Valaši nevyužili možnosti postupu do finále, v Šumperku prohráli

Viktor Krus, Jaroslav Svoboda, Ondřej Kubát • 27.03.2009

Š u m p e r k – Třetí semifinálový zápas Valaši na domácí Šumperk vůbec nestačili. Celou první třetinu jednoznačně ovládli Draci a z ustavičného tlaku vyprodukovali tři branky. Ve druhé části domácí navýšili skóre o jednu branku a k vidění byly spíše nedovolené zákroky, které na hokejové kráse nepřidaly. Třetí klání patřilo opět Šumperku, který za obrovské podpory fanoušků nasázel Valachům další dva góly. Konečné skóre tedy zní 6:0. Série se stěhuje do Vsetína za stavu 2:1 pro zelenožluté hokejisty.

- SF pá 27.3.18:00
Draci Pars Šumperk
6:0(3:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 5. Stejskal (Novosad), 14. Duba (Stejskal), 19. Stejskal (Duba, Novosad), 39. Sedlák (Ambruz, Meluzín), 47. Vymazal (Meluzín), 53. Holík.Rozhodčí: Úlehla - Lučan, Šmika. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:0. V oslabení 0:0.
Draci Pars Šumperk: Daneček - Osina, Hegegy, Blanár, Ondráček, Holík, Sedlák, Vrtík - Brunec, Drábek, Meluzín, Vymazal, Čížek, Domian, Hulva, Ambruz, Rozum, Novosad, Duba, Stejskal.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Bezouška, Šimek, Martyčák, Sýs, Pšeja, Zavrtálek, Mikeš, Tesařík, Kubo, Černý, Ašer, Klabačka, Vaněk, Gajdošík, Rajnoha, Gergela, Šenkeřík, Hrňa, Matula, Plachtovič.

I přes dvě prohry natěšený šumperský kotel nedal Drakům jinou možnost než vyhrát. Ještě před samotným začátkem utkání převzal Aleš Holík cenu pro nejsympatičtějšího Draka 2008/09, kterou věnovali fanoušci, a pak začala nefalšovaná bitva o naději. Hosté do ní nenasadili Josefa Štrauba a chyběl i distancovaný Martin Podešva. Z kádru vyřazeného Knebla pak nahradil Gergela. Draci naopak nastoupili kompletní, mezi tyče se pak postavil Lukáš Daneček.

Domácí vlétli do zápasu s odhodláním zvrátit vývoj série a od prvních minut Valachy jasně přehrávali. Ve třetí minutě Rozumovu ránu Plšek kryl, následně uspěl vsetínský brankář i při pokusu Draků v přesilové hře. Šumperk v početní výhodě neuspěl, po návratu Ašera na led však konečně prolomil kouzlo Lukáše Plška. Novosadovu přihrávku převzal Martin Stejskal, který prostřelil vsetínského mága a rozjásal nacpané ochozy poprvé. Domácí pak museli přežít oslabení, avšak Vsetín se ke střele nedostal. Nadšeně hrající Draci předváděli zcela jiné nasazení než v předchozích dvou duelech a aktivní hra nesla své ovoce. Dubova bomba vyrazila Plškovi hůl z ruky, na vsetínskou branku se následně valil útok za útokem. A Šumperk se opravdu dočkal. Dubova bomba proplachtila až do sítě a žlutomodrá radost ovládla Tyršův stadión.

Hned vzápětí měl na holi jasný gól Aleš Holík, ale čerstvě titulovaný miláček publika k povzdechu téměř všech nedal. V 19. minutě již však mohly ochozy jásat znovu, parádní výkon Draků v první třetině korunoval svou druhou trefou v zápase Martin Stejskal. Od té chvíle se vesměs ponořil stadión do zpěvů publika, s domácími fandy si však ti hostující i přes nepříznivý stav nezadali.

Hned v úvodu druhé třetiny se Šumperk znovu nadechl k tlaku a stadión jen smutně vydechl po Vymazalově trefě do tyče. Další minuty přinesly hru nahoru - dolů, například kanonýr Hulva - kterému se na Vsetín jinak daří - vysoko přestřelil. Následně musel Černého pokus krýt Daneček, Plšek na druhé straně ramenem vytěsnil bombu Brunce. Atraktivní podívaná nebrala konce a byli to hlavně domácí, kdo bavil ochozy. Duba ani Hegegy při svých pokusech neuspěli, šanci Valachů pak likvidoval Daneček, který Gergelu vychytal. Přesně ve 32. minutě napřáhl během přesilovky Blanár a Plšek reflexivně na poslední chvíli vyrazil. Další kombinaci Draků však vyhmátl Erik Hrňa a vsetínské pendolino si to namířilo přímo na Danečka. Ten ale k nadšené explozi napjatě vyčkávajícího stadiónu chytl Hrňův pokus a Šumperk držel třígólový náskok. Ve 35. minutě nebezpečně tečoval Sedlákovo nahození Ambruz, Plšek prokázal své kvality výtečným zákrokem. Nakonec se ale trpělivě hrající Šumperk dočkal. Při hře 4 na 4 tečoval nastřelený Ambruzův kotouč před Plškem Sedlák a branka do kabin definitivně zlomila vsetínský odpor.

Ve třetí třetině si domácí prakticky hlídali vedení a naopak se snažili podnikat nebezpečné výlety před Plškovo brankoviště. Ve 42. minutě propadl ve středním pásmu Mikeš a vstříc Plškovi se hnal Vymazal, tentokrát však ještě mušku přesně neseřídil. Ve 47. minutě již tomu bylo jinak. Vymazal znovu nastartovaný sám na Plška vsetínského brankáře oklamal, kotouč poslal do sítě a za stavu 5:0 již začal Šumperk slavit prodloužení série. Vsetín po páté inkasované brance mírně ožil, Vaňkův i Gergelův pokus na Danečka nestačil. V 51. minutě pak Tesařík minul odkrytou klec a trápení Vsetína tak vrcholilo. V 53. minutě se dočkal i Aleš Holík, který potrestal hrubku vsetínské defenzívy a přesnou trefou do šibenice poděkoval divákům za zvolení nejsympatičtějším šumperským hráčem sezóny. Jasnou výhru oslavující diváci hnali Draky vstříc další brance, Stejskal hattrick proti Plškovi zkompletovat nedokázal.

Poslední minuty se odehráli za křepčení žlutomodrých barev, Šumperk přehrál Vsetín jasně 6:0 a jednoznačně přiživil naději na zvrat v celé sérii. V neděli semifinálové boje pokračují, poražený celek ze Vsetína přivítá na svém ledě Draky a i tentokrát třímá v rukou mečbol.

Jiří Režnar, Salith Šumperk: "Utkání jsme začali stejně aktivně jako předchozí zápasy, tentokrát se nám ale podařilo dát rychlé góly. Soupeř musel otevřít hru a my toho využili. Vyplatilo se to, k čemu jsem nabádal, k časté střelbě."

Viktor Hlobil, VHK Vsetín: "Dostali jsme rychlý góly a čím víc prohráváte, tím víc vám ubývá sil. Je to prostě jeden zápas a ten jsme prohráli 0:6, ale jinak je to 2:1 na zápasy, takže asi tak. V případě Pepy Štrauba, měl volno, byl už docela domlácený, tak nehrál, abychom ho šetřili. To volno si zaslouží."