Dočká se Vsetín konce své bezbodové série?

Aleš Koňařík • 14.10.2004

V s e t í n - Týmu, který odejde z pátečního duleu Vsetína s Jihlavou jako poražený, nebude co závidět. Bude se totiž krčit na posledním místě tabulky. Valaši jdou do zápasu s tíží devítí porážek v řade, Jihlava má na svém kontě "pouze" pět utkání, ve kterých rozdávala body soupeřům. V brance Vsetína by se měl opět ukázat Štefan Žigárdy.

Změny v Jihlavě: Sestavení týmu, který obstojí v extralize

Kádr, který pro Duklu vybojoval extraligu, se oproti minulé sezóně značně obměnil. Dukla potřebovala do sestavy zařadit hráče s většími zkušenostmi z nejvyšší soutěže, a tak na Vysočinu zamířil již zmíněný obránce Petr Buzek, Jiří Dobrovolný z Plzně, útočníci Aleš Padělek a Petr Vala z Vítkovic, z Karlových Varů přišel mladík Vojtěch Polák. Na hostování ze Znojma přišel i útočník Jaroslav Mareš, který v loňské sezóně odehrál několik utkání i za Vsetín.

Na Slovensku si Dukla vyhlédla obránce Dušana Devečku, který je se 4 body (2+2) dosud nejproduktivnějším zadákem Jihlavy. Loni nejlepšího prvoligového brankáře Jaroslava Suchana doplnil Slávista Lukáš Hronek. Zda je toto posílení dostatečné, to ukáže čas. Dnes končící první čtvrtina soutěže zatím Jihlavě nevystavila příznivé hodnocení, ale stejná nespokojenost s výsledky panuje i na Vsetíně.

Zámořské posily: Spoléhání na vlastní síly

Jihlava nezařadila na svou soupisku žádného „čistokrevného“ hráče z NHL. Obránce Petr Buzek předloni oblékal dres Calgary Flames, loni však vinou vleklých zdravotních komplikací odehrál jen 5 utkání za Spartu Praha. Mezi jihlavskými beky je s -9 body nejhůře hodnoceným hráčem. Útočník Karel Mošovský má zkušenosti z AHL, kde nastupoval za Rochester, letos ale za Jihlavu nesehrál kvůli problémům s okem jediný zápas. Jihlavská marodka dále čítá Rudolfa Verčíka a Romana Hloucha.

Událost léta: Petr Kaňkovský přesedlal do manažerského křesla

Útočník Petr Kaňkovský pomohl Dukle vybojovat nejvyšší soutěž a poté pověsil brusle na hřebík. Po vzoru svého bratra Romana se rozhodl pokračoval v hokeji jako funkcionář a v současné době jej zaměstnává jako sportovního manažera prvoligová Mladá Boleslav. Vzpomínáte na finále 1994/95? Tehdy oba bratři patřili k oporám Zlína, který se Vsetínem bojoval o extraligové prvenství.

Malé okénko do jihlavské historie

Naposledy se oba týmy střetly v nejvyšší soutěži v ročníku 1998/99 a zmiňovat tehdejší zápasy zřejmě nemá smysl. Po pětileté absenci Dukly v extralize si spíše připomeňme její historii. Jako vojenský oddíl byl jihlavský hokejový klub založen v roce 1956 a především díky možnosti stahovat si nejlepší ligové hráče, plnící vojenskou službu, započal jihlavský vzestup. Nelze však opomenou ani vlastní slavné odchovance, jakými byli například bratři Holíkové či Josef Augusta.

Ve své nejslavnější éře sbírala Dukla jeden titul za druhým, poslední z celkových dvanácti získala ještě v roce 1991. Jenže změna poměrů zapříčinila pád jihlavského klubu, zvyklého těžit z povinné vojenské služby. Neschopnost adaptovat se na nové prostředí vyvrcholila v roce 1999 sestupem do první ligy, v baráži Dukla podlehla ambicióznímu Znojmu. Loni pak šokovala překvapivě hladkým postupem 4:0 na zápasy přes České Budějovice.

Pravděpodobné sestavy:

Vsetín: Žigárdy (Masný) - Jaškin, Frolo, Hrabal, Kowalczyk, Klesla, Němec - Veselý, Vlach, Somík - Kovář, Vak, Demel - Zadina, Brabenec, Korotvička - Květon, Pavliš, Pištek

Jihlava: Suchan - Ficenc, Buzek, Punčochář, Dobrovolný, Devečka, Malena, Zajac - Čachotský, Bakus, Rytnauer - Polák, Padělek, Altrichter - Mareš, Vala, Šmarda - Říha, Havel