Vsetín podlehl Havířovu, přesto má jistotu domácího startu v play-off

Jan Tajzler, Radek Bařina • 29.02.2020

Valašský hokejový klub uspořádal již popáté akci Hokej na dřeň, při které mohli fanoušci vstoupit do Českého národního registru kostní dřeně. K tomuto speciálnímu utkání navíc Vsetín podruhé oblékl speciální modré dresy, které však tentokrát vítězství nepřinesly. Vyrovnané utkání totiž Slezané z Havířova rozsekli na startu třetí třetiny, když se během pětačtyřiceti vteřin trefili do vsetínské branky hned dvakrát. Valaši ve zbytku utkání bojovali o zdramatizování zápasu, ale Havířov si cenné vítězství pohlídal. Jedno pozitivum však pro Vsacany ze sobotního kola plyne, po výsledku utkání mezi pražskou Slavii a Porubou je nyní jisté, že Vsetín bude startovat čtvrtfinále play-off v domácím prostředí Lapače.

CHANCE LIGA - 2. část, 25. kolo so 29.2.17:00
2:5(1:1, 1:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 10. L. Volf, 29. R. Vlach (Slováček) – 4. O. Procházka (Matai, E. Němec), 38. Bambula (Malina), 41. Chroboček (Dajčar), 42. F. Seman (Rašner, L. Bednář), 58. L. Bednář (Bambula, Stezka). Rozhodčí: Kopeček, Otáhal – Barek, Blažek. Vyloučení: 8:6, navíc Chroboček (Havířov) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3150. Střely na branku: 37:30. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 2:1, 2:2, 2:5.

VHK ROBE Vsetín: Bláha – Slováček, Kudělka, Smetana, Hunkes (A), Jeřábek, J. Drtina (C), Dudáš – Jonák, Rehuš, Gorčík – Březina, Pechanec, D. Tůma – Procházka, R. Vlach, Kucharczyk – Karafiát, Šilhavý, L. Volf.
AZ Havířov: Stezka – Dajčar, Chroboček, Malina, Rašner, T. Černý, Mrowiec, Matai – Kotala, E. Němec, O. Procházka – Bambula, F. Seman (A), L. Bednář (A) – Danielčák, Baláž, Doktor – Fridrich, Maruna (C), Bernovský.

První minuty zápasu Vsetína s Havířovem přinesly rychlou a atraktivní podívanou s minimem přerušení. Vsetín začal zhurta a už po půl minutě mohl otevřít skóre Gorčík, v akci dva na jednoho mu ale utekl puk z hole. O chvíli později neuspěl ani Hunkes, jehož rána z mezikruží prosvištěla nad Stezkovou brankou. Havířovští poprvé vážněji zahrozili ve čtvrté minutě a hned z toho byl gól. Zmatku v obranném pásmu VHK využil Ondřej Procházka, který z bezprostřední blízkosti nechytatelně usměrnil střílenou přihrávku Mataie.

V dalších minutách vsadili hosté na aktivní napadání, kterým nutili vsetínské k chybám. Bláha v brance VHK tak byl zaměstnanějším gólmanem, počínal si však spolehlivě. Skvělý zákrok předvedl zejména v desáté minutě, kdy reflexivně vyrazil Kotalovo zakončení z bezprostřední blízkosti. V podstatě z protiútoku se Vsetín dočkal vyrovnání. Lukáš Volf prchl po levém křídle a svůj brejk zakončil přesnou střelou nad lapačku.

I v dalších minutách byli hosté nebezpečnějším týmem, Fridrich a ani dorážející Matai ale tváří v tvář Bláhovi nemířili přesně. V závěru třetiny si oba celky vyzkoušely přesilovku. I v této činnosti si vedli lépe hosté, Bláha ale jejich šance spolehlivě zlikvidoval. Do kabin tak celky odcházely za stavu 1:1.

Ani v úvodu druhé třetiny se obraz hry nezměnil. Domácí se marně snažili probít se do útočného pásma a ve své snaze vyráběli řadu chyb, kterých hosté využívali k nebezpečným šancím. Ve dvacáté třetí minutě propadla Bernovského střela mezi Bláhovými betony, domácí beci ale stihli uklidit puk do bezpečí. Branky se AZ nedočkal ani v přesilovce. Matai měl sice stoprocentní šanci, z bezprostřední blízkosti ale domácí svatyni těsně minul.

Přežité oslabení domácí nakoplo a ti tak před polovinou zápasu přeci jen začali přebírat iniciativu. Ve dvacáté sedmé minutě ještě Gorčíkovo bekhendové zakončení skončilo na betonech Stezky, o tři minuty později už se ale Lapač radoval. Roman Vlach naskočil ze střídačky na útočnou modrou, Slováček mu poslal přesný pas do jízdy a domácí útočník svůj následný únik zakončil bezchybným bekhendovým blafákem. I v dalších minutách Vsetín pokračoval v aktivitě, přes pozornou hostující obranu se ale do vyložených šancí nedostával.

Vykoledoval si sice dvě přesilovky, ty však v zápase rozhodně nebyly vsetínskou chloubou. Nejenže v nich nic nevymyslel, po skončení té druhé navíc zcela zapomněl na bránění a Jan Bambula se tak mohl vydat s pukem od vlastní modré zcela sám na Bláhu. Únik zakončil precizně provedeným blafákem a začínalo se od znova.

V závěru periody hráli hosté dlouho přesilovku čtyři na tři. V prostředním dějství ji nevyužili, v úvodu třetí třetiny už ale ano. Zlomová branka navíc padla značně kuriózně. Bláha úspěšně zastavil hostující průnik, vracející se domácí obránce ale nešťastně upadl, narazil do svého gólmana a odrazil puk do brány. Situace si v první chvíli nevšimli hosté, teprve rozsvícené brankové světlo a gesto hlavního rozhodčího odstartovalo po několika sekundách jejich překvapenou radost.Trefa byla připsána Davidu Chrobočkovi.

To domácí byli nešťastnou brankou evidentně opařeni a než se vzpamatovali, prohrávali 2:4. Bláha neudržel skákavý puk v lapačce a dojíždějící Filip Seman neměl problém dorazit ho do sítě. Ve zbytku duelu se sice domácí snažili o zkorigování výsledku, jejich tlak byl však značně bezzubý a pozorní Havířovští bez větších problémů odráželi domácí útočné akce. Vyděsil je snad jen závar v padesáté třetí minutě, v něm se ale puk odrazil těsně vedle hostující svatyně.

Více než čtyři minuty před závěrečnou sirénou odvolali domácí brankáře, power-play však skončila poměrně záhy. Rehušovu tutovku z mezikruží vykopl Stezka betonem, odražený touš poslal Bambula na Lukáše Bednáře a ten neměl problém zakončit do opuštěné branky. Havířov tak potvrdil, že to na Vsetín umí a po vítězství 5:2 získal důležité body v boji a přímý postup do play-off. Valaši naopak nenavázali na předchozí dobrá vystoupení a odmítli pojištění třetí pozice.