Vsetínu premiéra zhořkla, na ledě Jihlavy neskóroval

Jan Tajzler • 15.09.2021

Valaši ve středu cestovali k odložené premiéře na led jihlavské Dukly. Domácí díky volnému losu nastoupili také k prvnímu utkání v letošním ročníku Chance ligy a dokázali se postarat o první tříbodový zisk, když v každé ze třetin skórovali jednou. Vsetín se na ledě Dukly střelecky neprosadil a na první branku i body si bude muset minimálně do neděle počkat, kdy v domácí odložené premiéře nastoupí proti Kadani.

CHANCE LIGA - 2.kolo st 15.9.17:30
HC Dukla Jihlava
3:0(1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Vítězslav Brož, 39. F. Seman (Lichanec, Čachotský), 59. T. Havránek (Bilčík). Rozhodčí: Čech, Ondráček – Polák, Vašiček. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1118. Střely na branku: 32:14. Průběh utkání: 3:0.

HC Dukla Jihlava: Žukov – Mareš, Dundáček, Niko, Eliáš, Bilčík, Kowalczyk – Illéš, Fronk, T. Harkabus – Helt, Lichanec, Čachotský – M. Zadražil, T. Havránek, Vítězslav Brož – Juda, F. Seman.
VHK ROBE Vsetín: Málek – Ondračka, J. Říha, Smetana, Štach, Š. Jenáček, Hryciow, J. Jenáček – Jonák, M. Indrák, Rob – Berger, R. Vlach, A. Zeman – R. Půček, Kucharczyk, Klímek – Hořanský, Vítek.

I přes fakt, že oba celky nastoupily do prvního soutěžního utkání, hrál se v první třetině atraktivní hokej. Aktivnější byla domácí Dukla, která se hned v úvodu dostala do vedení, když zaváhání Říhy na modré čáře využil Vítězslav Brož, jenž postupoval do přečíslení dva na jednoho společně se Semanem, nakonec se rozhodl vzít zakončení na sebe a udělal dobře, když Málka překonal přesnou střelou k tyči. Vsetín mohl srovnat po slibné akci Kucharczyka, jenž na hranici brankoviště našel Půčka, jeho usměrnění kotouče však stačil včas vytěsnit pohotový Žukov.

Jihlava měla přeci jen více ze hry a mnohem častěji zaměstnávala vsetínskou obranu v čele s brankářem Málkem. Slibná akce se Dukle povedla v 10. minutě, kdy Čachotský přes šíří pásma adresoval Heltovi a ten ještě vyšperkoval palebnou pozici pro Lichance, tato akce domácího celku orazítkovala tyčku vsetínské branky. Následně Valaši dostali možnost přesilové hry, ale sotva početní výhodu odstartovali, poměr sil na ledě se srovnal. Po návratu z trestné lavice se k samostatnému úniku dostal vsetínský Rob, na Žukova to zkoušel střelou nad lapačku, ale právě touto částí výstroje jihlavský brankář vsetínského nájezdníka vychytal. Jihlava byla nadále aktivní, ale do první sirény se skóre neměnilo.

Vsetín ve druhé třetině nedokázal příliš zaměstnat brankáře Žukova, kterému pomáhali i jeho obětaví obránci s blokováním těch málo střeleckých pokusů, o které se Valaši pokoušeli. Práce byla na druhé straně hřiště, Málek musel nejprve lapačkou hasit povedenou individuální akci Illéše. Po následném vhazování se puk dostal do slibné palebné pozice na hůl finského zadáka ve službách Dukly Kauppily, Málek špičkou lapačky změnil směr puku, který skočil jen těsně mimo tyčku vsetínské klece.

Valaši měli problémy s hlubokým forčekingem domácích a na začátku 36. minuty z toho těžil Fronk, když za vsetínskou brankou obral o puk Říhu a předložil jej do tutové pozice Illéšovi, tomu naštěstí pro Vsetín zakončení vůbec nesedlo. Jihlava hrála ve druhé třetině celkem tři početní výhody a v té třetí dokázala odskočit na rozdíl dvou branek. Po střele Harkabuse se před brankou Vsetína zrodil závar, ve kterém se dokázal nejlépe orientovat zkušený útočník Filip Seman. Ještě před druhou sirénou mohl jihlavské vedení navýšit v úniku Havránek, ale tentokrát Málek svůj tým podržel. Před třetí třetinou tak Dukla vedla nad Vsetínem 2:0.

Jihlava vstoupila aktivně také do 3. třetiny, uklidnit Duklu mohl Zadražil, jeho prudkou ránu z voleje však vytěsnil Málek pohotovým betonem. Následně po nahození Bilčíka dorážel z hranice brankoviště Fronk, vsetínský brankář ovšem znovu svůj tým podržel. Zelenožlutí dostali následně možnost přesilové hry, ale namísto potřebné kontaktní branky měl největší příležitost Čachotský, když za brankou Vsetína zachytil rozehrávku Klímka a z otočky se snažil prostřelit Málka, ten však byl na místě připraven zasahovat. Vsetín se neprosadil ani v další přesilové hře. V čase 58:01 sáhl hostující trenér Stantien ke hře bez brankáře, ale po pokusu z hole Bilčíka, jenž přes celé hřiště trefil tyč vsetínské branky, se k dorážce dostal Tomáš Havránek a přesnou trefou do odkryté klece Valachů rozhodl definitivně o první jihlavském vítězství v sezoně.

Ohlasy k utkání

Roman Stantien (VHK ROBE Vsetín): První třetina byla z naší strany nejvyrovnanější. Domácí se dostali do vedení a my jsme měli jeden brejk k proměnění na 1:1, ale nepodařilo se nám ho vuyužít. Ve druhé třetině jsme měli čtyři oslabení a domácí jedno zužitkovali. Stav 0:2 byl pro nás takový, že si domácí zápas kontrolovali, měli lepší pohyb, byli důraznější v osobních soubojích, kombinačně na tom byli lépe. Na nás se podepsal fakt, že jsme dlouhou nebyli v zápasovém rytmu - ale domácí také ne a nechceme se na to vymlouvat. Třetí třetinu už si domácí kontrolovali a čekali na brejky. Nemohli jsme se prosadit v útočném pásmu a když už, tak domácí blokovali střely i v oslabeních. Dukla zaslouženě vyhrála.

Karel Nekvasil (HC Dukla Jihlava): Jsem spokojený s výsledkem i výkonem. Mohu zopakovat slova kolegy ze Vsetína. V první třetině bylo znát, že oba týmy dlouho nehrály. My jsme měli nějakých 13 dnů bez zápasu. Vsetín na tom byl podobně. Třetina byla oboustranně rozháraná, ale dokázali jsme vstřelit branku Druhá část byla ovlivněna spoustou vyloučení ze strany Vsetína. Přesilovky sice nebyly dle našich představ, ale jednu jsme využili. Třetí třetinu jsme si pohlídali velice dobře, ať to byl týmovvý výkon nebo systémové věci. Kluci bojovali, dřeli, měli spoustu zblokovaných střel. S tím jsme naprosto spokojení, se třemi body také a doufám, že si to lidi, kteří přišli na zimák, užili s námi.