Přestřelka ve Zlíně se šťastnějším koncem pro Berany, Vsetín v derby nebodoval

Jan Tajzler • 17.11.2023

Ve státní svátek Dne boje za svobodu cestoval vsetínský tým přes kopec Sirákov ke druhému derby sezony. Valaši začali ve Zlíně slibně, když skóre otevřel kapitán Erik Hrňa. Berani ale do první sirény srovnali a ve druhé třetině skóre otočili. Vsacané předvedli velkou vůli po vítězství, na startu třetí třetiny dokonce v rozmezí šestnácti vteřin smazali dvoubrankové mánko, soupeře výrazně přestříleli, ale rivalovi nakonec těsně podlehli. Premiérovou trefu mezi muži zaznamenal dorostenec Adam Koláček, který byl vyhlášen nejlepším hráčem Vsetína v utkání.

CHANCE LIGA - 22.kolo pá 17.11.17:30
Berani Zlín
5:4(1:1, 2:1, 2:2)

Branky a nahrávky: 18. Kindl (Salonen), 31. Novotný (Kindl), 39. Sadovikov (Suhrada, Köhler), 44. Gago (Husa), 52. Novák (Süss, Husa) – 4. Hrňa (Dědek, Hořanský), 32. Š. Jenáček (Kern, Jandus), 45. A. Koláček (Š. Bláha), 46. Rob (Klhůfek). Rozhodčí: Petružálek, Mejzlík – Kokrment, Thuma. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7000. Střely na branku: 29:40. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 2:1, 2:2, 4:2, 4:4, 5:4.

Berani Zlín: Huf – Salonen, Hrbas (A), Čáp, Husa, Suhrada, M. Novotný, Zbořil – Paukku, Kindl, Šlahař – Keränen, Werbik, M. Lang – Gago, Süss, Novák – P. Sedláček (A), Sadovikov, Köhler (C).
VHK ROBE Vsetín: Žukov – Staněk, Ďurkáč, Š. Jenáček, Smetana (A), Kojo, Larsen, Ondračka – Klhůfek, Jonák, Rob (A) – Hořanský, Dědek, Hrňa (C) – Š. Bláha, Kern, Jandus – A. Koláček, Kratochvil, Kubiš.

Zlín vstoupil do derby na domácí půdě aktivně a již v 57. vteřině utkání mohl nápor Beranů zakončit Werbik, ale odkrytou část vsetínské branky netrefil. Vsetínu chvíli trvalo než se dostal k ohrožení Daniela Hufa, ale brzy po úvodu utkání vsetínský tým dokázal otevřít skóre zápasu. Akci druhé útočné řady rozjel Hořanský, který vybídl Dědka osamoceného před Hufem k zakončení, vsetínský mladíček to zkusil kličkou do bekhendu, ale tady Huf ještě Berany podržel, ovšem ze druhé vlny propálil zlínského brankáře vsetínský kapitán Erik Hrňa.

Berani měli nadále optický tlak a územní převahu, ale do nebezpečnějších šancí se dostávali Valaši. Skóre mohli navýšit Bláha s Kernem, kteří postupovali v přečíslení dva na jednoho, prvně jmenovaný vzal zakončení na sebe, ale recept na překonání zlínského brankáře nenašel. Blízko k navýšení náskoku měla i další akce druhé vsetínské řady, Hořanský zpoza branky poslal kotouč na Dědka, který ale ani napodruhé v utkání Hufa nepřekonal. Zlín se nakonec vyrovnání dočkal v závěru první třetiny, Denis Kindl se zmocnil puku za vsetínskou brankou, dostal od obrany hostů až příliš prostoru a nakonec si nabruslil do slotu a přesně zamířil na vzdálenější tyč Žukovovy branky.

Prostřední dějství nabídlo vyrovnaný hokej a také první přesilové hry. Nejprve se do početní výhody dostali domácí a Maxim Žukov se musel mít na pozoru už v prvních vteřinách oslabení. Valaši ale branku neinkasovali, naopak v závěru oslabení mohli udeřit po akci Kerna s Jandusem, vsetínský útočník už měl zlínského brankáře téměř na lopatě, ale za záchrannou brzdu zatáhl Kindl. I Valaši byli v přesilové hře aktivní, ale střely Hrni i Roba k návratu do vedení vsetínského týmu nevedly.

Zlín ustál přesilovou hru a poté udeřil podruhé v utkání. Na vrcholku pravého kruhu si puk zpracoval na holi Novotný a prostřelil skrumáž před brankou Vsetína i Žukova, to bylo v čase 30:19. Vsetínu se ale brzy podařilo vyrovnat, stačilo mu na to 66 vteřin, do útoku vyrazil Kern s Jandusem, hráči si vyměnili puk a Kern se neukvapil při možnost zakončit a ještě vylepšil pozici pro Šimona Jenáčka, který zakončil vstřelenou brankou rozbor zlínské obrany. Ševcům se ale znovu povedl závěr třetiny, po střele Suhrady se kotouč dostal na hůl Stanislava Sadovikova a ukrajinský útočník ve službách Zlína zakončil z levé strany přesně pod horní tyč. Na vedoucí branku Zlína už Vsacané odpověď do konce druhé třetiny nenašli.

Třetí třetina přinesla divákům ve Zlíně opravdu výživný průběh. Nejprve se Beranům podařilo skóre navýšit na rozdíl dvou branek, když Vsetín neuspěl v další přesilové hře a tuto neefektivitu ztrestal Michal Gago, který si na ose hřiště připravil palebnou pozici a vymetl růžek vsetínské branky. Valaši ale nic nevzdávali a v rozmezí šestnácti vteřin dvoubrankové branko smazali. Nejprve se poprvé v kariéře mezi muž prosadil dorostenec Adam Koláček, který z levé strany přesně zamířil do růžuku Hufovy klece a poté po vhazování Klhůfka bekhendem překonal Luboš Rob.

Zlín ale našel cestu, jak se dostat zpět do vedení. Bylo to v čase 51:18, Žukov sice zastavil průnik Süsse po pravém křídle, ale na dorážku z hole Martina Nováka už nedosáhl. Vsetín se snažil v závěru o vyrovnání, minutu před koncem odvolal Žukova z brány, ale Zlín už svůj hubený náskok uhájil a druhé derby sezony získal na svou stranu.

Jan Srdínko (Berani Zlín): Byl to velice kvalitní zápas s kvalitním soupeřem. Opravdu, dneska se hrál výborný hokej. I když jsme prohrávali, tak vstup do utkání jsme měli dobrý, první třetina byla možná naše nejlepší. Měli jsme výborný pohyb, hráli jsme na puku. Hra se pak srovnala, ve druhé třetině jsme šli do vedení a to i přes to, že třetina nebyla z naší strany tak dobrá. Udělali jsme pár malých chybiček, soupeř se dostával do šancí, Hufíno to ale naštěstí pochytal. Ve třetí třetině se bojovalo o každý kousek ledu, jsem rád, že to štěstí se přiklonilo na naši stranu.

Jiří Weintritt (VHK ROBE Vsetín): Myslím, že 7000 lidí vidělo parádní utkání, bruslivé, bojovné, kterému nechyběla hra do těla. Za stavu 1:0 jsme měli několik pozic, kdy jsme měli odskočit do vyššího vedení a zápas by šel jinou cestou. Nicméně nepodařilo se to. V dalším průběhu utkání jsme měli dost šancí na to, abychom dali víc než čtyři góly. Bohužel produktivita nás trápí delší dobu a vidím to jako hlavní příčinu prohry.