Hrňův hattrick se minul účinkem, nepovedený začátek stál Vsetín všechny body

Radek Bařina, Václav Trávníček • 08.02.2009

V s e t í n – Na toto utkání nebudou vsetínští hráči vzpomínat v nejlepším. Proti Šternberku nezvládli začátek zápasu a inkasovali dva rychlé góly. Na Šimovu třetí branku sice dokázal vzápětí odpovědět Hrňa, ale už v osmadvacáté minutě svítil na ukazateli stav 1:5 pro hosty. Přestože pak Valaši začali mohutně stahovat, přičemž útočník Erik Hrňa dokonal hattrick, obrat se jim nepovedl. Vsetínští mohou litovat zejména velkých chyb v obraně, které Šternberští pětkrát potrestali. Poslední branku přidal při vsetínské power play Vích, pro nějž to byl rovněž třetí gól v utkání.

- NČ ne 8.2.17:00
HC TJ Šternberk
4:6(0:2, 4:3, 0:1)
Branky a nahrávky: 25. Hrňa (Štraub), 30. Podešva (Haschka, Klabačka), 32. Hrňa (Štraub), 40. Hrňa (Štraub) - 4. Trunda (Vích), 6. Tomášek (Fiala), 24. Šimo (Klimovič, Jurák), 26. Vích (Meidl), 28. Vích (Hruška), 60. Vích (Šimo). Rozhodčí: Smeták. Vyloučení: 1:3. Využití: 0:0. V oslabení: . Diváci: 1605. Střely na branku: 32:31. Průběh utkání: 0:3, 1:3,1:5,4:5.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Gajdošík, Černý, Bezouška, Pšeja, Haschka, Zavrtálek - Tesařík, Gergela, Vaněk - Hrňa, Štraub, Mikeš - Knebl, Podešva, Klabačka
HC TJ Šternberk: Pekař - Stříteský, Zapletal, Hruška Pavel, Jurák, Spurný, Fiala, Dpbrý, Vích, Trunda, Meidl, Musil, Hruška Petr, Klimovič, Jurdič, Tomášek, Šimo
Jako do letního přáteláčku ve kterém o nic nejde, vstoupili hokejisté VHK Vsetín do střetnutí proti Šternberku. Už po 50 sekundách mohli být za tento přístup potrestáni, když puk po několika divokých odrazech doputoval až k hostujícímu Tomáškovi, jehož však nečekaná příležitost zaskočila natolik, že z metru minul zcela odkrytou Plškovu bránu. Na tuto příležitost ještě stihli Valaši odpovědět přečíslením ve 4. minutě, po Mikešově přihrávce ale přeskočil Štraubovi puk v rozhodující chvíli hokejku. Přesto ještě v téže minutě padla úvodní branka utkání, pohříchu do sítě laxních Valachů . Vích poslal zpoza brány přihrávku na Trundu, který sice stál v obležení domácích hráčů, ti si však všímali něčeho úplně jiného než hráče a tak neobtěžovaný útočník prostřelil z blízka vsetínského gólmana poprvé (0:1). V čase 5:22 se domácí defenzíva rozevřela znovu, čehož využil Tomášek a svůj únik zakončil kličkou a následným přehozením padajícího Plška (0:2).

Ani po této brance se na projevu domácích hráčů nezměnilo zhola nic, důkazem čehož byla i první domácí přesilovka. Jedinou příležitost v ní připravil svým podklouznutím Podešva hostujícímu útočníkovi, ten ale z úhlu na Plška nevyzrál. Ve 12. minutě se po křídle protáhl až před brankáře Vsetína Trunda, své druhé branky ovšem nedocílil. Na druhé straně se domácí marně snažili dostat se do útočného pásma, pozorně hrající hosté totiž všechny jejich přihrávky bez problémů zastavovali již ve středním pásmu a co nezastavili hosté, to zhatila nepřesnost ospale hrajících Valachů. Až v 16. minutě předvedl hezkou individuální akci Gergela, na jejímž konci posunul puk na Vaňka, jeho střelu do odkryté branky ovšem zastavil tygřím skokem brankář Pekař. O dvě minuty později vsetínský kapitán Gergela nepříjemně tečoval Kneblovu střelu, to ovšem bylo ze strany Valachů vše. Naopak hostující Meidl se ještě v samém závěru třetiny ocitl sám před Plškem, střelou po zemi ale gólmana nepokořil. První třetinu tak hosté zaslouženě vyhráli dva nula a Vsetínští měli v kabině rozhodně o čem přemýšlet.

Kdo čekal, že do druhého dějství vletí domácí jako vichr a zatlačí svého soupeře do defenzívy, šeredně se mýlil. Již po několika sekundách šternberský Dobrý nepřekonal při přečíslení Plška, tato akce ale rozpoutala festival na téma „zmatky ve vsetínské obraně na 100+1 způsob“. Diváci tak sledovali představení minel, ve kterém se prezentovali v podstatě všichni muži v zelenožlutých barvách. Hostům pak netrvalo dlouho, aby této soutěži dodali i brankového koření. V minutě 24. Valaši zcela zapomněli na to, že by si kromě soupeřových útočníků měli všímat také puku, což potrestal střelou, která proklouzla pod Plškovým betonem, Šimo. Za pouhých 36 sekund ale dokázali Vsetínští odpovědět. Hrňa se protáhl před bránu, kde sice nestihl včas zakončit, následně však zpoza brankové čáry chytře nastřelil Pekařovu brusli, od níž se kotouč odrazil do sítě (1:3).

Poté se ovšem dění vrátilo zpět do obraného pásma Valachů a za další minutu měli hosté svůj náskok zpět. Puk tak dlouho hopsal kolem brankoviště, až se ho ujal Vích a z bezprostřední blízkosti jej uklidil do sítě (1:4). O chvíli později byl zcela sám před Plškem Dobrý a jen brusle domácího brankáře zabránila dalšímu gólu v jeho síti. Co se nepovedlo Dobrému, povedlo se o minutu později Víchovi. Třetí formace domácích byla tak vyčerpaná honěním neposedného kotouče a soupeřových útočníků po svém obranném pásmu, že ve chvíli, kdy se jí podařilo vysvobodit se, vyrazila komplet na střídačku. Na domácí modré se tak najednou zjevila hned trojice osamocených mužů v modrém a Vích to byl, kdo kolmici Hruškovu a svůj následných brejk bez nejmenšího problému přetavil v branku číslo pět (1:5).

Valaši byli zralí na ručník, těsně před polovinou utkání jim ovšem přeci jen svitla jiskřička naděje. Třetí domácí formaci se povedlo částečně napravit své předchozí zaváhání. Klabačka vybojoval puk u mantinelu, poslal ho křížem na zcela volného Podešvu a na jeho střelu zápěstím neměl brankář Pekař nárok (2:5). V minutě 32. bylo Na Lapači zase o kus veseleji. Štraubovu střelu od modré Pekař neudržel a dojíždějící Hrňa pohotově zasunul puk do odkryté části branky (3:5). Tato branka domácí nastartovala a ti tak v dalších minutách zamkli svého hostitele v obranném pásmu, k čemuž jim pomohly i dvě přesilové hry. Se všemi střeleckými pokusy Vsetína i se závarem po ráně Gajdošíka si ale Pekař poradil. Když už to vypadalo, že do šaten půjdou domácí s dvoubrankovým mankem, ujel do brejku Mikeš. Brankáře sice nepřekonal, dojíždějící Štraub ale získal puk, přisunul ho Hrňovi, jenž elegantním blafákem vyškolil Pekaře a s přehledem završil svůj hattrick, k němuž potřeboval pouhých 15 minut. Do šaten tak odcházeli Vsetínští s myšlenkou na zvrat utkání.

Do úvodu třetí třetiny vložili Valaši všechny své síly. Zatlačili hosty před svou bránu a ti chvílemi nevěděli, kde jim hlava stojí. Hrňovi však po vydařeném slalomu sjel při střeleckém pokusu puk z hole, Knebl ve veliké šanci minul z mezikruží zpola odkrytou bránu a hračička Mikeš zase hledal ve svém brejku místo střely přihrávkou Hrňu. Drtivý domácí nápor ukončila minuta 44., v níž po hrubce Bezoušky napálil Šimo tyč za Plškem. O čtyři minuty později hopsal po Gajdošíkově chybě puk v nebezpečné blízkosti brankové čáry, přes Plškův položený beton ale za čáru nedohopsal.

Domácí se sice nadále snažili o vyrovnání, jejich snaze o nápor však stále více chyběla šťáva, zvlášť když každou chvíli museli vyplýtvávat spoustu své energie na hašení svých zaváhání. V 54. minutě pálil z mezikruží Mikeš, Pekař však jeho střelu výborným zákrokem vyrazil. Mimo této vsuvky se ale veškeré vzrušení odehrávalo před Plškem. V minutě 55. ztratil na útočné modré puk Haschka, brejk Meidla zakončený střelou mezi betony ale Plšek zlikvidoval a úspěšný byl i o chvíli později proti Dobrému, jemuž ideálně namazal domácí Vaněk. 71 sekund před koncem si domácí vzali oddechový čas a odvolali brankáře, ze závěrečného tlaku již ovšem nevyplodili nic, naopak hostující Vích v samém závěru prokličkoval mezi domácími hráči a pohodlnou střelou do prázdné brány završil i on svůj hattrick (4:6).

Zejména díky mizerně odehrané první polovině utkání tak domácí přišli o svou vítěznou sérii a zbytečně si tak zkomplikovali boj o osmičku.