Vítězné derby = desátý triumf v řadě, první čtverka a divácký rekord!

Václav Trávníček • 08.02.2014

Ikonické vítězství 3:2 si v sobotu večer připsali vsetínští hokejisté. Svěřenci trenérů Weintritta a Hlobila zdolali v derby Valašské Meziříčí a před rekordní domácí návštěvou sezony - 1901 diváků - si připsali desátý triumf v řadě. Pro další osud obou regionálních rivalů byl zároveň důležitý střet Hodonína s předposlední Orlovou. Protože Pavliš a spol. porazili Drtiče v samostatných nájezdech, posunul se Vsetín na čtvrté místo. Naopak Bobrům se výrazně přiblížila baráž.

2. liga - 40.kolo so 8.2.17:30
HC Bobři Valašské Meziříčí
3:2(1:1, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 6. Hurtík (Vrba L., Vaněk), 24. Vaněk, 38. Mikšovský (Kubo, Vrba F.) – 16. Novosad (Kvapil), 32. Varga Mar. (Zábojník). Rozhodčí: Koliba – Ganger, Vengřín. Vyloučení: 10:8. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1901. Střely na branku: 33:23. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2.
VHK ROBE Vsetín: Hromada – Hurtík, L. Vrba, Žák, F. Vrba, Báchor, Tichý, Tesařík, Farda – Kajaba, Vaněk, Ambruz – Kubo, Ševčík, Mikšovský – Zúbek, Podešva, Vítek – Kývala, Daněk, Hruška.
HC Bobři Valašské Meziříčí: Slovák – Kvapil, Heča, Hartmann, Řezáč, Tomiga, Zábojník – Novosad, R. Škutchan, Kubáč – Matušenko, Mar. Varga, D. Varga – A. Škutchan, Martiník, Matějek – Randýsek, Baroš, Kundera.

Tací sa nerodí na rovině. Poslední valašské derby sezony nabídlo oku diváka snad úplně všechno. Výjimkou však byla hokejová krása. O to víc si rekordní návštěva roku užila tvrdé a úporné práce, která od nepaměti charakterizuje celý kraj.

Do utkání vstoupili lépe zelenožlutí Valaši, kteří svého soupeře od první minuty svírali v útočném pásmu. V páté minutě slavil ostrý nástup úspěch. Tomiga zahákoval pronikajícího Petra Hrušku, čímž nabídl Vsetínu přesilovou hru. V ní navedla první útočná formace zakončení na Pavla Hurtíka, jehož tvrdý projektil skončil odrazem od tyče za bezmocným Slovákem. I poté měli domácí navrch. Přišla další početní výhoda, ve které opět úřadovala elitní formace VHK. Daniel Vaněk si vyměnil v klasické přesilovkové souhře kotouč s Martinem Ambruzem, který vybruslil na střed a snažil se chytře obstřelit Slováka. Jeho pokus byl hodně blízko druhému bouřlivému jásotu, trefil tyč. Regionální rivalové z lidově řečeného Valmezu se ovšem dostali do hry ještě na konci první třetiny. Po Hurtíkově faulu, za který si šel střelec úvodní trefy sednout na čtyři minuty, se hostům naskytla dvojnásobná výhoda mužů v poli. 1:1 - tento stav svítil na výsledkové tabuli po šťastné střele Zdeňka Novosada, který pokořil Hromadu poprvé. Tento stav však mohl přepsat hned za minutu faulovaný Petr Hruška, který své následné trestné střílení promrhal. Po první třetině se šli diváci občerstvit za smírného stavu.

Prostřední dějství se drželo své partitury. Tedy - tvrdá hra na hranici pravidel, urputný boj o každý metr a zónová převaha domácího celku. Tlak zelenožlutých vrcholil v čase 23:39. Po zalehnutí kotouče v brankovišti hostujícím hráčem bylo nařízeno trestné střílení s pořadovým číslem 2. Exekuce se jal vsetínský kapitán Daniel Vaněk a zhostil se jí s noblesou velkých střelců. Precizní bekhendový blafák uklidil do šibenice Slovákovy svatyně. Za stavu 2:1 pokračoval dosavadní scénář. Ovšem Bobři dokázali opět vytěžit z minima maximum. Nejprve se po akci Novosada neprosadil v ložené šanci Kubáč. Ve 32. minutě se kotouč nešťastně odrazil od hlavního sudího přesně na hůl Zábojníka. Zlínský odchovanec vypálil před branku, kde číhal připravený Martin Varga. Populární útočník Valmezu pak neměl problém uklidit kotouč do odkryté klece. Opět se budeme opakovat s průběhem hry. Vsetín útočil, Slovák chytal. I přesto se nakonec domácí Vsacané dočkali kýženého úspěchu. Po dvou zmařených šancích Kajaby a Kývaly opět dostal prostor jásot a křik. Filip Vrba v přesilové hře napálil kotouč na branku, kde jej tečoval Adam Mikšovský. Někdejší hráč Prostějova tak smyl střeleckou smůlu a trefil se potřetí v sezoně. Ještě v tu dobu netušil, že jeho trefa bude označena jako vítězná.

Poslední fázi utkání načala šance prvního střelce Valašského Meziříčí a někdejšího hráče Šumperka Zdeňka Novosada. Ten se před Hromadou dokázal trefit jen do tyče. Pak už na Lapači hrála prim tvrdost a bojovnost obou celků. Vsetín měl opět více ze hry, v šanci se ocitl Vaněk či Zúbek, ale vynikající Slovák a také trocha štěstí domácím další gólovou radost zamezila. Další průběh třetiny ovlivnila také řada podivných vyloučení. Na obou stranách byla k vidění dvojnásobná přesilovka, kterou však ani jeden z celků nevyužil. Minutu před koncem se počet hráčů na ledě opět měnil. Závěrečná bobří powerplay však už nic nezměnila a na Lapači tak mohl před rekordní návštěvou zaznít legendární pokřik "Vysoký jalovec". Vsetínský stánek se pak při děkovačce otřásal v základech. Závěrečné derby sezony tak opět opanoval Vsetín, který tak letos nedovolil svému soupeři ani jednou vzít body. Desáté vítězství v řadě navíc znamená při neúspěchu Hodonína poskok na kýžené čtvrté místo.

Viktor Hlobil (VHK Vsetín): Je krásné, že jsme vyhráli derby. Navíc je to desáté vítězství v řadě, ale zbytečně jsme si to zkomplikovali vyloučeními. Kvůli tomu jsme ve dvojnásobném oslabení dostali branku. Až moc jsme se nechali strhnout hrou. Ve třetí třetině jsme už ve hře pět na tři branku naštěstí neinkasovali. Dnešní zápas možná nebyl tak pohledný, jako ty ostatní, ale důležité je že se vyhrálo. Kluci si šáhli na dno sil a ubojovali to. O to je výhra cennější. I přesto, že jsme hráli ve druhé třetině hodně v pásmu Valmezu, tak jsme se výrazněji neprosadili. Soupeř se na nás velmi dobře nachystal. Oni hrají o bytí a nebytí, takže do toho dali maximum. Když se dostali k nám do třetiny byli strašně nepříjemní a nebezpeční. Bylo to ubojované vítězství.

Jan Vavrečka (HC Bobři Valašské Meziříčí): Odjíždíme s pocitem dobře vykonané práce, ale jedeme domů bez bodů, které hodně potřebujeme. Těžko se mi o tom mluví, ale klukům jsem po zápase poděkoval za předvedený výkon a hlavně za poctivý přistup k zápasu. Vsetín vyhrál, byl o tu branku lepší, každopádně při hře pět na pět jsme nedostali žádnou branku, buď to byla penalta a dvakrát to padlo z přesilovky. Naopak my jsme přesilovku nevyužili, mohli jsme srovnat na 3:3, ale nevyšlo to. Vsetínu gratuluji k vítězství.