První finále Vsetín ztratil, rozhodly přesilovky

Václav Trávníček • 18.03.2016

Bojovali, stříleli branky, ale tentokrát to na vítězství nestačilo. Vsetínští hokejisté v pátek podlehli v prvním finálovém utkání Frýdku-Místku na jeho ledě 3:6 a v nedělní odvetě budou dotahovat. Domácí zápas rozhodli v přesilových hrách, v nichž nastříleli tři góly, jeden přidali při vsetínské power-play. Valaši mají podobnou zkušenost z loňské sezony, kdy v prvním finále padli s Přerovem dokonce 1:9. Sérii pak protáhli na pět utkání. Nedělní zápas na Lapači startuje v 17:30.

2. liga - F1 pá 18.3.18:00
HC Frýdek-Místek
6:3(0:1, 2:0, 4:2)

Branky a nahrávky: 9. Luka (Piecha, O. Kovařčík), 31. Piecha (Luka, Klimša), 44. Chmielewski (Schwarz, Polák), 49. Franek (Meidl, Cienciala), 50. Chmielewski (Schwarz), 60. Káňa – 16. Nedbálek (Finsterle, Kajaba), 46. Žák (Řezáč, Kolařík), 47. Dvořák (Vrba, Nedbálek). Rozhodčí: Mikula, Trombík – Barteček, Vengřín. Vyloučení: 6:8 Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2556. Střely na branku: 34:40. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:3, 6:3. Stav série: 1:0.

HC Frýdek-Místek: Daneček – Dresler, Krutil, Foltýn, Kowalczyk, Matyáš, Kvapil, Polák – Franek, Piecha, Sonnek, Klimša, O. Kovařčík, Samiec, Chmielewski, Schwarz, Káňa, Cienciala, Meidl, Luka, Jaroš.
VHK ROBE Vsetín: Hromada – Nedbálek, Vrba, Ostrčil, Ambruz, Žák, Řezáč, Hryciow, Štědrý – Slováček, Dvořák, Finsterle, Kajaba, Hrazdíra, Vávra, Zúbek, Vaněk, Kolařík, Báchor, Ondráček, Hruška.

Autor: Michal Břuchanský

V NERVÓZNÍ PRVNÍ TŘETINĚ SE PROSADILI JEN VALAŠI

Domácí tým nezačal úvodní finálové klání nejlépe, hned ve druhé minutě čelil samostatnému úniku Zúbka, proti kterému Daneček zakročil lapačkou. Frýdecko-místečtí vzápětí dostali výhodu přesilové hry, ale v ní se dlouho nemohli dostat na dostřel branky, kterou hájil Hromada. Na něj se v rychlém protiútoku řítil Franek, kterého však na poslední chvíli fauloval Žák a hosté tak hráli několik desítek vteřin ve třech.

Rysům se přesilovka příliš nepovedla, což se dalo říci i o snaze Vsetína, který si v nevyužité početní výhodě zahrál po háčku Jiřího Poláka. Hosté se po návratu frýdecko-místeckého zadáka na několik minut stali aktivnějším mužstvem, na Danečka postupně pálili Zúbek, Ondráček, Nedbálek nebo také aktivní Finsterle. Před Petrem Hromadou bylo rušno až ve čtrnácté minutě, když nejprve vypálil z mezikruží Franek a jeho kolega Radek Meidl poté z bezprostřední blízkosti nastřelil tyč.

Skóre se poprvé pohnulo v čase 15:44. Valaši se rozestavěli před Danečkem, který Finsterleho střelu vyrazil k Michalu Nedbálkovi a ten bekhendovou dorážkou rozvlnil síť za zády frýdecko-místeckého gólmana. Ten měl o pár vteřin později také velkou porci štěstí, když se v dalším vsetínském útoku otevřela před Vávrou prázdná branka a hostující útočník ji trestuhodně přestřelil.

PŘESILOVKOVÝ OBRAT RYSŮ ŘÍDILI LUKA A PIECHA

Začátek druhé třetiny se už odehrál v poklidnějším tempu, na čemž nic nezměnily ani dvouminutové tresty pro Piechu a hráčskou lavici Vsetína. Domácí neodehráli svou několikátou přesilovku vůbec zle, jenže trio střel z holí Luky, Chmielewského a Kovařčíka si cestu do branky nenašlo.

Dva a půl tisíce fanoušků se z vyrovnání radovalo až těsně před polovinou zápasu – Piecha si v další přesilové hře všiml rozjetého Vladimíra Luky, jenž rychlou kličkou do forhendu poprvé překonal Hromadu.

O malou chvíli později se celá situace opakovala. Za podražení odjel na lavici hanby Martin Ambruz, ale ani on si celé dvě minuty neposeděl. Autor první branky si za hostující brankou počkal na přihrávku a v ideální moment nabil na střelu Martinu Piechovi, na jehož dělovku z krátké vzdálenosti neměl Hromada nárok – 2:1.

Druhá polovina prostředního dějství už žádnou další branku nepřinesla. Největší možnost na vyrovnání měl v devětatřicáté minutě Dvořák, ale Daneček i s pomocí tyče odolal. Těsně před přestávkou fandům Frýdku-Místku zatrnulo v momentě, kdy se z ledu nezvedal Luka, na kterého sice přilétlo ze sektoru hostujících fanoušků několik předmětů, ovšem vítěz kanadského bodování ze základní části se nakonec do hry brzy vrátil.

DOMÁCÍ ZÍSKALI ZTRACENÉ VEDENÍ RYCHLE ZPÁTKY

V úvodu poslední dvacetiminutovky o sobě dalo vědět pověstné pravidlo nedáš-dostaneš. Hostující útočník Lukáš Finsterle rozezvučel horní tyč, načež se o čtyřicet sekund později radovali Frýdecko-místečtí. Jiří Polák se vydal na útočný výlet a poté, co Schwarz prodloužil jeho přihrávku z pravé strany k vzdálenější tyči, už to měl Aron Chmielewski s vstřelením třetí domácí branky jednoduché.

Vsetínské dvoubrankové manko nerozhodilo a po vyloučení Martina Piechy přišlo snížení. Michal Žák si chopil kotouče na modré čáře, popojel si s ním k pravému kruhu a přesnou střelou švihem dal hostům naději. Ta se za necelou minutu dokonce proměnila ve vyrovnání, když pohlednou kombinaci na jeden dotek zakončil střelou z prostoru mezi kruhy Petr Dvořák.

Rozjetý vsetínský celek krátce po brance na 3:3 zastavil faul Zúbka, po kterém přišel přesný zásah na domácí straně. Frýdku-Místku se většina přesilovky nedařila, v jejím závěru ale dostal Tomáš Franek krátkou přihrávku od Radka Meidla a střelou z první rozjásal nejen sebe, ale i většinu vyprodaného stadionu.

Pátá domácí trefa se zrodila hned o 37 vteřin poté. Aron Chmielewskiukázal maximální nasazení a zprvu ztracený kotouč vybojoval pro Jakuba Schwarze, který mu jej naservíroval před branku a polský útočník s velkým přehledem propálil Hromadu – 5:3.

Na znovuzrozené dvoubrankové manko hosté ze Vsetína tentokrát žádnou odpověď nenašli. Naopak to byli domácí, kteří v samotném závěru přidali pojišťovací trefu z hole Tomáše Káni, jenž pár sekund po tyči Hrazdíry dopravil kotouč do prázdné branky a upravil skóre na konečných 6:3.