Konečně! Vsetín porazil Jihlavu a dočkal se výhry

Aleš Koňařík • 15.10.2004

V s e t í n – Koho už jiného mohli vsetínští hokejisté porazit, když už ne poslední Jihlavu. Podařilo se, Dukla padla ve druhé třetině, kdy ji Vsetín sestřelil třemi direkty. Poprvé se trefily nové tváře Somík a Veselý, kteří Vsetín nasměrovali k zisku tří bodů. Na ně navázali svými zásahy Tomáš Demel a Pavliš, ovšem velkou měrou se na ukončení černé vsetínské série podílel výborný Štefan Žigárdy. Jihlavští střelci na něj vyzráli pouze dvakrát.

- 13.kolo pá 15.10.17:00
HC Dukla Jihlava
5:2(1:0, 3:1, 1:1)
Branky: 20. Somík (Klesla), 21. Veselý (Jaškin), 22. Demel (Němec), 24. Pavliš (Zadina), 59. Kowalczyk (Demel) - 27. Altrichter (Padělek), 58. Bakus (Rytnauer). Rozhodčí: Turčan - Český, Kostka. Vyloučení: 7:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváků: 2910. Střely na branku: 31:27.
VHK ROBE Vsetín: Žigárdy - Jaškin, Frolo, Gřegořek, Kowalczyk, Klesla, Němec - Veselý, Vlach, Somík - Zadina, Pavliš, Pištek - Kovář, Vak, Demel - Dubec, R. Hruška, Selingr.
HC Dukla Jihlava: Suchan - Ficenc, Buzek, Punčochář, Dobrovolný, Devečka, Malena, Kuchyňa, Zajac - Čachotský, Bakus, Rytnauer - P. Altrichter, A. Padělek, Vostřák - Mareš, Vala, Šmarda - V. Polák, Jantovský.
Oba týmy svedl v nezáviděníhodné pozici nemilosrdný los, a to v okamžiku, kdy měl Vsetín v zádech devět proher a Jihlava pět. První třetina také podle tohoto faktu vypadala. Díky nervozitě a hernímu splínu se tribuny málokdy dočkaly povedené kombinace. Občas ale přišly i zajímavé momenty.

V 5.minutě ostřelovali Suchana snad všichni členové Vakova útoku, ale žádný z puků si cestu za záda jihlavské opory nenašel. Vsetínský rozjezd byl náhle zabržděn Kowalczykovým zásahem vysokou holí, po kterém měla Dukla výhodu čtyřminutové přesilovky. Naložila s ní velmi špatně, Žigárdy prakticky nemusel řešit složitější situaci. Až při hře v plném počtu se jen ohlédl po projektilu z hole nové jihlavské posily Pavla Vostřáka, který trefil vnější konstrukci branky.

Když už začal být hokej k nedívání, přišel zčistajasna vsetínský gól. Klesla předložil Somíkovi prudký pas napříč brankovištěm, který slovenský forvard s důrazem sobě vlastním tečoval za záda přemisťujícího se Suchana. Ačkoliv svůj podíl na brance měl jihlavský brankář sám.

Gól to byl ze strany Vsetína důležitý, z domácího týmu totiž spadla předchozí křeč a Valaši rozpoutali v úvodu druhé třetiny doslova peklo. Již po 31 vteřinách tečoval za Suchana Jaškinovu střelu Veselý, o 35 vteřin později využil Němcovy příhry Demel a jihlavská střídačka si vyžádala time-out. Efekt se nedostavil, naopak Pavliš ve 24.minutě pohodlně zavěsil puk nad Suchanovo rameno, čemuž hráči Dukly přihlíželi ze středního pásma.

Hosté se rozhodli zjednodušit hru, častěji střílet a tlačit se více před mladého vsetínského gólmana. Pokusy Poláka a Zajace ještě na vsetínském strážci branky ztroskotaly, pak byl ale vyloučen Gřegořek a Dukla dokázala vteřinu před vypršením trestu snížit. Nadvakrát přehodil Žigárdyho beton Altrichter. Hra se postupem opět dostala do nepříliš záživného průměru. Vsetínští byli trochu ukolébáni snadným vedením a nikam se nehnali. Snad jen s chutí hrající Ondřej Němec vysílal na jihlavskou branku jednu ránu za druhou, jenže skóre už do sirény zůstalo nezměněno.

Na začátku třetí části nechali vsetínští hráči Jihlavě ubránit dvojnásobnou přesilovku a nadále jen čekali, co soupeř vymyslí. Bojovnost Jihlavě upřít nelze, ale výraznou hokejovou kvalitu od mužstva z Vysočiny očekávat nešlo. Udržovací styl hokeje vydržel prakticky až do závěrečných minut, které alespoň okořenily branky. Žigárdyho nejprve mazáckým blafákem do bekhendu překonal v 58.minutě Bakus, jenže Vsetín drama nepřipustil. Půl minuty poté totižpropálil Kowalczyk chumel hráčů a puk uviděl Suchan až v brance.

Jan Neliba (Vsetín): "Byl to úporný zápas. Hráli jsme pod tlakem, protože soupeř neměl co ztratit. Je to ovšem jen dílčí úspěch a čeká nás ještě hodně práce. Například od Jihlavy se můžeme hodně učit v bojovnosti."

Petr Fiala (Jihlava): "Nebylo to líbivé utkání. O výsledku vlastně rozhodly čtyři minuty. Ale takový je hokej. Jinak nemám svým svěřencům co vytknout. Věřím, že se o únik z posledního místa ještě popereme."