Zdeněk Bártek ohlásil svoji poslední branku

Redakce • 01.02.2012

„Branku za Vsetín vstřelil hráč číslo 88 Antonín Sprušil, přihráli hráč číslo 13 Vítězslav Pelc a hráč číslo 20 František Zúbek.“ Zdeněk Bártek, jehož hlas byl neodmyslitelně spjat se vsetínským hokejem, oznámil poslední branku domácích. Zemřel v ranních hodinách dne 30.ledna 2012 ve věku nedožitých 70 let. Poslední rozloučení proběhne v pátek 3. února v 16 hodin ve smuteční obřadní síni ve Vsetíně.

Se vsetínským hokejem se dostal do důvěrného kontaktu již na začátku 60.let. Z domova to neměl na Tyršovu ulici daleko a právě tam tehdy měli zbrojováčtí hokejisté svůj domácí stánek. V zimě led, v létě zelená tráva. Zdeněk Bártek stíhal oboje. V roce 1966 však byla otevřena umělá ledová plocha na Lapači a hokej na dlouhých 50 let zvítězil. Se Zbrojovkou zažil excelentní sezonu 1971-72, propady do krajského přeboru, ale zejména spanilou jízdu za šesti mistrovskými tituly.

I když účinkoval na zápasech jak malých žáčků, tak evropských pohárů, pravým svátkem pro něj byly extraligové duely. Pro ně si dokázal najít čas za všech okolností. Jednou přišel do boxu časoměřičů v černém obleku a v kravatě. Odpovídal, že stihl až druhou třetinu, protože byl na pohřbu kamaráda.

Zdeněk Bártek byl pověstný tím, že zápasy prožíval daleko emotivněji, než spousta hráčů či trenérů. Zdeněk Tabáček, který s ním strávil za plexisklem dlouhých 35 let, dodnes vzpomíná, jak musel svého kolegu mnohokrát krotit. Jednou se jim dokonce stalo, že si jejich box vysloužil poznámku hlavního rozhodčího do zápisu o utkání. Nikoli za chyby v měření času či hlášení, ale za prudké reakce na chybné verdikty sudích…

Přestože jeho srdce nebylo zdravé a prodělal i operaci, Zdeněk Bártek zůstal stejný. Hokej jej dokázal dostat do tranzu. Také v neděli, krátce po utkání, si nebral servítky, když hodnotil výkon svých oblíbenců. Vzápětí však sliboval, že na žáčky o budoucím víkendu nezapomene a zaskočí za svého kolegu Zdeňka Tabáčka. Už se tak nestane. Hlas Zeňka Bártka jsme uplynulou neděli slyšeli naposledy.

Poslední rozloučení s panem Zdeňkem Bártkem proběhne v pátek 3. února v 16 hodin ve smuteční obřadní síni ve Vsetíně.