Brabenec vystřílel pro Vsetín tři body

Aleš Koňařík • 26.12.2004

V s e t í n – Po dvou letech se na Lapači slavilo vítězství nad Vítkovicemi. Vyhecovaný zápas ozdobila skvělá první třetina, ve které padlo pět gólů. Vsetín zvrátil vítkovické vedení zásluhou dvou přesných tref Kamila Brabence. Po zbylé dvě třetiny dokázali vsetínští hráči odolat rostoucímu vítkovickému tlaku, jehož vyústěním byla tyč nastřelená Vůjtkem 15 vteřin před závěrečnou sirénou.

- 33.kolo ne 26.12.17:00
HC Vítkovice Ridera
3:2(3:2, 0:0, 0:0)
Branky: 8. Radivojevič (Vak), 9. Brabenec (Veselý, Klesla), 13. Brabenec (Klesla, Somík) - 6. Míka (Radek Procházka, Šebesta), 8. Míka (Radek Procházka). Rozhodčí: Šindler - Kareš, Pešek. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:0. Diváci: 4890. Průbeh zápasu: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2. Střely na branku: 38:32.
VHK ROBE Vsetín: Čechmánek - Klesla, Frolo, Němec, Hrabal, Gýna, Gřegořek, Jaškin - Veselý, Brabenec, Somík - Radivojevič, Vak, Demel - Dubec, Vlach, Selingr - R. Hruška, Korotvička, R. Kovář.
HC Vítkovice Ridera: Pinc - Philipp, Dresler, Černošek, Chmelíř, Prokop, Hudec - Vůjtek, Turek, Varaďa - Irgl, Šimíček, Hubáček - Míka, Radek Procházka, P. Šebesta - J. Štefanka, Hulva, M. Tomášek.
Zápas s Vítkovicemi hladce navázal na předchozí báječnou přestřelku a diváci se dostali brzy do správného varu. Dvě úvodní střely jako obvykle aktivního Somíka Pinc zlikvidoval, se skóre tak poprvé pohnuli hosté. Radek Procházka přešel přes Gýnu a křížný pas usměrnil za Čechmánka Míka. Následný vsetínský tlak vyústil v trochu kuriózní vyrovnání, Radivojevičova jemná teč Vakovy střely přešla brankovou čáru sotva o centimetry. Videorozhodčí gól potvrdil, ale vsetínská radost nestačila ani odeznít a Míka opět po spolupráci s Procházkou našel mezeru v Čechmánkově výstroji.

S tím se však Vsetín nehodlal smířit, 49 vteřin po Míkově brance zaúřadoval první vsetínský útok. Veselého střela se odrazila od zadního mantinelu přesně na hůl Brabence, který z brankové čáry sklepl puk za Pince. Centr elitní vsetínské řady byl nadále při střelecké chuti, což potvrdil ve 13. minutě, kdy za Pincova záda tečoval puk po střílené přihrávce Rostislava Klesly. Vsetín tím využil přesilovou hru při vyloučení Varadi. Domácí hýřili aktivitou i ve vlastním oslabení, kdy Pince nebezpečně ohrozily pokusy Veselého a Selingra. V závěru první třetiny se vítkovická opora těžce zvedala z ledu, na který jej srazil důrazný útočník Radivojevič.

Do druhé třetiny naordinoval trenér Vůjtek svým svěřencům větší důraz, což se projevilo častějšími šancemi před Čechmánkovou brankou. Vsetín ale trpělivě zahušťoval střední pásmo a nacházel mezery ve vítkovické defenzívě. Gól, který by uklidnil vsetínskou lavičku, však nepřicházel. Somík z křídla přestřelil, osamocený Korotvička trefil Pincovu hruď a Demel přehnal kličky a puk skončil pod ležícím strážcem vítkovické branky. Kromě toho zvedla diváky ze sedadel bitka po ataku Varadi, horlivé boxery Frola a Hubáčka stačili rozhodčí včas roztrhnout. Ve 38. minutě vystrašila Čechmánka dělovka obránce Prokopa, která lízala pravou tyčku. V samotném závěru pak přálo štěstí i Pincovi, Radivojevičova vtipná stahovačka totiž přeletěla těsně nad horní tyčkou.

Skvělou příležitostí vyrovnat pohrdl ve 43. minutě Procházka, jemuž před odkrytou klec poslal puk hbitý Irgl. Procházka však neuvěřitelně přestřelil. Třetí část zápasu ovšem byla převážně ve vítkovické režii, Vsetín se málokdy dostal za červenou čáru. Hosté zle dotírali na domácí branku, v jedné chvíli se po Štefankově střele ocitli v brankovišti snad všichni hráči, kteří právě byli na ledě (s výjimkou Pince). Napětí by se na Lapači dalo s přibývajícím časem krájet. V čase 58:35 navíc zbytečně oplácel Dubec, byl vyloučen a Vítkovice sevřely domácí při výhodě 6 proti 4. Patnáct vteřin před sirénou orazítkovala Vůjtkova střela zápěstím horní tyčku - pak už čas pro hosty utekl velmi rychle. Na Lapači se tak opět mohlo slavit.

Jan Neliba (Vsetín): "Po vyhrané první třetině jsme věřili ve zvýšení náskoku, měli jsme k tomu dost šancí. V závěru jsme měli i štěstí, ale to přeje připraveným. Musím své hráče pochválit za obětavost, v závěru hráli na doraz a sáhli si na dno svých sil. Přestože to bude těžké, stále ještě nevzdáváme boj o play off."

Vladimír Vůjtek (Vítkovice): "Přestože jsme v první třetině byli dvakrát ve vedení, nestačili jsme domácí rvavosti. Nepokryli jsme dorážející hráče. Vsetín se pak zatáhl do obrany a spoléhal na brejky, v nichž byl hodně nebezpečný. Měli jsme sice územní převahu, ve třetí třetině jsme byli jasně lepší, ale na vytoužené vyrovnání jsme nedosáhli. Škoda nastřelené tyče v samém závěru zápasu, remíza by byla spravedlivější. I přes porážku musím své svěřence za bojovný výkon pochválit, zvlášť když nás sužuje rozsáhlá dlouhodobá marodka."