Skála Čechmánek a osm šťastných vteřin rozhodlo o výhře Vsetína

Milan Šebesta, Aleš Koňařík • 05.11.2004

V s e t í n - Jak nespravedlivý může být hokej poznali na svou kůži hokejisté Litvínova. Přestože byli na oko lepším týmem, odjíždí ze Vsetína s porážkou 1:4. O domácím úspěchu rozhodl především vynikající výkon Romana Čechmánka a dva góly Vaka a Zadiny, který padly během osmi sekund. Poté si již Valaši uhlídali tříbrankový náskok. Vsetínská vysoká střelecká produktivita donutila brankáře Jarinu střídat.

- 21.kolo pá 5.11.17:00
HC Litvínov
4:1(1:0, 1:1, 2:0)
Branky: 1. Veselý (Brabenec, Radivojevič), 33. Klesla (Brabenec), 46. Vak (Demel, Kovář), 46. Zadina (Jaškin, Gřegořek) - 29. V. Hübl (Kubinčák, Škoula). Rozhodčí: Bolina - Lipina, Pospíšil. Vyloučení: 3:6, navíc Klobouček (Litvínov) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 3622.
VHK ROBE Vsetín: Čechmánek - Jaškin, Gřegořek, Němec, Gýna, Klesla, Frolo - Radivojevič, Brabenec, Veselý - Zadina, Vlach, Selingr - Kovář, Vak, Demel
HC Litvínov: Jarina (46. Mařík) - Šlégr, Škoula, Kroupa, Skuhrovec, Hranáč, Ťupa, od 50. min. navíc Poživil - Balázs, Reichel (21. Klobouček), Ručinský - L. Havel, V. Hübl, Kubinčák - T. Kůrka, Branda, Gombár
Uplynulo 35 vteřin od úvodního vhazování a Ondřej Veselý poslal Vsetín rychle do vedení. Brabenec jej našel chytrou přihrávkou zpoza branky a na následnou střelu nestihl gólman Jarina včas zareagovat. Domácí vydrželi v náporu ještě dobrých pět minut, kdy jim poněkud zmatení hosté často vyklizovali prostor před vlastním brankářem. Jenže osamocenému Vakovi se neposedný puk převalil přes čepel a proti slabé střele se stihl litvínovský brankář včas přemístit.

S přibývajícími minutami se ale zpočátku zajímavá hra stávala chaotičtější a oba týmy trávily většinu času tvorbou nevynucených chyb a občasnými fauly. Přesilovky se ale většinou vyznačovaly tím, že si v nich větší šance vytvářel oslabený tým. Při vyloučení Skuhrovce ujeli laxním Vsetíňanům v největší litvínovské šanci první třetiny Hübl s Ručinským a Čechmánek předvídavě nastavil Ručinského mazanému protisměrnému pokusu pravý beton.

Skuhrovcův trest se přehoupl i do druhé třetiny, ve které Litvínov pokračoval v aktivní hře ve čtyřech, a po uvolnění Ručinského a následné velmi nepříjemné střele se Čechmánek hodně vztekal na své nedůrazné obránce. Ačkoliv do druhé části nenastoupil zraněný Reichel, litvínovský tlak pokračoval dorážkou Kloboučka a dalším závarem před Čechmánkem, kde Havel s Ručinským rozebrali obranu a vsetínský brankář musel k eliminaci Havlovy příležitosti vynaložit všechny síly.

Chemopetrol nakonec zlomil Čechmánkovo kouzlo v přesilové hře, kdy byla na konci pohledné kombinace na jeden dotek Hüblova hokejka a vsetínský brankář neměl proti tečované střele nárok. Hosté nadále zvyšovali obrátky, na vsetínskou branku se valil útok za útokem, jenže Čechmánek byl jako skála. Nepovolil po brejku Kubinčáka ani po dorážce Havla. Litvínov za promarněné šance pykal. Ve 33.minutě totiž vyhrál Brabenec bully a Klesla zamířil od modré přesně pod víko.

Hubený náskok bránili Valaši zuby nehty, často za cenu prostého napálení puku na zakázané uvolnění. Litvínov nadále kombinačně převyšoval domácí tým, ale v koncovce ztrácel při pohledu na sfingu na Čechmánkově přilbě sebevědomí. Zápas pak rozhodlo šťastných osm vteřin. V čase 45:17 usměrnil za Jarinova záda prudkou Demlovu příhru nejlepší střelec Vsetína Vak. Po vhazování ve středovém kruhu přihrál Jaškin Zadinovi a jeho příklep z pravého křídla nečekaně zapadl v čase 45:25 k pravé tyčce. Šťastný Zadina, který se trefil poprvé od 17.září, se radoval jako by to byla jeho první trefa v kariéře. Brankář s nejlepší úspěšností zásahů v extralize Jarina se poté nechal vystřídat náhradníkem Maříkem. Vsetín pak v euforii dovedl zápas do vítězného konce, ačkoliv soupeře ve snaze o efektní koncovku dalších gólů ušetřil.

Jan Neliba (Vsetín): "Jsem rád, že jsme zvládli duel proti tak kvalitnímu soupeři, je to odměna za bojovnost celého týmu. Rozhodující byla druhá branka, které jsme dosáhli v době, kdy jsme byli pod tlakem. Lví podíl na našem úspěchu má Roman Čechmánek, jenž zlikvidoval řadu šancí Litvínova."

Josef Beránek (Litvínov): "Dvě třetiny jsme měli dostatek šancí na to, abychom zde uspěli. Za jejich neproměnění nás domácí potrestali v závěrečném dějství dvěma slepenými góly a bylo po zápase. Na našem výkonu se určitě podepsala absence Roberta Reichla, který si v první třetině poranil loket. O vážnosti zranění napoví až následné vyšetření."