Třincem o dva. Byla to vyrovnaná utkání, kluci mohli získat body, ale nešli štěstí dostatečně naproti. V pátek je čeká nesmírně důležitý duel s ostravskou Porubou.

V rámci klubu se snažíme pracovat s kluky, kteří už hrají v juniorce - Jindrou Abdulem a Honzou Ščotkou. Oba patří k platným hráčům juniorského týmu a dorostu umí výrazně pomoct. Věřím, že se tak stane i v pátek; že starší dorost zvítězí za tři body a vrátí soupeři vysokou porážku ze začátku soutěže. Celkově věřím, že se starší dorost zvedne, nebude hrát o záchranu a jeho sezona bude nakonec úspěšná.

Věřím, že nám mladší dorost bude dělat čest

Mladší dorost je zatím nejpříjemnější překvapení v rámci celého klubu. Myslím, že trenéři Jirka Weintritt s Liborem Forchem odvádí velmi dobrou práci. Dokážou z týmu vymáčknout maximum. Kluci hrají dobře, organizovaně, bojují. Mají výbornou první pětku a vynikajícího brankáře Matouška. I s těmi nejlepšími hráli vyrovnaně, byť to na Zlín a Olomouc zatím nestačí. Prozatímní třetí pozice je skvělá.

Většina lidí se obávala, že si to v kategorii mladšího dorostu rozdáme s Hodonínem o záchranu. Myslím si však, že kluci mají našlápnuto k dobré sezoně. Mohou se pohybovat v klidných vodách středu tabulky. Zároveň nikde není psáno, že překvapení nebude natolik veliké, že nebudou hrát na první čtverku. Kluci se samozřejmě nesmí uspokojit, Musí pořád pracovat s pokorou a nemyslet si, že už všechno umí. Jsem však přesvědčený, že se to nestane a že to trenéři zvládnou perfektně, tak jako doposud. A že mladší dorost bude dělat vsetínskému hokeji čest.

Luboš Jenáček

×
Dnes v 18:00 | Muži
HC ZUBR Přerov
VHK ROBE Vsetín