Skvělý výkon zajistil Vsetínu povzbudivé vítězství nad Prostějovem

Ondřej Konvičný • 11.01.2014

Moc fanoušků tomu věřit nemuselo, přesto se to povedlo. Vsetínští hokejisté porazili lídra tabulky Prostějov. Po první vyrovnané třetině vedli domácí 2:0, hosté své šance spálili. Na začátku druhé třetiny Jestřábi rychle vyrovnali na 2:2, poté však pokračovali v neproměňování šancí. Kdyby domácí po 40 minutách prohrávali o tři nebo více branek, nikdo by se nemohl divit. Prostějovský tlak pokračoval i ve třetí části, poté se však domácí zvedli a zásluhou Podešvy se dostali do vedení. V divokém závěru přidal pojistku René Kajaba a zelenožlutí se tak mohou radovat z povzbudivého vítězství.

2. liga - 32.kolo so 11.1.17:30
LHK Jestřábi Prostějov
4:2(2:0, 0:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 12. Ambruz (Kajaba, Vaňek), 13. Vítek (Zúbek, Vrba L.), 51. Podešva (Zúbek, Hruška), 59. Kajaba (Vaněk, Vrba L.) – 22. Jurík (Kolibár, Jedlička), 23. Kučera (Antončík, Belay) Rozhodčí: Koliba – Ganger, Vengřín Vyloučení: 8:11 navíc Mikšovský (VSE) - Jedlička (PRO) 5+OK, Stejskal (PRO) 10 min OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1148. Střely na branku: 25:27 Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2
VHK ROBE Vsetín: Hromada – Hurtík, L. Vrba, Žák, F. Vrba, Báchor, Tichý – Kajaba, Vaněk, Ambruz – Kubo, Ševčík, Mikšovský – Vítek, Podešva, Zúbek – Kývala, Daněk, Hruška.
LHK Jestřábi Prostějov: Kocián – Nedbálek, Knesl, Polák, Kolibár, Malý, Jedlička, Veselý, Švaříček – Antončík, Belay, Kučera, Černý, Venkrbec, Stejskal, J. Jurík, Luňák, Duba, Coufal, D. Jurík, Indra.

Pozdravy v podobě vyložených šancí si v úvodních dvou minutách vyměnili hokejisté Vsetína a Prostějova. Nejprve to byl Venkrbec, který po hrubce domácího beka dostal pas do jízdy, obešel i brankáře Hromadu, k údivu všech ale následně poslal puk mimo tři tyče. O pár sekund později chybovala i obrana hostů a sám na brankáře Kociána jel Mikšovský – jeho střelu ale muž s maskou vytěsnil nad bránu. Hra se poté uklidnila. Jestřábi byli o poznání nebezpečnější, domácí defenzíva ale pracovala dobře.

V čase 5:47 se sice puk v Hromadově síti ocitl, do brány však byl vhozen rukou a gól tudíž nemohl platit. V osmé minutě tak mohli otevřít skóre domácí, kteří hráli minutovou přesilovku pět na tři. Sehráli ji bídně, přesto tato situace odstartovala vsetínskou aktivitu směrem dopředu. Ve 12. minutě napálil Vaněk z levého křídla břevno, o pár sekund později už se ale domácí radovali. Kajaba se obtočil kolem svatyně, nahodil puk do brankoviště a důrazný Martin Ambruz jej uklidil do sítě.

Na Lapači ještě neutichly oslavné chorály a bylo to 2:0. O 47 sekund později totiž Valaši předvedl rychlý protiútok, Kocián vyrazil Zúbkovu střelu pouze před sebe a dojíždějící David Vítek uklidil touš ze vzduchu do sítě. Zbytek třetiny se odehrál převážně v obranném pásmu VHK, Jestřábi totiž hráli tři přesilovky v řadě. Vyšla jim především ta první, s několika tvrdými projektily si ale Hromada poradil. Do kabin tak odcházeli domácí s vedením 2:0.

Nejlepší hráč VHK dle redakce:

Petr Hromada

Úvod druhé dvacetiminutovky přinesl výstup na téma „Jak rychle promrhat dvoubrankový náskok“. Nejprve domácí v oslabení nevyhodili puk a po střele od modré dorážel do prázdné brány pohodlně Juraj Jurík. O půl minuty později kličkoval Podešva na vlastní modré, přišel o puk a hosté přečíslení využili. Se střelou Antončíka si ještě Hromada poradil, proti dorážce Franka Kučery do prázdné brány ale nezmohl zhola nic. Vyrovnáním nastartovaní Prostějovští poté ještě více utáhli kleště a mleli Valachy v jejich pásmu. Přes několik slibných šancí ale obrat nedotáhli, přestože Luňákovi chyběl jen malý kousek k tomu, aby svou pohlednou kličkovanou zakončil zasunutím puku do prázdné brány.

O chvíli později se neradoval ani Belay, jeho střelu z mezikruží zastavila tyč. Ve 26. minutě se domácí trenéři pokusili zastavit jestřábí nápor oddechovým časem. Zabralo to. Vsetínští se uklidnili a příval hostujících šancí se povážlivě ztenčil. Další výraznější vzruch tak přinesla až 30. minuta. Vsetínský Mikšovský nesportovní zákrokem sestřelil brankáře Kociána a po zásluze vyfasoval trest na 5 minut a do konce utkání. Stejný trest ale inkasoval též hostující Jedlička, který se více než důrazně rozhodl pomstít svého chráněnce.

Ve 34. minutě přišlo další vzrušení z kategorie hokejových. Domácí bek štědře nabídl puk prostějovskému Černému, jeho střelu bekhendem ale Hromada se štěstím lapil. Lépe se pak nevedlo ani Nedbálkovi, který dostal puk v akci dva na jednoho, jeho zakončení do protipohybu ale zastavila maska ležícího Hromady. A protože se v závěru neujalo ani několik nebezpečných vsetínských přesilovkových střel, svítilo po 40. minutách hry skóre 2:2.

Třetí dějství začalo tutovkou Valachů. Po Zúbkově střele dorážel Podešva, Kocián ale dokázal puk letící do brány vyškrábnout ze vzduchu svou širokou holí. Poté si celky vyzkoušely přesilovku - neúspěšně. K vidění byl i nadále rychlý hokej, s přibývajícími minutami však bylo patrné, že oba týmy myslí stále více na zadní vrátka. V padesáté minutě se ale Jestřábi dopustili osudové chyby – umožnili VHK přečíslení tři na dva. Kotouč dostal Hruška, protáhl se před gólmana, kličku kvůli faulu sice nezakončil, mrzet jej to ale nemuselo. V nastalém zmatku totiž přistrčil Zúbek puk pohotově Janu Podešvovi a ten s přehledem zakončil do odkryté brány.

Hostující snahu o tlak a vyrovnání poté přibrzdilo vyloučení, v 56. minutě ale přesto měli obrovskou šanci vyrovnat. Minutovou přesilovku pět na tři ovšem využít nedokázali. Největší šanci měl Polák, v ideální pozici ale nepropálil klečícího Hromadu.

Závěr si Jestřábi sami zpackali. Nejprve byl za sekání vyloučen Černý, což ale Prostějovští nevzali v potaz a o pár sekund později se znovu proháněli po ledě v pěti. Když si toho rozhodčí, po asi 10 sekundách všimli, muselo přijít jediné, další hostující trest. I ve dvojnásobném oslabení se Jestřábi pokoušeli útočit, avšak doplatili na to. Vsetínští se dostali do přečíslení, Vaněk předložil puk Renému Kajabovi a ten zblízka prostřelil Kociána. Hostující tlak a power-play v poslední minutě už nic nepřinesli, Vsetínští tak i podruhé v sezóně Prostějov porazili. V atraktivním utkání v bouřlivé atmosféře zvítězili 4:2.

Jiří Weintritt (trenér Vsetína): „Dnes jsme prožili krásný, bojovný večer s kvalitním soupeřem. Vyjímalo se z toho pouze prvních pět minut druhé třetiny, kdy jsme si museli vzít time-out a připomenout pánům, kvůli čemu tady jsme a co chceme. Myslím, že další klíčový moment byl před koncem zápasu, kdy měl soupeř dlouhou přesilovku pět na tři. Velmi kvalitní práci odvedl Ševčík a podařilo se nám to uhrát bez inkasovaného gólu. Pochvala patří celému týmu. Teď to chce dnešní body potvrzovat i v zápasech venku.“

Petr Zachar (trenér Prostějova):"Utkání se mi hodnotí těžce, protože si myslím, že jsme byli minimálně vyrovnaným soupeřem. Vsetín byl ale důraznější a dal o dva góly víc. Zejména ve druhé části nás zbrzdila také zbytečná vyloučení, díky kterým se domácí vymanili z našeho tlaku. Nejdůležitější ale bylo, že jsme nevyužili naše šance. Celkově to bylo zajímavé a vyrovnané utkání, jen je škoda, že odjíždíme bez bodu."