Vsetínská tvrz opět nedobyta, Biegl popáté s nulou

Aleš Koňařík • 19.01.2003

V s e t í n – Soupeři už pomalu zapomněli, co je to dát na Lapači gól. Vsetín již totiž čtyři utkání v řadě doma neinkasoval při obdivuhodném skóre 14:0, s prázdnou odjel ze Valašska i Litvínov. Radovan Biegl odchytal pátý zápas s čistým kontem. V opatrném duelu padlo rozhodnutí ve druhé části, a to díky dvěma trefám kapitána Romana Stantiena. Gól jistoty pak v dvojnásobné početní výhodě přidal Jaškin, Vsetín se díky tomu stále drží na dohled play-off a již v úterý hostí v dohrávaném utkání pražskou Spartu.

- 41.kolo ne 19.1.17:00
HC Litvínov
3:0
30. Stantien (Němec, Vampola), 36. Stantien (Němec, Jaškin), 47. Jaškin (Gardoň) Rozhodčí: Rejthar - Charvát, Kalivoda Vyloučení: 6:7, navíc Havel (Litvínov) 5 min. a do konce utkání Využití: 2:0 Diváci: 3630 Třetiny: 0:0, 2:0, 1:0
VHK ROBE Vsetín: Biegl - Luža, Frolo, Jaškin, B. Ptáček, Němec, J. Polák - Kacíř, Gardoň, Demel - Kucharczyk, Stantien, Vampola - Kotásek, Vak, Ambruz - Vymazal, Korotvička, Streit.
HC Litvínov: Podolka - Martínek, Hranáč, Kroupa, Ťupa, Kuntoš, Klobouček - Havel, V. Hübl, Prorok - Trávníček, T. Martinec, Skořepa - Říha, Alinč, Kotrla - Šulc, Steiner, Gombár.
Vědomí důležitosti utkání zpočátku svazovalo ruce oběma mužstvům prahnoucím po play-off, duel Vsetína s Litvínovem proto gradoval pozvolna. Hrál se vyrovnaný hokej, plný osobních soubojů s důrazem na obrannou část hry. A především, nade všemi čněli brankáři, jak vsetínský Biegl, tak litvínovský Podolka.

Zástupce za zraněnou jedničku Pince vytáhl proti domácím několik skvělých zásahů. Jaškinovu táhlou ránu ukryl do mrštné lapačky, proti Kacířovi a Kucharczykovi zase předvedl pohotový přesun od tyčky k tyčce. Biegl si na nedostatek práce taktéž nemohl stěžovat, ve vyložených příležitostech eliminoval jak Ťupu či Kloboučka, tak vleže i protřelého mazáka Alinče.

Přes fyzicky praktikovaný styl hry z obou stran se utkání odbývalo v mezích pravidel, na trestnou lavici usedl pouze jeden hráč z každé strany. Úvodní přesilovky zůstaly nevyužity.

Sudí Rejthar začal tresty hojně rozdávat až ve druhé části, zápas díky tomu pozbyl na plynulosti, o to více přibral na urputnosti. Ve 30.minutě usedli na trestné lavice Kucharczyk s Trávníčkem a hra ve čtyřech lépe sedla vsetínským hráčům. Důsledným forčekingem vybojoval Němec puk pro kapitána Stantiena, který měl dosti času i prostoru jej poslat prudkým příklepem pod víko Podolkovy branky.

O hubený náskok mohli vsetínští přijít při následné vlastní přesilovce, kdy příhru Kacíře vystihl Trávníček a osamocen se řítil na gólmana Biegla. Ten však pokryl jak jeho nájezd, tak i dorážku dotírajícího Martince.S další početní výhodou však domácí naložili dle přání zaplněného stadionu. Od modré vypálil Němec, v brankovišti se zjevil všudybyl Stantien a po ledě překonal Podolku podruhé.

Litvínovským ambicím na zvrat nepříznivě se vyvíjejícího zápasu učinila série vyloučení za začátku závěrečné části. V krátkém rozmezí se nechal dvakrát vyloučit Steiner, po hrůzostrašném krosčeku na Vampolu pak Havel obdržel trest do konce utkání. Vsetín dvojnásobné převahy využil pět vteřin před jejím koncem, když si střelu Jaškina srazil do branky Kroupa. Hosté dosáhli plného počtu hráčů až v 50.minutě, kdy již bylo pozdě cokoliv na vývoji zápasu měnit. Vsetín dohrával v poklidu a několik šancí Litvínova pochytal vynikající Biegl. Odolal i závěrečnému mohutnému tlaku soupeře a počtvrté v řade na domácím ledě neinkasoval.

Jaroslav Hübl: „Domácí vyhráli zaslouženě, dvě třetiny jsme nehráli špatně, ale dnes jsme brankáře Bielgla dostali do takřka do nároďáku. Vychytal nám všechno. Ve třetí části jsme se nechali zbytečně vylučovat, domácí přidali gól a už nás do ničeho nepustili."

Jan Neliba: „Biegl byl dnes klíčovým mužem zápasu, podržel nás v rozhodujících chvílích. Důležitý byl první gól Stantiena, do té doby jsme nehráli optimálně. Jsme stále v kontaktu s osmičkou, je to pro nás skvělé do budoucna."