Valaši ukázali kvalitu a ovládli první čtvrtfinále

Jan Tajzler • 25.02.2016

Konečně to vypuklo, dlouho očekáváne play-off. Do Vsetína dorazil celek Nového Jičína a k překvapení všech přítomných se jako první dostal do vedení, to když vsetínská obrana povolila skórovat Mikšanovi. Valaši se v úvodní dvacetiminutovce nemohli dostat do tempa, dokonce promrhali dvojnásobnou početní výhodu. Ovšem ještě před první sirénou Vsetín skóre otočil a ve zbytku utkání už našel idelání herní pohodu na to, aby Novojičínské přehrával. I tentokrát si zelenožlutí s chutí zastříleli a puk za Iláše dostali celekm sedmkrát. Svěřenci trenéra Jenáčka tak slaví první bod ve čtvrtfinálové sérii. Druhé čtvrtfinále se odehraje na ledě Nového Jičína v sobotu od 17:00.

2. liga - ČF1 čt 25.2.17:30
HK Nový Jičín
7:1(2:1, 2:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 18. Kolařík (Tesařík, Řezáč), 20. Vávra (Kajaba, Ostrčil), 33. Dvořák (Slováček, Vrba), 37. Řezáč (Vítek, Nedbálek), 47. Kajaba (Nedbálek), 48. Vaněk (Ondráček, Ostrčil), 51. Finsterle (Ondráček, Hrazdira) – 8. Mikšan (Zdeněk, Málek). Rozhodčí: Dědek – Novotný, Axman. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2021. Střely na branku: 33:26. Průběh utkání: .

VHK ROBE Vsetín: Hromada – Tesařík, Vrba L., Ambruz, Ostrčil, Řezáč, Žák, Nedbálek – Vaněk, Ondráček, Vávra, Zúbek, Kolařík, Slováček, Kajaba, Finsterle, Hrazdira, Dvořák, Vítek, Daněk.
HK Nový Jičín: Iláš – Kužílek, Hruška J., Hoďa, Vašut, Haloda, Cabák – Gebauer, Škumát, Kabeláč, Mikšan, Lehečka, Zdeněk, Málek, Ižacký, Novotný.

Ze začátku utkání šlo ihned poznat, že jde o první zápas play-off. Obě strany začaly velmi opatrně, v úvodu vesměs jen nahazovaly kotouč na branku a často se pískalo zakázané uvolnění. První, kdo se osmělil, byli hosté a první brankářské zákroky tedy patřily domácímu Petru Hromadovi. Nový Jičín jen tak nepolevil a blízko gólu se při střele z pravého kruhu dostal Škumát. Bylo to také štěstí, které pomáhalo domácím tento nápor přečkat - ve 4. minutě před Hromadou zavládl zmatek a domácí gólman jen tak tak zabránil inkasované brance. Dominantní postavení Nového Jičína v úvodní desetiminutovce potvrdil i Gebauer střelou z mezikruží. Ze vsetínských se prvně výrazněji prosadilo duo Kajaba – Hrazdira, prvně jmenovaný dorážel nahození Ondráčka a druhý poté ještě zkusil své štěstí z pravého kruhu. Byl to ovšem Nový Jičín kdo se zaslouženě dostal do vedení. Z protiútoku a v přečíslení 3 na 1 se nad vyrážečku trefil David Mikšan. Vsetínské jako by branka povzbudila a začali se dostávat do větších šancí, které vyvrcholily až v přesilovou hru 5 na 3, která se ale domácím moc nevyvedla a zůstala nevyužita. Mrzet je to ale nemuselo, přišla sice ještě nebezpečná střela exvsetínského Marka Halody, kterou Hromada ukryl v lapačce, poté se ale v další přesilové hře, nabídnuté Málkem, ke kotouči dostal Jan Kolařík a od modré vyslal střelu, která orazítkovala horní roh brány a spadla za záda Iláše. Psala se sice již 18. minuta, domácí ale nepřestávali tlačit a nepotlačovali touhu po otočení skóre. Tím, kdo se o to mohl již o minutu později postarat byl Vaněk, když dostal příležitost dorážet u levé tyčky. Nakonec to byl ale Tomáš Vávra, komu Iláš vyrazil 10 vteřin před koncem první periody kotouč na hokejku, a domácí tedy i po nepovedeném začátku vedli po první třetině 2:1

Druhé dějství začal Vsetín aktivněji než jeho sok z Nového Jičína, z dobré pozice mohl střílet Kajaba, dlouho však čekal a hostující obrana ho zatlačila za bránu. Do ještě větší šance se vsetínský tým dostal, když se Finsterle vracel z trestné lavice. Po jeho návratu na led se Valaši dostali do přečíslení 4 na 1. Finsterle ale po přihrávce Žáka nedokázal přesně zavěsit a kotouč proletěl kolem levé tyčky. Na druhé straně zachraňoval střeleckou situaci Málek, který se pokusil překonat vsetínského brankáře z otočky a v závaru před vsetínskou bránou se zkoušel zorientovat i Kužílek. Právě tento novojičínský bek se zanedlouho vydal směr trestná lavice. Dlouho tam ale nepobyl. Po 39 vteřinách početní výhody se z levého kruhu střelou po ledě prosadil Petr Dvořák. Netrvalo dlouho a přišel další gól v Ilášově síti. O ten se nádherným způsobem postarali David Vítek s Jakubem Řezáčem. Prvně jmenovaný obral soupeře o kotouč a vydal se do útoku, před bránou předal touš svému spoluhráči a ten již neměl sebemenší problém s tím, poslat jej za záda přemisťujícího se gólmana. Na konci třetiny dostali hosté pobídku ke snížení, nejprve hráli při signalizovaném vyloučení Ambruze ve výhodě a trefili pravou tyč, a i v následné přesilové hře si v poslední minutě dokázali vytvořit tlak. Vsetínská obrana ale držela a dovedla zápas ke stavu 4:1 po druhé třetině.

Ke smůle hostů byl jejich přesilovkový tlak přerušen sirénou oznamující konec třetiny a v periodě třetí na něj již navázat nedokázali, navíc se sami dopustili faulu. Na trestnou lavici usedl i druhý hráč s číslem 16, tedy střelec jediného novojičínského gólu, David Mikšan. Při signalizované výhodě se do šance dostal Zúbek, na Iláše však nevyzrál. Při vyrovnaném počtu hráčů se do šancí dostávaly oba celky, ani jeden však úspěch neslavil. Nic na tom nezměnila ani střela Dvořáka, který se snažil prostřelit dvojici Vítek – Vašut, která se před bránou dostala do menší potyčky. Střela Nedbálka by také nevyvolala žádný povyk, jelikož ji Iláš dobře viděl a s jejím vytěsněním neměl problémy. U pravé tyče se ovšem objevil René Kajaba, vyražený kotouč nadzvedl a přehodil přes beton hostujícího gólmana. Uběhla minuta a půl a síť za Ilášem se vlnila znovu. Filip Ondráček najížděl na bránu, z ostrého úhlu však neprostřelil, a tak nahrál zcela osamocenému Danielu Vaňkovi, který s lehkostí dostal puk do prázdné brány. Hosté věděli, že za stavu 6:1 toho moc nezmůžou, jejich tempo se tak začalo zvolňovat a domácí fanoušci se začala dožadovat „desítky“. Další, kdo mohl přidat kapku vody do mlýna, byl David Vítek, ten byl ale v útočném pásmu moc rychle a nesobecky počkal na své spoluhráče, což se mu vymstilo a byl soupeřem o kotouč obrán. Skvěle si to však načasoval David Hrazdira, který přes šířku kluziště poslal kotouč na Ondráčka a ten za sebe na Lukáše Finsterleho, který zakončil z levého kruhu k levé tyčce. Po sedmé brance již zvolnili i domácí, čehož chtěli hosté využít k alespoň jedné vstřelené brance navíc.

To už se jim však nepovedlo a na světelné tabuli tak zůstalo svítit skóre 7:1, Vsetín tedy zvítězil v prvním čtvrtfinálovém utkání letošního play-off větším rozdílem než tomu bylo loni. Nyní se už ale budou oba celky připravovat na druhý vzájemný zápas, který se odehraje v sobotu 27.2. v Novém Jičíně.

Luboš Jenáček (trenér Vsetína): Začali jsme nervózně, bylo vidět, že je to první zápas nové soutěže. Potřebovali jsme se zahřát a získat jistotu. Bohužel jsme dostali gól z přečíslení, ale myslím si, že když dal Honza Kolařík na 1:1 a pak jsme otočili na 2:1, tak potom už jsme byli lepším mužstvem, a že jsme dneska po zásluze vyhráli. Nicméně je to první krok, první díl. Teď v sobotu nás čeká těžký zápas v Jičíně, musíme se na to perfektně připravit, protože Jičín hrál až do konce. Určitě bude ještě těžkým soupeřem. My se musíme soustředit na sobotu a pokusit se tam zvítězit.

Trenér Nového Jičína se vyjádří po čtvrtfinále.